اکثر افراد از خشکی کمر و مفاصل رنج می‌برند. سفتی مفاصل عضلات کمر یا به‌اصطلاح خشکی کمر می‌تواند به دلایلی ایجاد شود که در این مقاله به آنها خواهیم پرداخت.

آنچه در مورد خشکی کمر باید بدانید

سفتی کمر یک علامت رایج است که ممکن است به طور ناگهانی شروع شود یا در طول زمان به‌آرامی ایجاد شود. سفتی شدید پشت می‌تواند در فعالیت‌های روزانه مانند حرکات مورد نیاز برای کار اختلال ایجاد کند. سفتی کمر می‌تواند به ویژه برای افراد مسن ناتوان‌کننده باشد، اما برخی از شرایط مرتبط با سفتی کمر می‌تواند در سنین پایین‌تر رخ دهد. سفتی می‌تواند به دلیل مشکلات عضلات پشت، مفاصل در ستون فقرات یا خود نخاع باشد. اگر دچار سفت‌شدن کمر هستید، احتمالاً می‌توان آن را با موارد زیر توصیف کرد:

 • درد.
 • درد و سفتی در سایر مفاصل یا عضلات.
 • سفتی که در صبح بدتر است.
 • نقاط حساس خاص در عضلات پشت.
 • اسپاسم عضلانی متناوب.

علائم همراه رایج با خشکی کمر

احتمالاً علائم زیر را با سفت‌شدن کمر تجربه کنید:

 • خستگی
 • حالت افسردگی
 • اختلال خواب
 • کاهش قدرت پا
 • از دست دادن کنترل روده و مثانه
خشکی کمر

علت خشکی کمر

خشکی کمر می‌تواند ناشی از بیماری‌های زیر باشد:

خشکی کمر ناشی از علل عضلانی

خشکی کمر ممکن است به دلیل برخی شرایط عضلانی باشد. فشار بیش از حد به عضلات پشت می‌تواند باعث سفتی و درد شود. فشار عضلانی می‌تواند به طور ناگهانی رخ دهد، مانند بلندکردن یک جسم سنگین. همچنین می‌تواند به دلیل نیروهای مکرر روی عضله در طول زمان در طول فعالیت‌های شغلی یا ورزشی رخ دهد.

عضلات پشت می‌توانند در سندرم‌های درد اسکلتی – عضلانی مانند فیبرومیالژیا درگیر شوند. در این حالت، درد مزمن در سراسر بدن وجود خواهد داشت که معمولاً با سفتی همراه است. عضلات پشت اغلب درگیر می‌شوند و ممکن است صبح‌ها سفت‌تر شوند. فیبرومیالژیا در زنان جوان شایع‌تر است.

خشکمی کمر ناشی از علل تروماتیک

آسیب به ستون فقرات یا نخاع می‌تواند منجر به سفت‌شدن کمر شود.

شکستگی: شکستگی بخشی از مهره می‌تواند منجر به کمردرد و سفتی شود. بسته به نوع شکستگی، ورزشکاران جوان یا افراد مسن بیشتر تحت‌تأثیر قرار می‌گیرند. پوکی‌استخوان یا نازک شدن استخوان یک عامل خطر است.

فشردگی طناب نخاعی: کمردرد و ناهنجاری‌های عصبی علائم غالب فشرده‌سازی در ناحیه نخاع هستند. با این حال، سفتی پشت نیز ممکن است رخ دهد. نخاع می‌تواند توسط ناهنجاری‌های استخوانی یا آسیب، عفونت یا فتق دیسک فشرده شود. ارزیابی پزشکی فوری توصیه می‌شود.

استئومیلیت مهره‌ای: استئومیلیت مهره‌ای یا استئومیلیت نخاعی یک عفونت در استخوان‌های ستون فقرات است. معمولاً کمر یا پایین کمر را درگیر می‌کند و ممکن است حاد یا مزمن باشد.

متاستازهای ستون فقرات

متاستاز اصطلاحی است به معنای گسترش سلول‌های سرطانی از تومورها در سایر قسمت‌های بدن. ستون فقرات محل رایجی برای تشکیل تومورهای جدید یا متاستازها است. برخی از انواع سرطان‌ها، به ویژه سرطان‌های سینه، پروستات، ریه، تیروئید و کلیه احتمالاً به ستون فقرات گسترش می‌یابند. دلیل این اتفاق دقیقاً مشخص نیست. علائم متاستاز ستون فقرات شامل کمردرد است. بی‌اختیاری روده و ادرار؛ ضعف بازو یا پا؛ و هیپرکلسمی یا سطوح بالای کلسیم در خون.

