جراحی فیوژن گردنی ، تکنیکی است که امکان رفع فشار چند بخش از ستون فقرات گردنی را در بیماران مبتلا به تنگی چند سطحی فراهم می‌کند. همچنین شامل قرار دادن پیچ‌ها در توده‌های جانبی است که توسط یک میله به هم متصل می‌شوند تا پایداری فوری برای ایجاد یک همجوشی ایجاد شود. این جراحی یک گزینه عالی برای بیماران مبتلا به درد در زیر بازوها، گردن درد ناشی از بی ثباتی، تومورها و شکستگی‌های خاص و بیماران مبتلا به از دست دادن عملکرد پیشرونده ناشی از تنگی دهانه رحم است.

بیشتر مطالعه کنید : جراحی فیوژن ستون فقرات کمر ، چرا و چگونه انجام می‌شود؟

جراحی فیوژن گردنی معمولاً برای درمان فتق دیسک گردن، تنگی دهانه رحم، میلوپاتی، رادیکولوپاتی، بی ثباتی ستون فقرات، فشرده سازی طناب، عفونت‌ و سرطان ستون فقرات  استفاده می‌شود.

جراحی فیوژن گردنی

روش های غیر جراحی برای گردن درد چیست؟

ستون فقرات دارای سه بخش است: مهره‌های کمر، مهره‌های قفسه سینه، مهره‌های گردن. ستون فقرات گردنی از هفت مهره به نام C1-C7 تشکیل شده است. هنگامی که آن مهره‌ها آسیب ببینند، طبیعتا درد را در گردن خود احساس می کنید. معمولاً پزشکان ابتدا سعی می‌کنند گردن درد را با درمان‌های محافظه‌کارانه مانند داروها، تزریق استروئید برای کاهش التهاب و فیزیوتراپی برای افزایش انعطاف‌پذیری و قدرت اطراف ناحیه آسیب دیده درمان کنند. اگر این درمان‌ها موثر نباشند، از جراحی فیوژن ستون فقرات گردنی استفاده می‌شود.

انواع جراحی فیوژن گردنی

نوع جراحی فیوژن شما بستگی به علائم و تشخیص خاص شما دارد. در مورد روش دقیق جراحی فیوژن گردنی با پزشک خود صحبت کنید. دو نوع روش جراحی فیوژن گردنی وجود دارد:

فیوژن قدامی

از طریق جلوی گردن شما انجام می‌شود.

فیوژن خلفی

از طریق برش در پشت گردن شما انجام می‌شود.

بسته به هر بیمار، جراح ستون فقرات می‌تواند از میله‌ها، پیچ‌ها یا قلاب‌های فلزی در ترکیب با پیوند استخوان برای تثبیت بیشتر ستون فقرات گردن استفاده کند. برای اتصال مهره‌های مشکل دار از پیوند استخوان استفاده می‌شود. در طول فرآیند بهبودی، مهره‌ها با هم رشد می‌کنند و یک تکه استخوان جامد ایجاد می‌کنند. این استخوان جامد حرکت بین مهره‌های مشکل دار را متوقف می‌کند و باعث ایجاد ثبات در گردن می‌شود.

جراحی فیوژن گردنی چگونه انجام می‌شود؟

در حین عمل جراحی، جراح شما را به شکلی که صورتتان رو به پایین است ، روی تخت جراحی قرار می‌دهد و سرتان را آویزان می‌کند. مقدار کمی از موهای پشت سر یا گردن ممکن است نیاز به تراشیدن داشته باشد. یک برش در وسط گردن شما ایجاد می‌شود و عضله به دقت جدا می‌شود. پیچ‌ها تحت هدایت فلوروسکوپی در توده‌های جانبی در سطوح لازم در دو طرف ستون فقرات قرار می‌گیرند. لایه مرکزی و مواردی که به نخاع فشار وارد می کنند، برداشته می‌شوند و مستقیماً نخاع و ریشه‌های عصبی را از فشار خارج می‌کنند. سپس پیچ‌ها توسط یک میله به هم متصل می‌شوند و استخوان خود بیمار به همراه پیوند استخوان ، پیوند داده می‌شود تا به تقویت همجوشی کمک کند.

