درست مانند فتق دیسک گردن، فتق دیسک کمر نیز دردناک است. احتمالا به دنبال راه‌هایی برای رهایی از این درد باشید. خیلی خوب است بدانید که تمرینات یا حرکات کششی ملایمی وجود دارد که می‌تواند به تسکین درد ناشی از فتق دیسک کمر کمک کند. همچنین برای تقویت و بهبود انعطاف پذیری ستون فقرات و کمر ایده آل است.

ورزش برای دیسک کمر مهره 4و5

فتق دیسک کمر چیست؟

قسمت پایینی بدن حداکثر وزن بدن را تحمل می‌کند. از L1 تا L5، مهره‌ها توسط کمک فنرهایی به نام دیسک‌های بالشتکی از هم جدا می‌شوند تا از ساییدگی استخوان‌ها جلوگیری شود. هنگامی که یک ساختار ژل مانند از دیسک خارج می‌شود که ناشی از پارگی حلقه است، باعث ایجاد درد در اعصاب نخاعی می‌شود که به آن فتق دیسک کمر می‌گویند. فشاری که فتق دیسک احساس می‌کند باعث درد، التهاب و تورم می‌شود که منجر به محدودیت حرکت می‌شود.

علل فتق دیسک کمر

دلایل زیادی برای فتق دیسک کمر وجود دارد. برخی از شایع‌ترین دلایل فتق دیسک کمر عبارتند از:

افزایش سن

با افزایش سن، استخوان‌ها و دیسک‌ها انعطاف‌پذیری کمتری پیدا می‌کنند و می‌توانند به هر بیماری مبتلا شوند و حتی با فشار یا پیچ خوردگی جزئی دچار پارگی شوند. به آن انحطاط دیسک می‌گویند.

بلند کردن اجسام سنگین

زمانی که اجسامی را که سنگین هستند بلند می‌کنید و نمی‌توانید بار آن را تحمل کنید. به دلیل پیچ و تاب خوردن دچار فتق دیسک می‌شوید.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن باعث می‌شود جریان خون به ناحیه کمر محدود شود. دیسک‌ها را کمتر انعطاف پذیر می‌کند که منجر به فتق می‌شود.

علائم فتق دیسک کمر چیست؟

علائم فتق دیسک کمر از میزان پاره شدن ساختار ژل مانند و نحوه تماس آن با ریشه‌های عصبی متفاوت است. شایع‌ترین علائم این بیماری عبارتند از:

  • کمردرد مداوم: حرکت ناگهانی از طریق سرفه، عطسه یا ایستادن می‌تواند آن را بدتر کند که غیر قابل تحمل است.
  • انقباض عضلات پشت
  • سیاتیک: دردی که از پشت یا باسن شروع می‌شود و از ساق پا به داخل پا می‌رسد.
  • ضعف
  • بی حسی یا گزگز در ساق یا پا
  • تغییرات در عملکرد مثانه یا روده
  • بی حسی در ناحیه آسیب دیده
  • کاهش عملکرد در زانو یا مچ پا

فتق دیسک چه عوارضی دارد؟

فتق دیسک کمر بسیار خطرناک است و می‌تواند باعث ضعف یا فلج دائمی شود. گاهی اوقات، کل سیستم عصبی ستون فقرات را تحت فشار قرار می‌دهد که می‌تواند منجر به این وضعیت‌‌های خطرناک شود.

چرا ورزش برای درمان فتق دیسک کمر لازم است؟

تا 80 درصد از افراد با مشکل فتق دیسک کمر مواجه هستند که می‌تواند باعث درد در نواحی مختلف کمر شود. می‌توان آن را به صورت پزشکی درمان کرد، اما درمان‌های غیر جراحی نیز وجود دارد.

ورزش‌های ملایم فیزیوتراپی مهم‌ترین و موثرترین ورزش‌هایی است که فرد می‌تواند در خانه انجام دهد تا از شر این درد خلاص شود و به زندگی عادی بازگردد. ورزش‌های ملایم نقش زیادی در بهبود و تقویت انعطاف پذیری ستون فقرات دارند. فشار روی ناحیه ستون فقرات را کاهش می‌دهد. بهترین فعالیت‌های ملایم؛ یوگا، دوچرخه سواری، پیاده روی و شنا هستند. تمام تمرینات باید به صورت آهسته و کنترل شده انجام شود. اگر درهنگام انجام تمرین درد شروع شود، باید انجام آن را متوقف کنید و با پزشک مشورت کنید.

