مهره‌های C5-C6 در قسمت پایینی ستون فقرات گردنی (بالا پشت و گردن) قرار دارند. نقش دیسک‌های بین مهره‌ای ایجاد بالشتک بین تک تک مهره‌های ستون فقرات، کمک به توزیع یکنواخت نیرو در سراسر ستون فقرات و تسهیل انعطاف پذیری ستون فقرات است. هنگامی که دیسک C5-C6 به خطر می‌افتد، انحنای طبیعی و سالم دهانه رحم نیز به خطر می‌افتد. ما در این مقاله به بررسی دیسک مهره 5 و 6 گردن پرداخته‌ایم، با ما همراه باشید.

ستون فقرات از سه انحنای طبیعی و سالم تشکیل شده است. وقتی از پهلو به آن نگاه می‌کنیم، ستون فقرات شکل نرم S به خود می‌گیرد. هنگامی که یکی از آن منحنی‌ها از بین می‌رود، کشش نامطلوب در ستون فقرات ایجاد می‌شود. و مشکلات متعددی را ایجاد می‌کند.

دیسک مهره 5 و 6 گردن

انحنای ستون فقرات سالم و تنش نامطلوب ستون فقرات

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چرا ستون فقرات انسان در وهله اول خمیده است؟ شاید به آن فکر نکرده باشید، ستون فقرات دارای سه انحنای سالم است و این انحناها با هم کار می‌کنند تا ستون فقرات را تا حد ممکن قوی و انعطاف پذیر کنند. قسمت بالایی پشت ستون فقرات شامل انحنای گردنی با یک انحنای نرم به سمت داخل در گردن است. قسمت میانی کمر دارای انحنای بیرونی است که به عنوان انحنای قفسه سینه شناخته می‌شود و ستون فقرات کمر دارای انحنای کمری به سمت داخل است. با در نظر گرفتن ستون فقرات به عنوان یک منحنی نوسانی مداوم، می‌توانید ببینید که اگر یکی از این انحناها به خطر بیفتد، چگونه در کل ستون فقرات تأثیر می‌گذارد.

اگر دیسک C5-C6 ستون فقرات گردنی برآمده باشد، انحنای طبیعی گردن به خطر می‌افتد و فشار نامطلوب ستون فقرات را بر روی ریشه‌های عصبی واقع در کنار ستون فقرات وارد می‌کند.

علائم برآمدگی دیسک مهره 5 و 6 گردن

بخش‌های ستون فقرات C5 و C6 که اغلب به عنوان مهره‌های استرسی شناخته می‌شوند، وظیفه مهمی دارند. آن‌ها اکثر وزن را هم از گردن و هم از سر تحمل می‌کنند.  یکی از علائم دیسک C5-C6 گردن تمایل به نگاه کردن به پایین و خم کردن سر به سمت جلو که به آن حالت سر به جلو گفته می‌شود. به طور غیر طبیعی فشار غیر طبیعی را بر مهر‌های فوقانی و دیسک‌های بین مهره‌ای آنها وارد می‌کند. این امر منجر به مشکلات برآمدگی دیسک C5-C6 می‌شود.

با صاف‌تر شدن انحنای گردن به دلیل وضعیت سر به جلو، تغییر فوری در اعصاب اطراف ستون فقرات ایجاد می‌شود. فشردگی ریشه‌های عصبی در گردن، گردن، بازوها، دست‌ها و شانه‌ها را با درد شدید تحت تاثیر قرار می‌دهد. اغلب گزگز و بی‌حسی در این نواحی یکی دیگر از علائم رایج برآمدگی دیسک C5-C6 است. این می‌تواند منجر به ضعف و اسپاسم عضلانی و ناراحتی اضافی در انگشتان دست شود.

اگر هر یک از علائم ذکر شده را تجربه کردید، مراجعه به پزشک ضروری است. این اختلال ستون فقرات هر چه زودتر تشخیص داده شود، زودتر می‌توانید درمان مناسب را شروع کنید و کمی تسکین پیدا کنید.

تشخیص برآمدگی دیسک مهره 5 و 6 گردن

در اغلب موارد، علائم تجربه شده برآمدگی دیسک C5-C6 گردن معاینه فیزیکی، مورد آزمایش‌های تصویربرداری و آزمایش عصبی قرار می‌گیرد. آزمایش تصویر تشخیصی مانند تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) و یا اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) دیسک برآمده، محل قرارگیری و شدت آن را نشان می‌دهد.

درمان دیسک مهره 5 و 6 گردن

درمان برآمدگی دیسک مهره 5 و 6 گردن

در هر شرایط پزشکی، دو راه درمانی وجود دارد: یکی پرداختن به علائم و درمان آن، و دیگری رسیدگی و درمان علت زمینه‌ای بیماری.

فردی که به دنبال درمان سنتی برای برآمدگی دیسک C5-C6 گردن خود است، اغلب به دنبال درمان درد و ناراحتی است که زندگی روزمره خود را مختل می‌کند. این درمان احتمالاً شامل تجویز داروهایی مانند استروئید برای التهاب، تزریق، فیزیوتراپی، جراحی دیسک یا جراحی فیوژن ستون فقرات است.

این فرم‌های درمانی برای رسیدگی به علت زمینه‌ای این بیماری کار چندانی نمی‌کنند، اغلب فقط تسکین درد کوتاه‌ مدت را ارائه می‌کنند. در حالی که طبیعی است که بخواهیم درد را در سریع ترین زمان ممکن کاهش دهیم، باید اغلب از داروها با عوارض جانبی سنگین و جراحی‌های تهاجمی استفاده کنیم. به عنوان مثال، در جراحی فیوژن ستون فقرات کمر، دیسک‌های بین مهره‌ای آسیب‌دیده برداشته می‌شوند و مهره‌ها با هم ترکیب می‌شوند.

کلام آخر

هنگامی که ستون فقرات در یک راستا طبیعی و سالم قرار دارد، دیسک‌های بین مهره‌ای می‌توانند وزن را به طور مساوی حمل و توزیع کنند. وقتی ستون فقرات با انحنای غیرطبیعی مانند انحنای ناشی از اسکولیوز یا وضعیت بد مزمن روبرو می‌شود، دیسک‌های بین مهره‌ای قربانی فشار نامتناسب می‌شوند و باعث برآمدگی آن‌ها از طرفین می‌شود. هنگامی که صحبت از برآمدگی دیسک C5-C6 می‌شود، می‌تواند یک عارضه دردناک اسکولیوز باشد، و رویکرد درمانی محافظه کارانه جایگزین ما به تنش نامطلوب ستون فقرات کمک می‌کند و بر این اساس آن را درمان می‌کند.

اگر شما یا یکی از عزیزانتان درد یا ناراحتی مربوط به برآمدگی دیسک مهره 5 و 6 گردن را تجربه می‌کنی.، به شدت توصیه می‌کنیم به دنبال درمان از یک متخصص کایروپراکتیک باشید. که در چندین روش مرتبط با اختلالات و بدشکلی‌های ستون فقرات آموزش دیده است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button