تنگی کانال نخاعی

ستون فقرات از نخاع محافظت می‌کند و به افراد اجازه می‌دهد بایستند و خم شوند. تنگی ستون فقرات باعث باریک شدن ستون فقرات می‌شود. باریک شدن به اعصاب و نخاع فشار وارد می‌کند و می‌تواند باعث درد شود. برای این وضعیت، پزشک ممکن است تحقیقات بیشتری از جمله تصویربرداری از ستون فقرات را پیشنهاد کند. درمان‌ها ممکن است شامل داروها، فیزیوتراپی یا بریس باشد. برای موارد شدید، گاهی اوقات جراحی توصیه می‌شود.

خشکی کمر ناشی از روماتیسم مفصلی

آرتریت روماتوئید یک اختلال التهابی مزمن است که پوشش داخلی مفاصل را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و باعث ضخیم‌شدن و دردناک شدن آنها می‌شود. همچنین می‌تواند سایر قسمت‌های بدن مانند قلب، ریه‌ها، چشم‌ها و سیستم گردش خون را نیز تحت‌تأثیر قرار دهد.

آرتریت پسوریاتیک

آرتریت پسوریاتیک یکی از عوارض پسوریازیس است که باعث ضخیم‌شدن، قرمزی و پوسته‌پوسته شدن پوست می‌شود. آرتریت ممکن است قبل یا بعد از ظاهرشدن پسوریازیس ظاهر شود. علائم شامل درد، تورم و داغ‌شدن مفاصل یک یا هر دو طرف بدن است. تورم و تغییر شکل انگشتان دست‌وپا؛ ناخن‌های حفره‌دار و پوسته‌پوسته شده؛ درد پا در پاشنه و کف پا؛ و درد مفاصل در کمردرد.

پلیمیالژیا روماتیکا

پلیمیالژیا روماتیکا (PMR) یک بیماری مزمن است که شامل التهاب، درد دردناک و سفتی صبحگاهی است. ماهیچه‌های نزدیک به وسط بدن از جمله شانه‌ها، باسن و پشت را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. علت آن مشخص نیست، اما در افراد بالای 50 سال شایع‌تر است.

بیماری پاژه استخوان

به بیماری پاژه استخوان ، PDB، osteitis deformans یا osteodystrophica deformans نیز می‌گویند. طبیعی است که سلول‌های استخوانی در طول زندگی خود را تجدید کنند، اما در PDB نوسازی اختلال پیدا می‌کند. سلول‌های استخوانی جدید خیلی سریع تولید می‌شوند و باعث ضعیف‌شدن و رشد بیش از حد استخوان‌ها می‌شوند. علائم شامل بزرگ‌شدن، خم‌شدن و انحنای غیرطبیعی استخوان‌ها همراه با درد و حساسیت است.  در صورت عدم درمان، بیماری استخوان پاژه می‌تواند منجر به تغییر شکل استخوان شود. شکستگی؛ آرتروز؛ و از دست دادن شنوایی به دلیل تغییرات در استخوان‌های کوچک داخل گوش.

علت خشکی کمر

فتق (لغزش) دیسک در قسمت پایین کمر

فتق، پارگی یا “لغزش” دیسک به این معنی است که دیسک مهره‌ای – یکی از بالشتک‌های نرم بافتی که بین هر یک از استخوان‌های مهره قرار دارد – از حالت فشرده خارج شده است. مواد بالشتکی آن به حلقه‌ای از بافت فیبری که معمولاً حاوی آن است و احتمالاً از طریق آن وارد شده است. این باعث درد، بی‌حسی و ضعف در پاها می‌شود.

روند طبیعی پیری باعث می‌شود دیسک‌ها رطوبت خود را از دست داده و نازک‌تر شوند و در مقابل «لغزش» آسیب‌پذیرتر شوند.

فیبرومیالژیا با علائم خشکی کمر

فیبرومیالژیا مجموعه‌ای از علائم مزمن است که شامل خستگی مداوم، حساسیت منتشر به لمس، درد اسکلتی عضلانی و معمولاً درجاتی از افسردگی است.

علت شناخته شده نیست. هنگامی که فیبرومیالژیا ظاهر می‌شود، معمولاً پس از یک رویداد استرس‌زا فیزیکی یا احساسی مانند تصادف اتومبیل یا طلاق است. ممکن است شامل یک جزء ژنتیکی باشد که در آن فرد احساس طبیعی را به عنوان درد تجربه می‌کند.

هیپراستوز اسکلتی ایدیوپاتیک منتشر

هیپراستوز اسکلتی ایدیوپاتیک منتشر (DISH) کلسیفیکاسیون یا سخت‌شدن استخوانی رباط‌ها در مناطقی که به ستون فقرات متصل می‌شوند، مرتبط است. رباط‌ها باید انعطاف پذیر باشند، بنابراین DISH می‌تواند علائمی مانند درد، سفتی و محدودیت حرکتی ایجاد کند.

