انحراف ستون فقرات، خمیدگی جانبی ستون فقرات است که بدنه مهره‌ها در سه بعد تغییر شکل می‌دهد. در همان زمان، ستون فقرات حول محور طولی می‌چرخد. ستون فقرات قفسه سینه و کمر می‌تواند تحت تاثیر قرار گیرد، و همچنین نواحی انتقالی بین بخش‌های مختلف ستون فقرات را تحت تاثیر قرار دهند. ستون فقرات می‌تواند به سمت چپ (مقعر چپ) یا به راست (مقعر راست) خم شود. در ادامه درباره ورزش مناسب انحراف ستون فقرات بیشتر توضیح خواهیم داد.

ورزش مناسب انحراف ستون فقرات

علائم انحراف ستون فقرات در پشت، شانه‌ها، دنده‌ها و لگن

علائم اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات متفاوت است و ماهیت آن می‌تواد قابل مشاهده یا نامرئی باشد. در موارد خفیف‌تر، انحنای ستون فقرات به سختی قابل توجه است، در موارد شدید، تغییر شکل‌های آناتومیک به وضوح قابل مشاهده است. وسعت علائم بستگی به شدت و نوع اسکولیوز دارد و می‌تواند از بیمار به بیمار دیگر بسیار متفاوت باشد. این علائم اغلب عبارتند از:

  • شانه‌های کج
  • قوز یا برآمدگی کمر
  • لگن بیرون زده و یا پیچ خورده
  • تیغه شانه برجسته

تغییرات قابل مشاهده معمولاً به یکباره ظاهر نمی‌شوند، بلکه به تدریج و با پیشرفت اسکولیوز ظاهر می‌شوند. با پیشرفت بیماری، بیمار در صاف نگه داشتن کمر مشکل بیشتری دارد و هنگام نشستن، راه رفتن و ایستادن حالت خمیده به خود می‌گیرد.

چرا باید برای بهبود انحراف ستون فقرات ورزش کرد؟

ورزش برای بیماران اسکولیوز زمانی مفید است که به تنهایی یا در ترکیب با سایر درمان‌ها مانند بریس استفاده شود. ورزش می‌تواند به ایجاد و حفظ قدرت کمر برای حمایت از ستون فقرات کمک کند. همچنین ورزش درمانی برای اسکولیوز می‌تواند علائمی مانند درد، خستگی و عدم تقارن بدن را کاهش دهد.

بهترین ورزش مناسب انحراف ستون فقرات

بهترین تمرینات درمان اسکولیوز ترکیبی از کشش و تقویت است. تمرینات کششی انعطاف پذیری را برای کاهش سفتی ستون فقرات و افزایش دامنه حرکتی بهبود می‌بخشد. تمرینات تقویتی باعث ایجاد قدرت و استقامت عضلات در کمر  شما می‌شود تا پیشرفت انحنای ستون فقرات را کاهش دهد و درد و ناراحتی مربوط به اسکولیوز را کاهش دهد. بسیاری از تمرینات اسکولیوز را می‌توان در هر سنی مورد استفاده قرار داد، اما اهداف و تکنیک‌ها اغلب به سن خاص بستگی دارد.

ورزش مناسب انحراف ستون فقرات برای کودکان

اگر کودک شما مبتلا به اسکولیوز ایدیوپاتیک است، او همچنان می‌تواند در فعالیت‌ها و ورزش‌هایی که از آن لذت می‌برد شرکت کند. یک برنامه ورزشی اسکولیوز می‌تواند به کودک شما کمک کند تا عادات حرکتی و وضعیتی ایمن را اتخاذ کند که از ستون فقرات در حال رشد او حمایت می‌کند. بیشتر کودکان مبتلا به اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات درد مربوط به اسکولیوز را ندارند. با در نظر گرفتن این موضوع، اکثر تمرینات اسکولیوز برای کودکان بر کنترل عصبی عضلانی برای تقویت تقارن ستون فقرات و تنظیم مجدد ستون فقرات تمرکز دارند. ورزش مناسب انحراف ستون فقرات برای کودکان عبارتند از:

  • کشش پرنده
  • پرس شکم دو پا
  • پلانک مستعد
  • کشش گربه شتر

ورزش مناسب برای انحراف ستون فقرات برای نوجوانان

نوجوانان مبتلا به اسکولیوز ایدیوپاتیک ممکن است دچار عدم تعادل عضلانی، تغییر وضعیت بدنی، انحراف در راه رفتن و کاهش انعطاف پذیری شوند. اگر اسکولیوز آنها به وضوح قابل توجه باشد، برخی از نوجوانان با تصویر بدنی و اعتماد به نفس پایین دست و پنجه نرم می‌کنند. تمرینات تقویتی پشت و کمر برای نوجوانان شامل حرکاتی است که باعث فعال شدن و ساخت عضلات در شانه‌ها و پشت می‌شود و در عین حال ستون فقرات را در وضعیت خنثی نگه می‌دارد. این تمرینات شامل: ورزش‌های کم ضربه مانند پیلاتس، یوگا، و تای چی می‌شود. این تمرینات می‌توانند به بهبود انعطاف پذیری بدن و دامنه حرکت کمک کنند. برخی از برنامه‌های ورزشی اسکولیوز، به نوجوانان کمک می‌کند تا میزان انحنای ستون فقرات خود را کاهش دهند.

ورزش مناسب انحراف ستون فقرات

بهترین ورزش انحراف ستون فقرات برای بزرگسالان

بزرگسالانی که در نوجوانی اسکولیوز نداشتند اغلب با اسکولیوز دژنراتیو تشخیص داده می‌شوند. با گذشت زمان، ساییدگی مفاصل و دیسک‌های ستون فقرات، از دست دادن قابلیت ارتجاعی بافت نرم و زوال تدریجی مفاصل فاست می‌تواند باعث سفتی ستون فقرات شود. برنامه‌های ورزشی اسکولیوز برای بزرگسالان در ابتدا بر بهبود انعطاف پذیری و دامنه حرکتی برای رفع سفتی ستون فقرات تمرکز می‌کنند. هنگامی که انعطاف پذیری بهبود یافت، می‌توان از تمرینات قدرتی برای کمک به تثبیت ستون فقرات و کاهش درد و ناراحتی استفاده کرد. تمرین‌هایی که بر تقویت قدرت کمر برای حمایت از ستون فقرات تمرکز دارند، برای کمک به بزرگسالان برای مدیریت درد اسکولیوز دژنراتیو به شدت توصیه می‌شوند.

آیا پلانکینگ برای انحراف ستون فقرات مضر است؟

پلانکینگ در طول سال‌ها به عنوان یک ورزش ساده محبوبیت پیدا کرده است زیرا چندین گروه عضلانی را به طور مساوی و همزمان درگیر می‌کند. این یک راه ایمن، آسان و ساده برای بهبود استحکام ستون فقرات است. هنگامی که پلانک به درستی انجام شود، اثرات آن در عضلات پایین شکم و کمر احساس می‌شود که همچنین عضلاتی هستند که به شدت در حمایت و تثبیت ستون فقرات درگیر هستند.

آیا پیاده روی برای انحراف ستون فقرات مفید است؟

پیاده روی یک ورزش سالم و ایمن برای افراد مبتلا به اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات است. پیاده روی یک فعالیت ایمن و سالم است که سلامت کلی، انعطاف پذیری را افزایش می‌دهد، ماهیچه‌های بدن را به طور یکنواخت تقویت می‌کند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button