دیسک ستون فقرات که دیسک بین مهره ای نام دارد یک ساختار باریک و مستطیل شکل هستند که نقش ضربه گیر را ایفا می کنند. هر دیسک دارای یک هسته ژله ای نرم می باشد که توسط پوسته ای فیبری و محکم احاطه شده است. این ساختار به شما کمک خواهد کرد که دیسک به اندازه کافی محکم باشد و فضای بین مهره ها را حفظ خواهد کرد. در برخی از افراد که عمدتا میانسال هستند پوسته بیرونی سخت دیسک در ناحیه ای دچار ضعف و پارگی خواهد شد. زمانی که این اتفاق رخ می دهد، بخشی از هسته داخلی دیسک می تواند از حالت عادی خود خارج شود و فتق دیسک را به وجود بیاورد. در ادامه روش های درمان قطعی دیسک کمر را بررسی خواهیم کرد.

درمان قطعی دیسک کمر

بیرون زدگی دیسک بیشتر در کدام مهره ها رخ میدهد؟

3 ناحیه وجود دارد که ممکن است در آن فتق دیسک رخ دهد:

 • ناحیه گردنی بین مهره ها
 • مهره های بین قفسه سینه در بخش فوقانی پشت و نزدیک به دنده ها
 • مهره های میان کمری در بخش تحتانی کمر ، بالای لگن

علت دیسک کمر

فتق دیسک به علت فرسودگی : احتمال فتق دیسک در جوانان تقریبا نادر است. فتق دیسک در بین افراد 35 تا 55 ساله متداول می باشد. افزایش سن پوسته بیرونی دیسک که رو به انحطاط میرود و احتمال ابتلا به دیسک کمر را افزایش میدهد.
عوامل ژنتیکی : دیسک کمر ممکن است علتی ژنتیکی داشته باشد ، که در این حالت حتی افراد جوان تر نیز ممکن است به دیسک کمر مبتلا شوند. 
عوامل خطر : خم شدن یا پیچ خوردن ناگهانی و بیش از حد کمر، بلند کردن اجسام بسیار سنگین و غیره میتواند خطر ابتلا به دیسک کمر را افزایش دهد. 

علائم دیسک کمر

 • درد در پایین کمر و در ناحیه باسن و پایین 1 پا تا قوزک یا کف پا انتشار یافته است. علت این درد وارد شدن فشار به عصب سیاتیک می باشد.
 • درد در ناحیه پایین با درد در ناحیه پا همراه خواهد بود.
 • سوزش یا بی حسی در یک پا که میتواند از باسن یا پشت زانو شروع شده باشد و به سمت ران ، قوزک و کف پا ادامه پیدا خواهد کرد. 
 • ضعف در یک یا هر دو پا 
 • درد در جلوی ران
 • در عمیق و اسپاسم عضلانی
انواع درمان قطعی دیسک کمر

انواع درمان قطعی دیسک کمر

استراحت و ورزش

در مراحل اولیه بیماری فرد باید نیاز استراحت دارد. البته استراحت بیش از حد میتواند منجر به ضعف عضلانی شود و درد را بیشتر کند. بهترین حالت استراحت در وضعیت حاد 48 ساعت تا 72 ساعت می باشد . افرادی مبتلا باید به پهلو بخوابند و در این حالت پاهای خود را به سمت شکم خود جمع کنند و بین پاهای خود بالش بگذارند (حالت جنینی).
ممکن است از شما خواسته شود که هر روز 2 یا 3 دوره 20 دقیقه ای پیاده روی کنید. بعد از 1 یا 2 هفته میتوانید تمرینات هوازی مانند یوگا، شنا، دوچرخه سواری و غیره یا فیزیوتراپی را آغاز کنید.

مصرف دارو در درمان قطعی دیسک کمر

این افراد برای درمان قطعی دیسک کمر میتوانند از داروهای ضدالتهاب استفاده کنند. این دارو ها شامل:

 • ایبوپروفن
 • ناپروکسن
 • ایندومتاسین
 • استامینوفن
 • کدئین

استفاده از اوزون تراپی

اوزون تراپی در کمر یکی از روش های درمان دیسک کمر می باشد. اوزون تراپی نیز دارای اثر ضدالتهابی و ضد فشاری می باشد. اوزون تراپی میتواند علاوه بر کاهش فشار وارد شده بر روی کانال نخاع میتواند به بهبود گردش خون در انسان و اکسیژن رسانی نیز کمک کند و منجر به اکسیژن رسانی بهتر به ریشه های عصبی بیشتر خواهد شد. افرادی که تحت درمان اوزون تراپی قرار می گیرند میتوانند بعد از 2 روز درد در ناحیه کمر شان بهبود یافته است. 

تزریق اپیدورال برای درمان قطعی دیسک کمر

عمل بسته دیسک کمر توسط تزریق اپیدورال (ESI) یا همان تزریق میزان کمی از داروهای ضد التهابی ، به قسمت های تحتانی کمر، به بهبود درد پاها و کمر کمک می کند. این عمل میتواند به کاهش التهاب و بهبود درد کمک می کند. با  تزریق مسکن در ناحیه اپیدورال ، این درد کاهش خواهد یافت.

فیزیوتراپی برای درمان قطعی دیسک کمر

ورزش های بسیاری برای درمان دیسک کمر وجود دارد که میتواند به درمان قطعی کمک کند. ورزش باید بدر مرحله کاهش درد انجام بگیرد و اگر درد زیای دارید ورزش میتواند منجر به تشدید درد در بیمار شود. 

آب درمانی 

آب درمانی و راه رفتن یا ورزش در استخر نیز میتواند به تسکین درد کمک کند. 

دست درمانی

دست درمانی یا مشت و مال یا Manual therapy ، شامل دست کاری بافت نرم ستون مهره ها از جمله گره های عضلانی میباشد. دستکاری ستون مهره ها میتواند به بهبود بیماری پارگی دیسک کمر کمک کند.

استفاده از لیزر برای درمان قطعی دیسک کمر

یکی از درمان های قطعی دیسک کمر با لیزر است. در این روش پدهای درمانی در نواحی آسیب دیده ستون فقرات قرار میگیرد و انرژی نور توسط اعصاب و دیسک های مر جذب میشود. این روش موجب ترمیم بافت های آسیب دیده شده و از آرتروز جلوگیری می کند .

طب سوزنی

استفاده از طب سوزنی میتواند به میتواند تولید مسکن های طبیعی را برانگیزد و به ترمیم دیسک های آسیب دیده کمک می کند.

جراحی برای درمان قطعی دیسک کمر

از روش های تهاجمی برای درمان قطعی دیسک کمر ، جراحی دیسک کمر می باشد که بعد از انجام روش های درمانی غیرتهاجمی اگر درد ادامه پیدا کرد، پیشنهاد میشود. جراحی جز درمان های سخت محسوب میشود. برای جراحی دیسک کمر باید بهترین جراح دیسک کمر را انتخاب کنید. که در شرایط زیر جراحی پیشنهاد میشود:

 • دردی که با روش های درمانی دیگر بهبود نیافته است.
 • وجود نقص عصبی مانند در ستون فقرات یا بی اختیاری در دفع ادرار و مدفوع
 • ناپایداری در ستون فقرات 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

instagram logo call button