خونریزی مغزی یک بیماری حاد عصبی است که در اثر پارگی رگ خونی مغز و نشت خون به داخل استخوان جمجمه ایجاد می‌شود. مراقبت‌های بعد از خونریزی مغزی که به طور معمول با توان‌بخشی همراه است، یک درمان طولانی مدت است. روش‌های مختلفی برای محدود کردن آسیب‌های بعدی و جلوگیری از خونریزی بیشتر در زمان مراقبت استفاده می‌شود. در مورد خونریزی شدید مغزی، توانبخشی چندین سال ممکن است ضروری باشد. در این مقاله قصد داریم تا شما را تا حدودی با خونریزی مغزی و به طور کامل با نحوه مراقبت از یک بیمار دچار خونریزی مغزی آشنا کنیم.

توانبخشی بیماران خونریزی مغزی

خونریزی مغزی چیست؟

از دیدگاه پزشکی، خونریزی مغزی اصطلاح محاوره‌ای برای خونریزی در داخل جمجمه، در ناحیه مغز (داخل مغزی) و در ناحیه مننژ‌ها (برون مغزی) است. به عنوان یک قاعده، زمانی که خونریزی داخل مغزی در مغز وجود دارد، از خونریزی مغزی صحبت می‌شود. حدود ۱۰ تا ۱۲ از ۱۰۰۰۰۰ نفر در آلمان هر ساله دچار خونریزی داخل مغزی می‌شوند.

در سکته مغزی ایسکمیک که علائمی مشابه خونریزی داخل مغزی ایجاد می‌کند، بافت مغز در اثر آسیب ایسکمیک (عدم تأمین اکسیژن) از بین می‌رود. در خونریزی داخل مغزی (سکته خونی)، بافت مغز در اثر خونریزی آسیب می‌بیند. ۱۰ تا ۱۷ درصد سکته‌های مغزی ناشی از خونریزی داخل مغزی است.

از آنجایی که مغز در داخل استخوان جمجمه قرار دارد، با افزایش حجم نمی‌تواند بیشتر منبسط شود. در صورت خونریزی در داخل مغز، حجم و در نتیجه فشار بر بافت مغز افزایش می‌یابد. افزایش فشار روی سلول‌های عصبی مغز باعث آسیب و تخریب آن‌ها می‌شود.

چه چیزی باعث خونریزی مغزی می‌شود؟

فشار خون بالا، چاقی، اختلالات چربی خون و مصرف دخانیات منجر به تغییرات عروقی خاص (آترواسکلروز) می‌شود. هر دو برآمدگی دیواره عروقی (آنوریسم) و ترومب‌ها می‌توانند در مکان‌های تغییر یافته ایجاد شوند که نقش مهمی در پاتوفیزیولوژی سکته‌ها و سایر بیماری‌های قلبی عروقی ایفا می‌کند. سایر علل سکته مغزی، تومور‌ها، اختلالات انعقادی یا آنژیوپاتی آمیلوئید (رسوب غیر طبیعی پروتئین در عروق مغزی) است. سکته‌های هموراژیک (خونین) نیز به عنوان بخشی از آسیب شدید مغزی رخ می‌دهد. بیماران در حال حاضر بیشتر و بیشتر، به ویژه افراد مسن، دارو‌های ضد انعقاد مصرف می‌کنند که می‌تواند نقش مهمی در ایجاد خونریزی مغزی داشته باشد.

مراقبت‌های بعد از خونریزی مغزی

اگر بیمار پس از مرحله حاد بیماری تثبیت شده باشد، اقدامات توانبخشی در مراحل اولیه و اغلب به موازات مراقبت‌های ویژه آغاز می‌شود. از آنجایی که مغز انسان قادر به بازیابی عملکرد‌های از دست رفته و جبران آسیب به ساختار‌های مغزی با سلول‌های عصبی سالم است، مراقبت دقیق و اولیه توسط متخصصان با تجربه از نظر عصبی مهم است.

در دوره مراقبت‌های بعد از خونریزی مغزی چه اقداماتی انجام می‌شود؟

در چارچوب توانبخشی عصبی، بیماران از محدودیت‌های حرکتی، زبانی، شناختی و سایر محدودیت‌ها حمایت می‌کنند. درمانگران مسئول (پزشکان، فیزیوتراپیست‌ها، کاردرمانگران، گفتار درمانگران، روان درمانگران و غیره) معمولاً به عنوان یک تیم بین رشته‌ای با یکدیگر همکاری می‌کنند تا بهترین نتیجه ممکن برای بیماران حاصل شود. از آنجایی که محدودیت‌های بیماران پس از خونریزی داخل مغزی می‌تواند بسیار فردی باشد، برنامه درمانی همیشه به صورت بیمار محور و فردی تدوین می‌شود.

بسته به وسعت محدودیت‌های عصبی، مراقبت توانبخشی می‌تواند طول آن متفاوت باشد. بیشتر بستری شدن در بیمارستان ۶-۸ هفته است. مراقبت‌های بعدی توانبخشی برای حفظ موفقیت اغلب می‌تواند به صورت سرپایی انجام شود.

برای بازگشت به خانه آماده شوید!