5 تمرین ایده آل برای ورزش برای دیسک کمر مهره 4و5

کشش فلکشن پشت

تمرینی که باعث کشش عضلات پشت و همچنین عضلات ستون فقرات می‌شود.. برای انجام آن، ابتدا به پشت دراز بکشید. سپس هر دو زانو خود را به سمت سینه خود بگیرید. همچنین، سر خود را به سمت جلو حرکت دهید تا زمانی که با کشش در قسمت میانی و کمر احساس آرامش کنید. آن را چندین بار تکرار کنید.

کشش زانو تا سینه

این تمرین باید ملایم‌تر باشد زیرا ماهیچه‌های زانو تا قفسه سینه را که باید تحت فرآیند کشش قرار گیرند، می‌پوشاند. در حالی که زانوهای خود را خم کرده‌اید به پشت دراز بکشید. هر دو پاشنه را در تماس با زمین نگه دارید. سپس، سعی کنید هر دو دست را پشت یک زانو قرار دهید و آن را به سمت قفسه سینه خود بکشید. همین مرحله را روی زانوهای مختلف دنبال کنید و چندین بار تکرار کنید.

کشش عضله پیریفورمیس

با دراز کشیدن به پشت با زانوهای خمیده شروع کنید. سپس هر دو پاشنه خود را روی زمین نگه دارید. در حالی که مچ پای خود را روی زانوی خمیده قرار داده‌اید، یک پای خود را روی پای دیگر به صورت ضربدری قرار دهید. سپس، به آرامی زانوی ضربدری خود را به سمت قفسه سینه خود بکشید.

رفع فشار ستون فقرات

همانطور که می‌دانید اکثر مشکلات ستون فقرات به دلیل وضعیت نامناسب و نشستن مداوم در یک وضعیت است. بنابراین، یک موضع خنثی می‌تواند به خروج از این وضعیت سخت کمک کند. در یک وضعیت خوب بایستید. پای خود را از میله به مدت 30 ثانیه آویزان کنید و این کار را در 3 ست انجام دهید.

ژست نیمه کبری

این تمرین کششی باعث بهبود درد دیسک کمر می‌شود. برای این کار روی زمین دراز بکشید. باسن خود را در تماس با زمین نگه دارید. در حالی که همان حالت را حفظ می‌کنید، خود را نگه دارید. بعد از 15 تا 30 ثانیه به آرامی به سمت پایین حرکت کنید.

ورزش برای دیسک کمر مهره 4و5

چگونه از دیسک کمر مهره 4و5 جلوگیری کنیم؟

موارد زیر پیشگیری‌هایی است که می‌تواند فرد را از فتق دیسک کمر در امان نگه دارد.

ورزش: ورزش از سیستم ستون فقرات پشتیبانی و حمایت می‌کند و به آن کمک می‌کند تا با کارایی بیشتر کارآمد باشد. به طور خلاصه، ورزش باعث بهبود و افزایش عملکرد بدن می‌شود.

وضعیت بدن خود را خوب حفظ کنید: حفظ وضعیت بدنی خوب به خصوص در هنگام نشستن طولانی مدت فشار وارده بر ستون فقرات را کاهش می‌دهد.

وزن مناسب خود را حفظ کنید: ستون فقرات به کل بدن، به خصوص ناحیه کمر فشار می‌آورد. هنگامی که وزن افزایش می‌یابد، بدیهی است که فشار روی ستون فقرات افزایش می‌یابد. بنابراین، حفظ وزن مناسب احتمال فتق دیسک را کاهش می‌دهد.

سیگار نکشید: سیگار منجر به بسیاری از بیماری‌ها می‌شود و جریان خون مناسب در ناحیه ستون فقرات را کاهش می‌دهد. برای جلوگیری از مشکلات فتق دیسک بهتر است سیگار را ترک کنید.

کلام آخر

ما در این مقاله به بررسی دیسک کمر مهره ۴ و ۵ پرداختیم. با تمرین‌های ورزشی که معرفی کردیم می‌توانید علائم و درد دیسک کمر خود را تا حد امکان کاهش دهید. توجه داشته باشید که اگر تمرین‌های پیشنهاد شده منجر به عود کمردرد شما شد، باید با پزشک خود صحبت کنید.

نظرات کاربران

    سلام وقت بخیر ببخشید علت بیرون زدگی دیسک ۴ و ۵ کمر بعد از یک سال جراحی دیسک ۴ و ۵ به خاطر چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button