تومورهای مغزی شایع‌ترین تومورهای جامد در کودکان هستند. هر ساله تقریباً 3800 کودک و نوجوان زیر 20 سال در ایالات متحده با تومورهای اولیه مغزی تشخیص داده می‌شوند. تومورهای مغزی اولیه از مغز شروع می‌شوند و به طور کلی به خارج از بافت مغز گسترش نمی‌یابند. تومورهای مغزی، چه بدخیم و چه خوش خیم، تومورهایی هستند که از سلول‌های مغز منشا می‌گیرند. تومور رشد غیر طبیعی بافت است.

تومور خوش خیم حاوی سلول‌های سرطانی نیست و معمولاً پس از برداشتن، عود نمی‌کند. اکثر تومورهای خوش خیم مغز دارای مرزهای واضح هستند، به این معنی که به بافت اطراف حمله نمی‌کنند. با این حال، این تومورها به دلیل اندازه و مکانشان در مغز می‌توانند علائمی مشابه تومورهای سرطانی ایجاد کنند. تومورهای بدخیم مغز حاوی سلول‌های سرطانی هستند. تومورهای بدخیم مغز معمولاً به سرعت در حال رشد هستند و به بافت اطراف حمله می‌کنند. تومورهای بدخیم مغزی به ندرت به سایر نواحی بدن گسترش می‌یابند، اما ممکن است پس از درمان عود کنند.

آناتومی مغز

سیستم عصبی مرکزی (CNS) از مغز و نخاع تشکیل شده است. مغز اندام مهمی است که فکر، حافظه، احساسات، مهارت‌های حرکتی، بینایی، تنفس، دما، گرسنگی و هر فرآیندی که بدن ما را تنظیم می‌کند را کنترل می‌کند. مغز را می‌توان به مخ، ساقه مغز و مخچه تقسیم کرد:

مغز (جلو مغز)

از نیمکره راست و چپ تشکیل شده است. کارکردهای مغز عبارتند از: شروع حرکت، احساس دما، لمس، بینایی، شنوایی، قضاوت، استدلال، حل مسئله، احساسات و یادگیری.

ساقه مغز (پایه مغز)

شامل مغز میانی، پونز و مدولا است. عملکردهای این ناحیه عبارتند از: حرکت چشم و دهان، انتقال پیام های حسی (یعنی گرما، درد)، گرسنگی، تنفس، هوشیاری، عملکرد قلب، دمای بدن، حرکات غیرارادی عضلات، عطسه، سرفه، استفراغ و بلعیدن.

مخچه (پشت مغز)

در پشت سر قرار دارد و وظیفه آن هماهنگ کردن حرکات ارادی عضلانی و حفظ وضعیت، تعادل است.

علائم تومور مخچه چیست؟

موارد زیر شایع‌ترین علائم تومور مخچه است. با این حال هر کودکی امکان دارد علائم مجزایی را تجربه کند. علائم بسته به اندازه و محل تومور متفاوت است. بسیاری از علائم مربوط به افزایش فشار در داخل یا اطراف مغز است. هیچ فضای خالی در جمجمه برای چیزی جز بافت‌های ظریف مغز و مایع آن وجود ندارد. هر تومور، بافت اضافی یا مایع می‌تواند باعث فشار بر مغز شود و منجر به علائم زیر شود:

افزایش فشار داخل جمجمه‌ای (ICP) ناشی از بافت یا مایع اضافی در مغز. فشار ممکن است افزایش یابد زیرا یک یا چند بطن که مایع مغزی نخاعی را تخلیه می‌کنند (CSF، مایعی که مغز و نخاع را احاطه کرده است) مسدود شده است و باعث می‌شود مایع در مغز گیر کند. افزایش ICP می‌تواند باعث موارد زیر شود:

 • سردرد
 • استفراغ (معمولاً در صبح)
 • حالت تهوع
 • تغییرات شخصیتی
 • تحریک پذیری
 • خواب آلودگی
 • افسردگی
 • کاهش عملکرد قلبی و تنفسی و در نهایت کما در صورت عدم درمان

سایر علائم تومور مخچه شامل موارد زیر می‌شود:

 • تشنج
 • تغییرات بصری
 • لکنت زبان
 • فلج یا ضعف در نیمی از بدن یا صورت
 • افزایش فشار داخل جمجمه (ICP)
 • خواب آلودگی و یا گیجی
آیا تومور مخچه قابل درمان است؟

آیا تومور مخچه قابل درمان است؟

تومورهای مخچه (اعم از اولیه یا متاستاتیک، خوش‌خیم یا بدخیم) معمولاً با جراحی، پرتودرمانی و یا شیمی‌درمانی درمان می‌شوند. در حالی که درست است که پرتودرمانی و شیمی درمانی بیشتر برای تومورهای بدخیم، باقیمانده یا عود کننده استفاده می‌شود، تصمیم گیری در مورد اینکه چه درمانی باید استفاده شود به تعدادی از عوامل بستگی دارد. خطرات و عوارض جانبی مرتبط با هر نوع درمان وجود دارد.

عمل جراحی تومور مخچه

به طور کلی ثابت شده است که برداشتن کامل یا تقریباً کامل جراحی تومور مخچه برای بیمار مفید است. چالش جراح مغز و اعصاب این است که تا حد امکان تومور را بدون آسیب رساندن به بافت مغزی، عملکرد عصبی بیمار (مانند توانایی صحبت کردن، راه رفتن و غیره) خارج کند. جراحان مغز و اعصاب، مخچه را از طریق کرانیوتومی باز می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که می‌توانند به تومور دسترسی پیدا کنند و تا حد امکان آن را خارج کنند. درن (EVD) ممکن است در حفره‌های مایع مغزی در زمان جراحی باقی بماند تا مایع مغزی طبیعی در حین بهبودی مغز پس از جراحی تخلیه شود.

پرتو درمانی تومور مخچه

پرتودرمانی از اشعه ایکس پرانرژی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی و سلول‌های غیر طبیعی مغز و کوچک کردن تومورها استفاده می‌کند. اگر تومور را نتوان به طور موثر از طریق جراحی درمان کرد، پرتودرمانی انجام می‌شود. درمان پرتو پروتون از نوع خاصی از تابش استفاده می‌کند که در آن پروتون‌ها، نوعی رادیواکتیویته، به طور خاص به سمت تومور هدایت می‌شوند.

کلام آخر

ما در این مقاله به بررسی درمان تومور مخچه پرداختیم. همانطور که گفته شد، تومورهای مغزی شایع‌ترین تومورهای جامد در کودکان هستند. هر ساله تقریباً 3800 کودک و نوجوان زیر 20 سال در ایالات متحده با تومورهای اولیه مغزی تشخیص داده می‌شوند. تومورهای مخچه (اعم از اولیه یا متاستاتیک، خوش‌خیم یا بدخیم) معمولاً با جراحی، پرتودرمانی و یا شیمی‌درمانی درمان می‌شوند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button