از مهم‌ترین مواردی که باید بعد از جراحی رعایت کرد، مراقبت‌های بعد از عمل و طی کردن اصولی دوران نقاهت است. این موضوع به‌قدری اهمیت دارد که ممکن است یک جراحی بسیار ایده‌آل را تحت تأثیر قرار دهد و بهبودی را کند. از طرفی در صورت انجام صحیح این مراقبت‌ها، خطرات عمل جراحی دیسک گردن نیز کاهش می‌یابد. پس از جراحی پزشک متخصص توصیه‌های دقیقی به شما خواهد کرد. در ادامه به طور دقیق و کامل درمورد مراقبت‌های بعد از عمل جراحی دیسک گردن، توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

عوامل مؤثر بر زمان بهبودی

عوامل متعددی وجود دارد که بر مدت‌زمان بهبودی پس از جراحی گردن و کیفیت مراقبت‌های بعد از عمل جراحی دیسک گردن، تأثیر می‌گذارد. اینکه وضعیت شما چقدر بد است و نوع جراحی که انجام می‌دهید، دو مورد از مهم‌ترین عواملی هستند که بر زمان بهبودی شما تأثیر می‌گذارند. عوامل  مهم دیگری نیز دخیل هستند وعبارت‌اند از:

سن بیمار:

اگر سن شما پایین باشد، احتمالاً سریع‌تر از سنین بالا بهبود می‌یابند.  بسیار نادر است که افراد جوان به جراحی گردن نیاز داشته باشند؛ اما در صورت ضربه یا حادثه ممکن است رخ دهد.

سلامت کلی بیمار:

اگر از قبل بیماری دیگری دارید یا سبک زندگی ناسالمی دارید، به‌احتمال زیاد زمان بهبودی شما بیشتر طول می‌کشد. هر چه در شروع عمل سالم‌تر باشید، زمان بهبودی شما کوتاه‌تر خواهد بود. مواردی مانند سیگارکشیدن، اضافه‌وزن، نوشیدن بیش از حد الکل و ابتلا به بیماری‌های مزمن، همگی بر مدت‌زمان بهبود زخم‌های شما تأثیر منفی می‌گذارند.

سبک زندگی بیمار:

کسانی که سبک زندگی فعالی دارند و فعالیت بدنی سالم منظمی دارند، به‌سرعت بهبود می‌یابند. بااین‌حال، کسانی که مشاغل بسیار سخت و بدنی دارند، دیرتر بهبود می‌یابند چرا که در اثر کار و فشار زیاد ممکن است بافت‌های بدنیشان کمی تحلیل رفته باشد. در صورتی که جزو این دسته از افراد باشید بهبودی شما بیشتر طول می‌کشد. از طرفی رعایت مراقبت‌های بعد از بهبودی کامل نیز،برای شما بسیار ضروری‌تر از سایر افراد است.

چه مدت طول می کشد تا پس از جراحی گردن، بهبودی حاصل شود؟

 به طور کلی تمام جراحی‌ها از نظر فیزیکی سخت و مشکل هستند اما شاید هرگز بیشتر از جراحی گردن، سخت نباشد. این سختی به این دلیل است که جراحی گردن، بر ستون فقرات گردنی که وظیفه تسهیل حرکت و حمایت از سر را بر عهده دارد، تأثیر می‌گذارد. برای مثال یک بازوی شکسته که فقط به کمی استراحت و گچ گرفتن نیاز دارد، با گردنی که شکسته بسیار متفاوت است. برداشتن تمام فشار از گردن پس از جراحی غیرممکن است و یکی از دلایلی است که بهبودی اغلب تا حدودی طولانی‌تر از سایر انواع جراحی می‌شود. بااین‌وجود، نکات مهمی برای بازیابی پس از جراحی گردن وجود دارد که می‌توانید برای کمک به کاهش زمان بهبودی تاحدامکان، از آنها استفاده کنید.

