دیسک گردن یا بیرون زدگی مهرهای گردن می‌تواند برای ما مشکل‌آفرین شود. این بیماری ممکن است به مرو زمان یا یکباره ایجاد شود، به همین جهت سطوح درمانی مختلفی را در برمی‌گیرد. دلایل مختلفی هستند که می‌توانند باعث ایجاد َآسیب به گردن، در نتیجه منجر به فتق یا دیسک گردن شوند. در این بیماری دیسک بین مهره‌های گردن از حالت طبیعی خود خارج می‌شوند و همین امر باعث ایجاد فشار و التهاب، روی اعصاب ناحیه گردن می‌شود که در برخی موارد ممکن است شدید هم باشد. آسیب و بیرون‌زدگی دیسک موجود بین مهره‌های 5 و 6 و مهره‌های 6 و 7 رایج‌ترین نوع فتق دیسک گردن که در بیماران مشاهده شده است. در این مقاله به بیان عوامل بروز دیسک گردن میپردازیم. با ما همراه باشید.

علت بیماری دیسک گردن چیست؟

علت اصلی وقوع این بیماری جابه جا شده یا بیرون‌زدگی دیسک‌های ناحیه گردن است. با وارد شدن فشار به دیسک‌های ناحیه گردن، ممکن است این دیسک‌ها در جای خود حرکت کنند یا بیرون بزنند که در این صورت اعصاب بین دیسک‌ها تحت فشار قرار خواهد گرفت و درد ایجاد خواهد شد. در نتیجه این درد انجام برخی فعالیت‌ها مانند چرخش گردن ممکن است سخت شود. اگر شدت آسیب دیدگی دیسک بالا باشد ممکن است فرد در حالت عادی از نگه‌داشتن سر خود هم خسته شود و احساس در کند.

عوامل بروز دیسک گردن

 برخی از این عوامل در اثر زندگی نادرست و برخی دیگر اجتناب ناپذیرند و با توجه به شرایط آناتومیکی فرد در طولانی‌مدت ممکن است منجر به دیسک گردن شوند. موارد زیر از عوامل بروز دیسک گردن هستند.

افزایش سن

با بالا رفتن سن افراد، بدن به طور کل دچار تغییراتی در نتیجه کهولت یا کارکرد زیاد از بدن می‌شود. گردن نیز از این امر مستثنی نیست. در اثر افزایش سن، دیسک‌ها محتوای مایع درون خود را از دست می‌دهند. زمانی که مایع درون دیسک کم می‌شود باعث می‌شود دیسک‌های گردن کوتاه‌تر، کم انعطاف تر و از کار افتاده‌تر شوند. وقتی یک دیسک آسیب می‌بیند، لایه بیرونی ممکن است پاره شود. همچنین سایش بخش‌های مختلف دیسک در اثر کم‌شدن مایع امکان‌پذیر است. با پارگی لایه بیرونی دیسک، فتق دیسک گردن رخ می‌دهد. به طور کلی نیز فتق دیسک گردن در افراد میان‌سال و مسن شایع است.

آسیب بر اثر ضربه

 یکی از عوامل بروز دیسک گردن،آسیب بر اثر ضربه است.ممکن است در اثر یک ضربه فیزیک که در تصادف، پرت شدن، برخورد و… که به گردن وارده شده است، دیسک‌های گردن آسیب ببیند و پاره شوند. زمانی که دیسک پاره شود و نشت محتویات درون دیسک اتفاق بی افتد، می‌تواند روی اعصاب نخاعی موجود در بین دیسک‌ها فشار بگذارد و باعث ایجاد درد یا اختلال در عملکرد شود. به بیان علمی‌تر با خروج محتویات داخل دیسک، یک واکنش الکتروشیمیایی بروز می‌کند که باعث می‌شود اعصاب نخاعی تحریک شوند و دچار تورم شوند. در اثر این تورم نیز درد ایجاد می‌شود و در شرایطی که این شدت وخیم تر باشد ممکن است باعث از کار افتادگی سیستم عضله‌ای و سایر اعضای بدن شود. ممکن شدت ضربه وارده زیاد نباشد اما اگر به جای حساس برخورد کند، احتمال ایجاد دیسک وجود دارد. معمولاً ورزش‌هایی چون فوتبال و موج‌سواری می‌توانند عامل ایجاد دیسک گردن شوند.

