ضربه به سر آسیبی است که به مغز، جمجمه یا پوست سر در اثر آسیب ایجاد می‌شود و می‌تواند در بدو تولد اتفاق بیفتد. از آن به عنوان آسیب سر نیز یاد می‌شود. ضربه به سر می‌تواند یک آسیب بسته باشد، به این معنی که آسیب به بافت مغز نفوذ نمی‌کند یا جمجمه را نمی‌شکند. با این حال، تورم یا کبودی ممکن است همچنان در مغز رخ دهد. ضربه سر همچنین می‌تواند یک آسیب باز باشد. جایی که آسیب به جمجمه نفوذ می‌کند. و باعث مشکلاتی مانند خونریزی مغزی، فشار دادن استخوان‌ها به ساختارهای مغز یا شکستگی جمجمه می‌شود. در هنگام تولد، زمانی که نوزاد سرش در کانال زایمان گیر می‌کند. و پزشک برای بیرون کشیدن آن از نیروی بیش از حد استفاده می‌کند، ممکن است آسیب مغزی یا ضربه به سرش را تحمل کند. همچنین ممکن است به دلیل خفگی یا انسفالوپاتی، هیپوکسیک ایسکمیک (HIE) رخ دهد. که در آن مغز اکسیژن کافی دریافت نمی‌کند.

ضربه مغزی در کودکان

علائم ضربه مغزی در کودکان چیست؟

علائم ممکن است فوراً قابل توجه باشند، یا ممکن است تعیین میزان کامل آسیب زمان ببرد. در اوایل کودک ممکن است پیشانی بزرگ، جمجمه یا سر کوچک، سفتی گردن، حرکات غیرطبیعی چشم و ستون فقرات ناقص داشته باشد. از نظر رفتاری، ممکن است گریه بیش از حد، مشکل در خوردن یا خوابیدن، گیجی و تشنج وجود داشته باشد. بعداً، والدین ممکن است متوجه شوند که کودک آن‌ها به نور حساس است و در خواب مشکل دارد. آن‌ها ممکن است دچار خستگی شدید، فلج در نواحی خاصی از بدن، لرزش و اسپاسم عضلانی شوند. و از نظر رشدی، ممکن است در هنگام نشستن، خزیدن، ایستادن و راه رفتن عقب بمانند. همانطور که رشد می‌کنند، ممکن است در یادگیری وظایفی مانند بستن بند کفش و لباس پوشیدن، و همچنین سایر نقاط عطف حرکتی که قرار است در سن خاصی یاد بگیرند، دچار مشکل شوند. آن‌ها می‌توانند با تمرکز مشکل داشته باشند.

ضربه مغزی چگونه تشخیص داده می‌شود؟

آزمایش‌های تشخیصی ضربه مغزی در کودکان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

آزمایشات خون
اشعه ایکس:
یک آزمایش تشخیصی که از پرتوهای انرژی الکترومغناطیسی نامرئی است. برای تولید تصاویری از بافت‌های داخلی، استخوان‌ها و اندام‌ها بر روی فیلم استفاده می‌کند.
تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (
MRI): یک روش تشخیصی که از ترکیبی از آهنرباهای بزرگ، فرکانس‌های رادیویی و کامپیوتر برای تولید تصاویر دقیق از اندام‌ها و ساختارهای بدن استفاده می‌کند.
اسکن توموگرافی کامپیوتری:
(سی تی اسکن نیز نامیده می‌شود). یک روش تصویربرداری تشخیصی که از ترکیبی از اشعه ایکس و فناوری کامپیوتری برای تولید تصاویر افقی یا محوری (اغلب برش‌هایی) از بدن استفاده می‌کند. سی تی اسکن تصاویر دقیقی از هر قسمت از بدن، از جمله استخوان‌ها، ماهیچه‌ها، چربی‌ها و اندام‌ها را نشان می‌دهد. سی تی اسکن جزئیات بیشتری نسبت به اشعه ایکس عمومی دارد.
الکتروانسفالوگرام (
EEG): روشی که فعالیت الکتریکی مداوم مغز را با استفاده از الکترودهای متصل به پوست سر ثبت می‌کند.
تست عصب روانشناسی: این برای این است که بفهمیم آیا بعد از آسیب سر مشکلی در عملکرد مغز وجود دارد یا خیر. انجام می‌شود.

