از آن جایی که یک سوم روز بدن در خواب است برای داشتن یک ستون فقرات سالم لازم است هنگام خواب بدن در وضعیت مناسبی قرار بگیرد . در صورتی که در خواب برای مدت طولانی وضعیت ستون فقرات نامناسب باشد ممکن است مشکلاتی را ایجاد کند .
در افرادی که مبتلا به دیسک کمر هستند نحوه استراحت کردن  یک نکته بسیار مهم در درمان این عارضه اما تنها راه درمان دیسک کمر استراحت نیست . و این مسئله از نظر پزشکان کاملا غیر علمی است .نحوه استراحت  ، تشک ، بالش در درمان دیسک کمر بی اثر نیست .

آیا دیسک کمر با استراحت خوب می شود؟

وضعیت بدن در خواب

وضعیت بدن در خواب یکی از عوامل تاثیر گذار در درمان دیسک کمر است . مهمترین نکته این است که فردی که مبتلا به دیسک کمر است به روی شکم نخوابد زیرا به روی شکم خوابیدن سبب خمیدگی و افزایش درد می شود همچنین سبب کشیدگی رباط ها و مهره های گردن و عضلات می شود . بهتر است در صورت مبتلا بودن به این عارضه به روی شکم نخوابید اما اگر به غیر از این حالت خوابیدن برای شما مشکل است می توانید یک بالشت زیر لگن خود و بالش دیگری زیر زانوهایتان قرار دهید .  درصورت توان به پهلو بخوابید. در صورتی که به پهلو می خوابید بهتر است یک بالش میان زانوهای خود قرار دهید تا کشش کمتری در ناحیه لگن اتفاق بیوفتد .اما بهترین وضعیت برای بدن خواب حالتی است که ستون فقرات در راستای خود قرار بگیرد و انحنای طبیعی خود را داشته باشد . برای حفظ بهترین حالت ستون فقرات به پشت بخوابید و زیر زانوهای خود بالش قرار دهید .

دلایل مضر بودن استراحت مطلق برای دیسک کمر

  1. به این دلیل که استراحت مطلق سبب می شود که عملکرد گوارش مختل شود و بدن تضعیف می شود برای درمان دیسک کمر مناسب نیست
  2. در وضعیت استراحت ممکن است بدن بیشتر دروضعیت نامناسب قرار بگیرد
  3. هر چه استراحت بیشتر باشد توان بدن کمتر می شود
  4. استراحت مطلق باعث می شود عضلات بدن سفت تر شوند در نتیجه درد دیسک کمر بیشتر می شود

آیا استراحت مطلق برای درمان دیسک کمر مناسب است ؟

مزیت استراحت مطلق برای درمان دیسک کمر این است در نتیجه بی تحرکی درد دیسک بیرون زده تشدید نمی شود . در صورتی که نحوه خوابیدن و تشک شما توسط پزشک تایید شده باشد می توانید برای 15 تا 21 روز استراحت کنید و تحت درمان قرار بگیرید .

چه تشکی برای درمان دیسک کمر مناسب است ؟

در صورتی که با عارضه بیرون زدگی دیسک کمر دست و پنجه نرم می کنید باید در انتخاب تشک خود دقت کنید زیرا تشک اگر خیلی نرم یا اگر خیلی سفت باشد سبب آسیب به ستون فقرات شما می شود . بهتر است از تشکی با سطح سفت و محکم استفاده کنید تا ستون فقرات انحنای طبیعی خود را داشته باشد .

چه تشکی برای درمان دیسک کمر مناسب است

تشک سفت

بهتر است تشک نه خیلی نرم باشد و نه خیلی سفت . تشکی مناسب است که سفتی و نرمی آن در نواحی مختلف متفاوت باشد . با توجه به فرم بدن و شکل ستون فقراتتان بهترین تشک را برای خود انتخاب کنید تا آسیبی به ستون فقرات و عضلات شما وارد نشود .

تشک با دوام

تشک هایی که تنظیم می شوند به این دلیل که مدام در حرکت اند ممکن است از ماندگاری پایینی برخوردار باشند . برای آنکه یک تشک با دوام داشته باشید و همچنین وضعیت بدن در خواب برای شما اهمیت دارد از تشک های بادی و مموری فوم و تشک های لاتکسی استفاده کنید .