عوامل بروز دیسک گردن

وضعیت نامناسب سر و گردن از عوامل مهم بروز دیسک گردن است!

اگر سروگردن در وضعی مناسب قرار نگیرد، به‌مرور دچار آسیب شده و تغییر حال در ناحیه گردن رخ خواهد داد. این تغییر حالت ممکن است موجب ایجاد دیسک گردن یا تورم‌هایی در ناحیه گردن باشد که دردآور است. با توجه به سبک زندگی امروزی، اکثر افراد ساعت‌ها به استفاده از کامپیوتر، موبایل و تماشای تی وی مشغول‌اند. به همین دلیل معمولاً گردن در زاویه خمیده قرار می‌گیرد که این زاویه باعث واردشدن فشار بیشتر به گردن می‌شود. به طور طبیعی نیز انجام برخی از فعالیت‌ها اجتناب ناپذیرند مانند ظرف شستن، رانندگی و…به طور طبیعی این فعالیت‌ها باعث درگیرشدن بازوها در جلوی بدن می‌شوند.

از آنجایی که بدن اکثر افراد خام یا خشک است، برداشتن یکباره شیءی سنگین نیز می‌تواند موجب گرفتن گردن شود. همچنین حمل کردن وسایل روزان در کیف کوله‌های غیراستاندارد می‌تواند فشار وارد به گردن را بیشتر کند.

قراردادن بدن در وضعیت نامناسب که بنا به عادات غلط ایجاد می‌شود نیز نادرست است و می‌تواند برای گردن مضر باشد. مواردی چون قوز کردن، خم شدن بیش از اندازه به سمت پایین، خوابیدن اشتباه و…

ورزش‌کردن به شیوهٔ ناصحیح یا حوادث ورزشی

انجام برخی فعالیت‌های مکرر مثل برداشتن وزنه‌های سنگین که توسط ورزشکاران می‌تواند به دیسک گردن فشار وارد کند و باعث بروز حادثه شود. به‌طورکلی نیز برخی از آسیب‌های ورزشی اجتناب‌ناپذیرند و می‌توانند تحت برخی شرایط خودبه‌خود ایجاد شوند. زمانی که ورزشکار دچار آسیب در اثر برخورد ضربه شود که گردن را تحت شعاع قرار دهد. برخی از ورزش‌های پرتحرک مانند ژیمناستیک می‌توانند در اثر انجام حرکات پیچیده، باعث پیچ خوردن گردن شوند. برخی از ورزش‌ها مانند موج‌سواری ممکن است به یکباره فشار بالایی را به گردن متحمل کنند. آسیب‌هایی که در اثر برخورد با بازیکنان یا توپ در ورزش‌های مثل فوتبال، بسکتبال و.. می‌افتد ممکن است باعث ایجاد پارگی در دیسک گردن شود.

خم بودن سر برای ساعات متوالی

 یکی از اصلی ترین عوامل بروز دیسک گردن، خم بودن متوالی سر است. انجام فعالیت‌هایی مانند شطرنج هرچند بی‌خطر به نظر اما برای ساعت‌های متوالی سر شمارا خم نگه می‌دارد و خستگی زیادی را به گردن متحمل می‌کند. همین حالت می‌تواند در اثر مطالعه زیاد، نویسندگی، نقاشی، سفالگری، آشپزی، خیاطی و.. نیز رخ دهد که باید برای جلوگیری از آن هر از چند گاهی سر خود ر ا بالا بیاوریم و ورزش‌هایی مرتبط را انجام دهیم.

از موارد زیر نیز می‌توان به‌عنوان دیگر عوامل بروز دیسک گردن  نام برد:

  • اضافه وزن
  • استعمال دخانیات
  • موقعیت‌های بدنی نامناسب هنگام بلند شدن
  • دیسک گردن در برخی موارد ممکن است به‌خودی ‌خود ایجاد شود.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button