فلج مغزی چیست؟

یکی از انواع شایع ضربه مغزی که ممکن است در هنگام تولد رخ دهد، فلج مغزی است. علائم فلج مغزی شامل مبارزه با مهارت‌های حرکتی ظریف، مشکل در بلع، حرکات غیرطبیعی اندام، مشکل در صحبت کردن، هماهنگی ضعیف، تاخیر در رشد، آب‌ریزش آب دهان، تشنج، قیچی کردن پاها و اختلالات یادگیری است.

ضربه مغزی در کودکان چیست؟

درمان ضربه مغزی به چه صورت است؟

درمان ضربه مغزی بستگی به خفیف یا شدید بودن دارد. ممکن است نیاز به درمان فوری داشته باشند و به طور کامل درمان شوند، یا ممکن است برای بقیه عمر خود نیاز به درمان داشته باشند. و درمان فوری انجام نشود. اگر نوزاد خونریزی مغزی یا شکستگی جمجمه داشته باشد، ممکن است مجبور به جراحی شود. یک نوزاد ممکن است مجبور باشد تحت درمان هیپوترمی قرار گیرد، جایی که دمای بدن او برای حدود ۷۲ ساعت کاهش می‌یابد تا آسیب مغزی معکوس یا جلوگیری شود.
با بزرگتر شدن کودک، فیزیوتراپی مانند تمرینات انعطاف پذیری و تمرینات قدرتی ممکن است ضروری باشد. آن‌ها ممکن است مجبور شوند برای علائم جسمی یا ذهنی خود دارو مصرف کنند، برای مثال در صورت داشتنADHD، از قرص‌های ضد تشنج برای تشنج یا آدرال استفاده کنند. اگر برای صحبت کردن یا یادگیری واژگان جدید به کمک نیاز دارند، می‌توانند گفتار درمانی و زبان درمانی یا اگر در انجام همه فعالیت‌هایی مانند مسواک زدن، لباس پوشیدن و غذا خوردن بدون کمک مشکل دارند، کاردرمانی انجام دهند.

عوارض احتمالی ضربه مغزی در کودکان چیست؟

کودکانی که از آسیب مغزی شدید رنج می‌برند ممکن است برخی از عملکردهای خود را در عضلات، گفتار، بینایی، شنوایی یا چشایی از دست بدهند. این بستگی به ناحیه‌ای دارد که مغز در آن آسیب دیده است. تغییرات دراز مدت یا کوتاه مدت در شخصیت یا رفتار نیز ممکن است رخ دهد. این کودکان به درمان پزشکی و توانبخشی مادام‌العمر نیاز دارند. این ممکن است شامل درمان فیزیکی یا گفتار درمانی باشد.

چگونه متوجه شویم که آیا قصور پزشکی باعث ضربه مغزی شده است؟

اگر کودک شما ضربه مغزی داشته باشد، ممکن است شک کنید که در بدو تولد اتفاق افتاده است. شاید پزشک شما از فورسپس یا ابزار دیگری برای بیرون کشیدن نوزادتان استفاده کرده باشد. یا به شما گفته شده که نوزادتان در حین تولد اکسیژن از دست داده است. اما چگونه می‌توان فهمید که این یک اشتباه یا قصور پزشکی بوده است؟ در واقع، هیچ راهی برای دانستن وجود ندارد مگر اینکه با یک وکیل مجرب در قصور مربوط به جراحات هنگام تولد تماس بگیرید. که در گذشته با موارد ضربه مغزی برخورد کرده است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button