اسپوندیلیت آنکیلوزان

“آنکیلوزان” به این معنی است که یک مفصل به دلیل آسیب یا بیماری در یک موقعیت سفت شده و ثابت شده است. “اسپوندیلیت” به معنای التهاب در مفاصل ستون فقرات است.

در اسپوندیلیت آنکیلوزان ، التهاب به مهره‌های کمر آسیب رسانده و باعث ایجاد نوعی آرتریت شده و ستون فقرات تحتانی را غیرقابل‌انعطاف می‌کند. علت دقیق آن ناشناخته است. علائم شامل درد و سفتی در پشت و باسن و گاهی در گردن و شانه‌ها است. درد در هنگام خواب و استراحت بدتر خواهد شد.

درمان خشکی کمر و تسکین آن

خشکی کمر به‌تنهایی به درمان اورژانسی نیاز ندارد. با این حال، هنگامی که با علائم دیگر همراه باشد، می‌تواند نشان‌دهنده یک آسیب جدی یا عفونت باشد. به طور کل برای موارد زیر باید به دنبال درمان اورژانسی باشید:

 • سفتی و درد پس از یک آسیب حاد به‌قدری شدید است که نمی‌توانید حرکت کنید.
 • تغییر در بینایی یا درد چشم.
 • ضعف در پاها، تغییر حس در پاها یا کشاله ران، یا از دست دادن کنترل بر عملکرد روده و مثانه.
 • علائم سیستمیک مانند تب و خستگی همراه با کمردرد شدید.

چه زمانی باید برای خشکی کمر به پزشک مراجعه کرد؟

در برخی موارد، حتی اگر درمان اورژانسی لازم نباشد، ممکن است به ارزیابی و درمان پزشکی نیاز داشته باشید. برای موارد زیر با پزشک وقت بگیرید.

 • سفتی کمر شما بیش از دو هفته طول می‌کشد.
 • شما نمی‌توانید فعالیت‌های معمول خود را انجام دهید.
 • سفتی کمر شما به ویژه در صبح‌ها شدید است.
 • درد و سفتی در سایر مفاصل و عضلات دارید.
 • شما قبلاً مبتلا به آرتریت یا سندرم درد تشخیص داده شده‌اید و علائم شما بدتر می‌شود.
ورزش برای کمر

درمان‌های پزشکی

بسته به علت سفت‌شدن کمر، پزشک ممکن است یک یا چند درمان زیر را توصیه کند:

 • فیزیوتراپی
 • داروهای ضدالتهاب
 • تزریق استروئید به مفاصل مبتلا به آرتریت
 • داروهای ضدافسردگی: اگر سندرم درد دلیل آن باشد، این داروها می‌توانند به بهبود درد، سفتی و خواب کمک کنند.
 • ارجاع برای مدیریت جراحی

درمان‌های خانگی

برخی از درمان‌های خانگی ممکن است به سفت‌شدن کمر کمک کند، مانند موارد زیر:

 • گرما برای درد عضلانی: پد گرم‌کننده می‌تواند به سفتی و درد عضلانی کمک کند.
 • یخ برای آسیب: اگر سفتی شما پس از آسیب حاد کمر رخ می‌دهد، استفاده از یخ می‌تواند به جلوگیری از تورم کمک کند.
 • تا آنجا که ممکن است به فعالیت سبک ادامه دهید: Bedrest می‌تواند درد و سفتی کمر را تشدید کند.
 • داروهای ضددرد: ایبوپروفن (ادویل، موترین) یا سایر NSAIDها می‌توانند به کاهش درد و سفتی کمک کنند.
 • تکنیک‌های آرام‌سازی: مدیتیشن می‌تواند به شل‌شدن ماهیچه‌های پشت شما کمک کند و در نتیجه باعث کاهش سفتی و ناراحتی شود.
 • ماساژ: این می‌تواند به سفت‌شدن عضلات کمر کمک کند.

ورزش منظم به تقویت عضلات کمری و جلوگیری از خشکی کمر کمک می‌کند

تحقیقات نشان داده است که مهم‌ترین کاری که انجام می‌دهید ورزش منظم است. ورزش منظم باعث بهبود گردش خون در عضلات، تاندون‌ها و نه کم‌اهمیت می‌شود. مفاصل این افزایش گردش خون، مواد مغذی را به دیسک‌های در معرض دید می‌برد و به آنها کمک می‌کند سالم بمانند. پیاده‌روی کنید، یوگا انجام دهید، در جکوزی ورزش کنید – هر کاری که می‌خواهید، زیرا مهم‌ترین چیز این است که آن را به طور منظم انجام دهید. اگر عملکرد روزانه خود را کاهش داده‌اید، توصیه می‌شود ورزش را با عضله درمانی و مفصل درمانی ترکیب کنید تا زندگی روزمره را آسان‌تر کنید.

 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button