جراحی فیوژن گردنی به چه منظور انجام می‌شود؟

در بیماران مبتلا به ناپایداری، چه ناشی از آرتریت و دژنراسیون شدید، تروما یا سرطان، پیچ‌ها و میله‌ها علاوه بر ایجاد پایه‌ای برای همجوشی، پایداری فوری را فراهم می‌کنند. با برداشتن لایه مرکزی جراحان شما می‌توانند خارهای استخوانی، رباط‌های بیش از حد رشد کرده و سایر عوامل آسیب زننده را که نخاع شما را فشرده می‌کنند، خارج کنند. با کاهش این فشار می‌توان جریان خون به نخاع و حتی توانایی عملکردی را بهبود بخشید .

جراحی فیوژن گردنی

مزایای جراحی فیوژن گردنی

در بیمارانی که دارای سطوح متعدد تنگی کانال نخاعی و دژنراسیون هستند، این عمل به جراح شما اجازه می‌دهد تا تمام نواحی فشرده سازی را درمان کند. علاوه بر این، در بیماران مبتلا به شکستگی یا تومور، جراحی فیوژن گردنی به جراح امکان دسترسی گسترده به ستون فقرات را می‌دهد. در برخی موارد، جراح می‌تواند لوردوز را بهبود بخشد یا از رفع فشار چند سطحی به تنهایی با افزودن پیچ از کیفوز (گوژپشتی) جلوگیری کند.

عوارض جراحی فیوژن گردنی

هر عمل جراحی ممکن است عوارض داشته باشد. از آنجایی که جراح در اطراف نخاع جراحی را انجام می دهد ، عمل گردن همیشه بسیار ظریف و بالقوه خطرناک در نظر گرفته می‌شود. عوارض جراحی فیوژن گردنی عبارتند از:

  • عدم رشد استخوانی کافی بین مهره‌های مجاور ( که به آن جوش ناقص گفته می‌شود. )
  • آسیب عصبی
  • مشکل در بلع
  • عفونت و خونریزی
  • آسیب به نخاع

حداقل سه ماه زمان لازم است تا استخوان‌ها به هم جوش بخورند. با این حال پیوند استخوان برای یک تا دو سال به بلوغ خود ادامه خواهد داد. ممکن است پزشک از شما بخواهد تا سه ماه پس از جراحی از یک بریس گردن سفت یا جلیقه هاله استفاده کنید تا ستون فقرات شما ثابت بماند تا از جوش خوردن استخوان‌ها مطمئن شود. از فعالیت‌هایی که فشاری بر جوش‌های التیام‌دهنده وارد می‌کنند، مانند حرکات چرخشی گردن اجتناب کنید. همچنین انجام دادن فعالیت هایی که به بازو های شما فشار وارد می کنند (مانند بلند کردن وزنه ) ، تا زمانی که پزشک بهبودی را تشخیص دهد ، ممنوع است . 

بهبودی پس از جراحی فیوژن گردنی

بسته به سطوح جراحی، بهبودی می‌تواند متفاوت باشد. به طور کلی از بیماران خواسته می‌شود تا در ماه اول از گردنبند طبی سفت استفاده کنند. پزشک از بیماران می‌خواهد که در اولین ماه بهبودی ، گردن خود را بیش از حد خم نکنند. همچنین پزشک ، راه رفتن زیاد و نشستن یا ایستادن را توصیه می‌کند تا ماهیچه‌های گردن درگیر شوند و در نتیجه بهبودی زودتر انجام شود.  پس از چهار هفته ابتدایی، از شما خواسته می‌شود که با شروع فیزیوتراپی به تدریج گرنبند طبی را کنار بگذارید. در نهایت شما بعد از سه الی شش ماه به طور کامل بهبود خواهید یافت .

بیشتر مطالعه کنید : زمان ریکاوری جراحی فیوژن ستون فقرات چقدر است؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button