شما باید از این واقعیت آگاه باشید که این نکات فقط به‌عنوان راهنما ارائه شده است و دوره نقاهت می‌تواند زمان‌برتر از چیزی که فکر می‌کنید، بشود. شما باید محل جراحی و ستون فقرات خود را از فشارهای نامناسب محافظت کنید و این کار با استراحت انجام می‌شود. ممکن است دلتان بخواهد که هر چه زودتر به سرکار بازگردید یا دوباره در تمرینات بدنی شرکت کنید، اما این ایده خوبی نیست. شما باید زمانی را برای استراحت و ریکاوری اختصاص دهید زیرا در صورت اعمال بیش از حد خود ممکن است عمل جراحی شما با شکست مواجه شود. شما نباید به خودتان فشار بیاورید و زمانی مجاز به انجام اینگونه فعالیت‌ها هستید که پزشک جراح شما، اجازه آن را داده‌ باشد.

مراقبت‌های بعد از عمل جراحی دیسک گردن

مراقبت‌های بعد از عمل جراحی دیسک گردن در خانه

پس از این عمل باید به بدن خود فرصت دهید تا بهبود یابد. بااین‌حال، شما نباید کاملاً غیرفعال بمانید. شما باید از رختخواب بیرون بیایید و در حال حرکت باشید تا بهبودی را بهبود ببخشید و خطر ابتلا به مسائل پزشکی ثانویه مانند لخته شدن خون را کاهش دهید. در زیر لیستی از فعالیت‌هایی است که باید دنبال کنید. اغلب پس از جراحی نیازی به گردن‌بند ندارید. در موارد نادر و بسته به وسعت جراحی شما، ممکن است بعد از جراحی به شما گردنبند داده شود.

در صورت نیاز، قبل از خروج از بیمارستان بریس به شما داده می‌شود. در روند  مراقبت‌های بعد از عمل جراحی دیسک گردن،معمولاً در بیشتر روز و هنگام خواب در دوهفته اول پس از جراحی از بریس استفاده می‌کنید. شما می‌توانید بریس را برای مدت کوتاهی هنگام استراحت بردارید و می‌توانید بریس را برای دوش گرفتن بردارید. موارد نادری وجود دارد که باید همیشه از بریس استفاده کرد، حتی هنگام دوش گرفتن و جراح شما در این مورد به شما توصیه می‌کند. با پوشیدن این بریس نمی‌توانید رانندگی کنید.

فیزیوتراپی

 احتمالاً پس از جراحی به این روش درمانی ارجاع داده شوید. متأسفانه، بسیاری از مردم فقط برای دریافت دستورالعمل‌های توان‌بخشی خود مراجعه می‌کنند و سپس آنها را دنبال نمی‌کنند. اگر می‌خواهید به‌سرعت پس از جراحی خود بهبود پیدا کنید، باید روی آن کار کنید و این به معنای تعهد به برنامه و شرکت در جلسات و همچنین انجام تکالیف است. انجام تمرینات توان‌بخشی و فیزیوتراپی، تأثیر زیادی بر زمان بهبودی کلی شما خواهد داشت.

هیدراتاسیون و رژیم غذایی

 شما باید مطمئن شوید که خون شما از اکسیژن، ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری غنی شده‌است.  به همین منظور بهتر است مصرف غذاهای آماده یا فست فودرا کاهش دهید ودر عوض، سبزیجات و میوه‌ها را بخورید .همچنین بهتر است همیشه آب در کنار خود داشته باشید. مصرف آب ، تضمین می‌کند که در تمام طول روز به طور کامل هیدراته بمانید، با التهاب مبارزه کنید و بدن خود را تشویق به بهبودی کنید.

محل جراحی تمیز بماند

اگر جراحی خلفی داشته باشید، ممکن است تمیز نگه داشتن سایت جراحی کمی دشوار باشد. اگر این جراحی گردن شما قدامی است، باید بتوانید به‌راحتی سایت خود را تمیز نگه دارید. پزشک شما باید نکات و دستورالعمل‌هایی را در مورد نحوه مراقبت از محل جراحی به شما داده باشد و شما باید آنها را به طور کامل دنبال کنید. مراقبت از برش یا جای بخیه

مراقبت از محل برش در خانه برای جلوگیری از عفونت مهم است. لطفاً مراحل زیر را در مراقبت از محل برش جراحی انجام دهید:

 • اگر روی برش خود پانسمان دارید، ممکن است زمانی که در خانه هستید آن را بردارید.
 • هنگامی که در خانه هستید، ترجیح داده می‌شود که محل برش را در معرض هوا قرار دهید. اگر راحت‌تر است، می‌توانید محل برش را با بانداژ بپوشانید، اما باید یک‌بار در روز پانسمان را عوض کنید.
 • محل جراحی با نخ‌های بخیه زیرپوست بسته شده و با نوارهای استری (تکه‌های کوچک نوار جراحی) روی پوست پوشانده شده است. نوارهای استری با خیس شدن در هنگام دوش گرفتن به‌تدریج کنده می‌شوند. این امری طبیعی و قابل‌انتظار است.
 • ممکن است 3 روز پس از جراحی دوش بگیرید. فشار مستقیم آب روی محل جراحی نباید باشد، اما آب می‌تواند روی آن بغلتد.یعنی آب غیر مستقیم و به آرامی روی گردن ریخته شود. محل زخم را با یک حوله تمیز خشک کنید.
مراقبت بعد از جراحی دیسک گردن در خانه

تحرک مناسب داشته باشید

مهم است تمریناتی را انجام دهید که در واقع برای گردن شما مفید هستند. این تمرینات باید زیر نظر متخصص لحاظ شوند. این تمرینات، نباید باعث شوند که تشنج کنید.  گردن شما باید متحرک باقی بماند تا به دامنه حرکتی کامل برسد. ورزش‌های سبک، مانند قدم‌زدن آرام در اطراف محله، به شما کمک می‌کند تا خیلی سریع‌تر ریکاوری کنید. تا دوهفته اول بعد از عمل هیچ‌گونه فعالیت ورزشی به جز پیاده‌روی نداشته باشید. سعی کنید از تعریق در ناحیه برش جلوگیری کنید تا خطر عفونت کاهش یابد. (توجه داشته باشید: هیچ محدودیتی در بالارفتن از پله و یا نشسته وجود دارد استفاده از سطح راحتی خود را به‌عنوان یک شاخص از طول مدت زمانی که قادر به نشستن و یا بالارفتن از پله به‌طورکلی یک فرد راحت است نشسته در حدود 1 ساعت قبل از یک تغییر در موقعیت یا فعالیت لازم است).

متحرک ماندن پس از جراحی بسیار مهم است. در زیر یک برنامه کلی پیاده‌روی است که توصیه می‌شود:

 • یک نوبت در صبح و یک نوبت در بعدازظهر، پیاده‌روی کنید. به‌مرورزمان پیاده‌روی خود را بیشتر کنید. به طور میانی، باید 1 تا 2 کیلومتر در روز پیاده‌روی کنید.
 • در هر موقعیتی که راحت باشد (از جمله پهلو، پشت یا شکم) بخوابید.

 بلند کردن بیش از 2ونیم کیلو (حدود یک گالن شیر) برای 2 هفته اول بعد از عمل جراحی، نباید انجام شود.  بلند کردن وزن بیش از 12ونیم کیلو به مدت 4 هفته (در مجموع شش هفته)نیز ممنوع است.در هفته اول بعد از جراحی هیچ‌گونه فعالیت جنسی مجاز نیست اما بعد از یک هفته مانعی ندارد.

اضطراب جراحی

یکی از واردی که برای بهبودی شما مضر است، اضطراب قبل و بعد از عمل است. آن هم به این دلیل است که وقتی مضطرب هستید، بدن شما پر از هورمون‌هایی می‌شود که بر سیستم ایمنی و دفاع بدن شما تأثیر می‌گذارد؛ بنابراین، درحالی‌که تجربه مقداری اضطراب و عصبی بودن طبیعی است، حفظ آرامش نیز مهم است. خوشبختانه، نکات خوبی وجود دارد که به شما در مدیریت اضطراب کمک می‌کند تا با ذهن و بدنی آرام وارد عمل جراحی شوید. این نکات شامل:

 • درک اینکه چه چیزی شما را مضطرب می‌کند و به طور خاص به آن نگاه کنید.
 • برنامه ریزی مناسب برای روند جراحی داشته باشیسد.
 • آموزش خود در مورد آنچه که باید انتظار داشته باشید و آنچه‌که در جراحی میگذرد.
 • با تیم جراحی و شبکه پشتیبانی خود در مورد نگرانی‌های خود صحبت کنید.
زمان ریکاوری بعد از جراحی دیسک گردن