پس از بهبودی بیمار و بستگان از شوک اولیه سکته، مقدمات و راه دشوار بازگشت به زندگی عادی آغاز می‌شود. در اینجا بخوانید که بیماران باید چه اقداماتی را انجام دهند و چگونه مراقبت می‌تواند به آن‌ها کمک کند پس از سکته به خانه بازگردند.

خونریزی مغزی و سکته مغزی

چگونه با درمان و مراقبت مناسب راه خود را به زندگی پیدا کنید!

زنی که پس از سکته مغزی روی تخت پرستاری در خانه دراز کشیده استبا اقدامات توانبخشی و درمانی مناسب، بسیاری از بیماران راه خود را – تا حدی یا تا حد زیادی – به زندگی قبلی خود باز می‌یابند. بسته به شدت سکته، درمان در خانه نیز امکان‌پذیر است. الزامات مراقبت از نظر قدرت متفاوت است، موقتی یا دائماً ضروری است. خدمات پرستاری سرپایی مراقبت‌های درمانی پزشکی را انجام می‌دهد. اما چه کسی از بقیه زمان مراقبت می‌کند؟ همه افراد واجد شرایط لازم برای ارائه مراقبت‌های بعدی پس از سکته مغزی نیستنداستطاعت. فقط فعال کردن مراقبت تضمین می‌کند که مغز به طور مؤثر بازسازی می‌شود و آسیب دائمی را در محدوده نگه می‌دارد. توالی‌های حرکتی که در طول زندگی بدیهی تلقی می‌شدند، اکنون باید از ابتدا آموخته شوند.

حمایت از این امر نه تنها به حسن نیت بلکه به تجربه زیادی در مورد بیماران سکته مغزی نیاز دارد. این بدان معناست که مراقبت پس از سکته مغزی کمکی برای خودیاری است. پشتیبانی شایسته شما را تشویق می‌کند که به تدریج دوباره به طور مستقل غذا بخورید، خودتان لباس بپوشید، خود را بشویید – فرآیند‌هایی که زمان می‌برد. مراقبت، مراقبت از بیمار این زمان را برای تشویق، آرامش و حمایت می‌طلبد. و در آخر اما نه کم‌اهمیت، او تشخیص می‌دهد که در پس تغییرات شخصیتی معمول سکته مغزی، مانند تحریک‌پذیری یا افسردگی، اغلب یکصلاحیت محدود روزمره پنهان است.

اعضای خانواده پس از خونریزی مغزی چه اقدامات احتیاطی را باید انجام دهند؟

علاوه بر اینکه پزشک و درمانگر شما را درمان می‌کنند، گروه‌های خودیاری نیز می‌توانند نکات ارزشمندی را ارائه دهند. به عنوان مثال، در مورد کمک‌های مناسب در نسخه، که باید به موقع برای آن‌ها اقدام کنید. در مورد محدودیت تحرک پس از سکته مغزی، وسایل کمکی مانند ویلچر، وسایل کمکی راه رفتن، بالابر حمام و بالابر پله‌ها تسکین دهنده هستند. اما در درازمدت نباید عصا بود، زیرا هدف مورد نظر این است:

روزی بتواند دوباره به طور مستقل از پس آن بربیاید! به طوری که آپارتمان امکان حرکت و اقدام مستقل را فراهم می‌کند، باید منابع خطر مانند آستانه در‌ها را خنثی کنید – به عنوان مثال با اجرای یک سطح شیب دار با کفی غیر لغزنده روی آن‌ها. در حمام، نرده‌های بر روی دستشویی و زیر دوش، ایمنی را برای بهداشت شخصی و رفتن به توالت فراهم می‌کند. بله، جزئیات کوچک اغلب تأثیر زیادی دارند: مانند دستمال توالت که با دست سالم به راحتی می‌توان به آن دست یافت.

مدت زمان بهبودی خونریزی مغزی به شدت آن بستگی دارد

محل خونریزی همچنین بر اینکه آیا شما مشکلات مرتبطی دارید، مانند از دست دادن احساس در بازو‌ها یا پا‌ها، یا مشکل در درک گفتار (آفازی) تأثیر می‌گذارد.

بهبودی می‌تواند یک فرآیند خسته‌کننده باشد. ممکن است پیشرفت زیادی داشته باشید و سپس با شکست مواجه شوید – روز‌های خوب و روز‌های بد خواهید داشت. متخصصان زیادی وجود دارند که ممکن است در بهبودی شما نقش داشته باشند، از جمله:

متخصصان توانبخشی – پزشکان متخصص در بهبود پس از آسیب مغزی

فیزیوتراپیست‌ها – متخصصان تکنیک‌های خاصی مانند ورزش و ماساژ که می‌توانند به مشکلات حرکتی کمک کنند.

درمانگران گفتار و زبان – متخصصانی که مشکلات ارتباطی را تشخیص داده و به درمان آن‌ها کمک می‌کنند

کاردرمانگران – متخصصانی که مشکلاتی را که ممکن است در زندگی روزمره داشته باشید، مانند لباس پوشیدن، شناسایی می‌کنند و می‌توانند به شما در یافتن راه حل‌های عملی کمک کنند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button