روش های تشخیص دیسک کمر

برای تشخیص و درمان آسیب های دیسک کمر ابتدا باید به بهترین جراح دیسک کمر و ستون فقرات مراجعه شود.

پزشک جراح ابتدا اقدام به معاینه فیزیکی بیمار کرده و شرح حال بیماری و مشکلاتی را نیز که برای بیمار ایجاد شده از زبان وی می شنود و در صورت لزوم از روش های تشخیصی بهره می برد که در این مقاله به رایج ترین این روش ها اشاره مختصری داشته ایم.

روش های تشخیص دیسک کمر

رادیوگرافی

ساده ترین روش تشخیص علت انواع کمردرد ، رادیوگرافی از کمر است.

بر اساس آمارها در بسیاری از موارد بین علائم بالینی و علائم رادیولوژیکی ارتباط مستقیمی وجود ندارد ، بطوری که در نیمی از مبتلایانی که علائم غیرطبیعی از رادیوگرافی مهره های کمری دیده شده هیچ گونه علائم عصبی وجود نداشته است.
رادیوگرافی مایل راست و چپ کمری در تشخیص اسپوندیلولیز و لیزخوردگی مهره ها کمک کننده است.

ام آر آی

این روش به عنوان دقیق ترین روش تصویر برداری شناخته می شود.

توانایی تشخیص تومورهای داخل کانال نخاعی ، مشاهده کل ستون فقرات و تشخیص دیسک های تخریب شده و آسیب دیده از مهم ترین مزایای ام آر آی است که از روش های دقیق تشخیص دیسک کمر است.
در این مورد نیز ممکن است بین علائم بیمار و نتایج ام آر آی ارتباط مستقیمی وجود نداشته باشد.

میلوگرافی

میلوگرافی یکی از روش های تشخیص دیسک کمر است که امروزه با وجود روش هایی همچون س تی اسکن و ام آر آی کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

در صورت که انجام ام آر آی برای بیمار امکان پذیر نباشد از این روش استفاده می شود. برای انجام این روش مواد محلول در آب در ناحیه کمری و در فضای ساب آراکنوئید تزریق می شود و رادیوگرافی در جهات مختلف و گاهی سی‌ تی‌ اسکن ناحیه مورد نظر انجام می گیرد.

 

کلمات مرتبط :

جراحی دیسک کمر – بهترین جراح دیسک کمر – علائم بیرون زدگی دیسک