مصرف مسکن برای کاهش درد

پس از جراحی به شما نسخه‌ای برای داروهای مسکن داده می‌شود. به احتمال زیاد بین 1 تا 2 هفته پس از عمل، دیگر به داروهای مسکن نیاز نخواهید داشت. پس از جراحی، گهگاه درد، بی‌حسی یا سوزن‌سوزن شدن در گردن یا بازوها طبیعی است. برای کاهش درد، چندین روش وجود دارد که باید امتحان کنید:

 • در صورت نیاز می توانید از تیلنول (تا زمانی که تایلنول/استامینوفن جزء داروهای مخدر شما نباشد) برای کنترل درد خود استفاده کنید. همچنین می توانید از ضد التهاب های غیر استروئیدی مانند Advil/Aleve/Ibuprofen برای کمک به کاهش التهاب و کمک به کنترل درد استفاده کنید. از دوز توصیه شده روزانه این داروها تجاوز نکنید.
 • داروهای مسکن مخدر باعث یبوست می‌شود. غذاهای حاوی علوفه (سبوس، جو، میوه، سس سیب) زیاد بخورید و مایعات زیادی بنوشید، مخصوصاً آب آلو برای جلوگیری از یبوست. همچنین می‌توانید در صورت نیاز از نرم‌کننده‌های مدفوع مانند Colace استفاده کنید.

 موارد دیگری نیز وجود دارد که باید پس از جراحی انتظار داشته باشید، از جمله:

 • محدودیت در برخی فعالیت های بدنی خم شدن برای برداشتن چیزی یا بلند کردن وزن بیش از 4کیلو معمولاً مجاز نیست. بنابراین، مطمئن شوید که یک شبکه پشتیبانی برای کمک به شما در سراسر خانه در حین بهبودی دارید.
 • این واقعیت که رانندگی حداقل به مدت دوهفته مجاز نیست، برای محافظت از شما و سایر کاربران جاده.
 •  دوش گرفتن باید محدود باشد زیرا نمی‌خواهیم جسم خارجی وارد زخم شود و باعث عفونت شود. باید به بخیه‌ها زمان لازم را بدهید تا خود زخم را ببندند. بازهم، پزشک شما باید در این مورد به شما اطلاع بدهد  که چگونه دوش بگیرید.
 • علاوه بر این، اگر تب دارید، متوجه خون یا چرک زخم، مشکل در تنفس یا استفاده از حمام، یا احساس درد یا بی‌حسی هستید، باید به پزشک خود اطلاع دهید. گوش‌دادن به بدن خود در حین پیروی از توصیه‌های جراح مهم‌ترین کاری است که می‌توانید انجام دهید تا زمان بهبودی خود را کوتاه کنید.

در صورت داشتن هر یک از موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرید

 • دمای 101 درجه فارنهایت (38.3 درجه سانتیگراد) یا بیشتر در 2 بار تکرار و بافاصله 4 ساعت
 • افزایش درد، قرمزی یا تورم در اطراف محل جراحی گردن
 • داشتن مشکل در تنفس یا بلع ویا عمل بلع به سختی انجام شود.
 • دچار مشکل در هنگام  ادرار کردن یا کنترل حرکات روده خود شوید.
 • افزایش تورم در مچ پا یا پا
 • افزایش ضعف بازوها یا پاهای شما
 • قرمزی، گرمی و حساسیت در پشت ساق پا(های) شما

مراجعه به پزشک بعد از دوران نقاهت

اولین جلسه بعد از عمل معمولاً 1 تا 2 هفته پس از تاریخ جراحی شما رخ می‌دهد. با این‌حال، هر زمان که احساس درد شدید داشتیدبهتر است به پزشک خود مراجعه کنید یا با مطب آن تماس بگیرید.

بازگشت به کار چه زمانی امکان‌پذیر است؟

بازگشت شما به کار به بهبودی و نوع کاری که انجام می‌دهید بستگی دارد. قبل از بازگشت به کار باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

instagram logo call button