استراحت برای دیسک کمر

یکی از روش هایی که می تواند به درمان دیسک کمر کمک کند استراحت است و این باور که جراحی تنها راه درمان دیسک کمر است یک باور غلط است.استراحت می تواند سبب شود که فشار داخل دیسک ها کمتر شود زیرا در خواب و در حالت استراحت کمترین فشار ممکن به دیسک های ستون فقرات وارد می شود.در صورتی که درد دیسک کمر جدید تر باشد راحت تر می توان آن را با استراحت درمان کرد اما در صورتی که این درد و بیرون زدگی کهنه باشد تنها با استراحت نمی توان آن را درمان کرد.
دیسک کمر به دو دسته حاد و مزمن تقسیم می شود در صورتی که دیسک ها تازه تر باشند در دسته حاد قرار می گیرند و در این موارد استراحت برای درمان موثر تر است. درصورتی که دیسک ها برای مدت طولانی ای درمان نشده باشند در دسته دیسک های بیرون زده مزمن قرار می گیرد.

بهترین حالت خوابیدن برای دیسک کمر 

بهترین حالت خوابیدن برای افرادی که دارای دیسک کمر هستند خوابیدن به پهلو به شکل جنین است،بیمار می تواند در آخرین نقطه بدن خود زیر پاها یک جسمی مانند بالش قرار دهد تا بدن وی در حالت شیب قرار بگیرد.

بیمار مبتلا به دیسک کمر حداکثر چند روز باید استراحت کند؟

بیمار مبتلا به عارضه دیسک کمر بهتر است تا 48 ساعت در بستر خود استراحت کند اما استراحت بدون مصرف دارو های ضد التهاب بی فایده است و بیمار باید از داروهای مسکن و ضد التهاب استفاده کند تا گلبول های سفید بتوانند تورم دیسک بیرون زده را التیام ببخشند و دیسک فرصت ترمیم شدن را داشته باشد. تحویز داروی مناسب فقط توسط پزشک امکان پذیر است و به هیچ وجه سر خود از دارو ها استفاده ننمایید.

درمان دیسک کمر در خانه

در صورتی که دیسک کمر به مدت 72 ساعت بهبود نیافت با پزشک معالج خود تماس بگیرید و از کمپرس یخ استفاده کنید. پس از 48 ساعت از کمپرس گرم استفاده کنید.همچنین استفاده از داروهای ضد درد و مسکن نیز مانند ایبوپروفن و استامینوفن می تواند بهبود بخش باشند.همچنین قرار دادن بدن در وضعیت مناسب و خوابیدن به پهلو به صورت جنینی و استحمام با آب گرم برای بهبود بخشیدن به عارضه دیسک کمر مفید است.

چگونه از ابتلا به دیسک کمر پیشگیری کنیم ؟

با ترک برخی از عادات بد و اضافه کردن برخی از عادات خوب به فعالیت های روزانه می توان از بروز فتق دیسک در گردن جلوگیری کرد. برخی عوامل مانند رسیدن به وزن مناسب، ترک مصرف سیگار، داشتن فعالیت بدنی و تقویت عضلات بدن می تواند مانع از بروز بیماری دیسک گردن شود.

کارهایی که نباید انجام داد 

  • برای مدت طولانی نایستید، در صورتی که برای مدت طولانی ای در حالت ایستاده بودید یکی از پاها را روی چهار پایه قرار دهید تا فشار از روی کمر شما برداشته شود.
  • اشیاء سنگین بلند نکنید ،در صورتی که مجبور به برداشتن شی سنگین شدید زانوهایتان را خم کنید ، پشت خود را صاف نگه دارید و عضلات شکم را منقبض کنید.
  • برای طولانی مدت ننشینید ،در صورتی که شغل شما سبب می شود طولانی مدت پشت میز بنشینید سعی کنید بدن و ستون فقرات خود در بهترین حالت ممکن قرار دهید.
  • توجه داشته باشید که برای جلوگیری از بروز عوارض ستون فقرات باید بدن را همیشه در وضعیت مناسبی قرار دهید . در صورتی که هر آسیبی به ستون فقرات وارد شود ممکن است عوارض جدی ای را به دنبال داشته باشد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

instagram logo call button