پارگی دیسک گردن می‌تواند با درک صحیح و تشخیص درست آسیب بسیار ساده درمان شود. دانستن اینکه از کدام فعالیت‌ها و ورزش‌هایی که با فتق دیسک باید خودداری کنید، مرحله خوبی برای شروع درمان است. بخش بزرگی از روند بهبودی زمانی شروع می‌شود که از حرکاتی که می‌توانند پیشرفت را مختل کنند یا حتی دیسک آسیب دیده را تشدید کنند اجتناب کنید. در این مقاله قصد داریم درمورد، ورزش‌های مضر برای دیسک گردن‌ صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

ورزش‌های مضر برای دیسک گردن‌

آیا ورزش می‌تواند دیسک گردن را بدتر کند؟

بله حتماً! دیسک ستون فقرات با یک مرکز چسبناک به نام هسته پالپوس پر شده است. این مرکز مایع، برای جذب مناسب ضربه‌هایی ساخته شده است که روزانه به بدن و ستون فقرات خود وارد می‌کنیم. دیسک برای تحمل این فشار ساخته شده است. آسیب دیسک گردن، توانایی جذب ضربه را از دست می‌دهد و حرکات را آن‌طور که باید محدود می‌کند. با دادن زمان استراحت به دیسک از فرسودگی، این امکان را به آن می‌دهد تا بهبود یابد و در نهایت بتواند مجدداً مقادیر عادی آسیب‌های وارد شده بر دیسک را بپذیرد. بدون استراحت کافی یا انتخاب‌های ورزشی نامناسب، مطمئناً دیسک در خطر آسیب بیش‌تر است.

چه ورزش‌هایی برای دیسک گردن مناسب نیستند؟

برای محافظت از گردن، باید از ورزش‌هایی که ممکن است به ستون فقرات گردنی شوک وارد کنند، مانند وزنه برداری، اجتناب کنید. از سایر ورزش‌های مضر برای دیسک گردن‌ و فعالیت‌هایی که نیاز به خم شدن به جلو و استفاده از بازوها یا شانه‌ها در جلوی بدن را دارند نیز باید اجتناب شود. چند تمرین وجود دارد که قطعاً باید از انجام آن‌ها اجتناب کنید. انجام این چهار تمرین را متوقف کنید:

دراز و نشست یا کرانچ با دست‌های بسته شده در پشت سر

این حرکت فشار زیادی بر دیسک‌های بین مهره‌های گردن وارد می‌کند و می‌تواند باعث فتق دیسک شود.

کشش با میله پشت گردن

خم شدن سر به جلو در حین این حرکت، باعث خم شدن بیش از حد در مهره‌های گردنی می‌شود و امکان دارد در حین انجام این تمرین دیسک گردن پاره شود.

پل گردن جلویی و عقبی

باید از تمرینات شدیدی مانند پل گردن جلویی و پشتی که فشار زیادی بر ستون فقرات گردنی وارد می‌کند، اجتناب کنید.

گرم کردن و سرد کردن قبل و بعد وزنه برداری

گرم کردن و سرد کردن بخش‌های مهمی از تمرینات وزنه برداری هستند، در حالی که شامل تمرینات گردن برای قدرت هستند اما چند حرکت پرخطر وجود دارد که باید از انجام دادن آن‌ها اجتناب کنید. اولین حرکت، رول کامل گردن است. این حرکت اغلب در حین گرم کردن انجام می‌شود، که سر فرد را به صورت دایره‌ای حرکت می‌دهد. این حرکت می‌تواند اعصاب گردن را فشرده کند و باعث آسیب به دیسک‌های آنجا شود. در طول سرد کردن، هرگز نباید گردن را با فشار دادن دست روی سر خود بکشید. در عوض، به آرامی سر خود را از یک طرف به سمت دیگر حرکت دهید و در هر حالت حدود پنج ثانیه نگه دارید.

از اشتباهات ورزشی اجتناب کنید

اگر گردن درد بدی دارید، نه تنها ورزش‌های خاصی توصیه نمی‌شود، بلکه باید از روش‌های خاص ورزش نیز اجتناب کرد تا خطر آسیب دیدگی کاهش یابد. از گرم نکردن بدن قبل از تمرین با وزنه، حرکت خیلی سریع در طول تمرین و انجام تمرینات یکسان در هفته باید اجتناب کنید.

بهبود دیسک گردن و ورزش‌های مضر برای دیسک گردن‌

برای بهبود دیسک گردن چه ورزش‌هایی را می‌توانیم انجام دهیم؟

در ابتدا ورزش‌های مضر برای دیسک گردن‌ را معرفی کردیم و گفتیم که، انجام یکسری از ورزش‌ها برای درمان دیسک گردن مضر است. اما در مقابل ورزش‌هایی وجود دارد که با انجام دادن این حرکات ورزشی می‌توانید در روند بهبودی دیسک گردن کمک کنید در ادامه به طور کامل این ورزش‌ها را معرفی خواهیم کرد.

  • کشش شانه

ورزش کششی شانه به بهبود وضعیت بدن کمک می‌کند. وضعیت قرارگیری در ناحیه گردن نقش مهمی دارد و رفع آن باعث شل شدن شانه‌ها و قسمت بالای گردن و در نتیجه تسکین درد می‌شود. تمرین را با صاف ایستادن و گرفتن دستان خود در پشت با انگشتان درهم شروع کنید. به آرامی بازوهای در هم تنیده خود را بلند کنید و به بالا بردن ادامه دهید تا زمانی که کشش خوبی از عضلات شانه را در جلوی شانه‌ها احساس کنید. حداقل 15 ثانیه در این حالت بمانید و سپس به حالت ایستاده برگردید. این روش را حداقل 4 تا 5 بار تکرار کنید. پس از چند روز تغییر قابل توجهی در درد احساس خواهید کرد.

  • چانه زنی

این ورزش مهمی است که توسط اکثر فیزیوتراپیست‌ها توصیه می‌شود تا سر را در راستای ستون فقرات قرار داده و وضعیت بدن را بهبود بخشد. اگر تمرین چانه به درستی انجام شود، می‌تواند به فرد در بهبود تحرک، انعطاف پذیری و استحکام گردن کمک کند. تمرین را با ایستادن صاف و باز کردن پاها و شانه‌ها شروع کنید. به جلو نگاه کنید و چانه را بکشید تا جایی که کشش را در پایین سر و بالای گردن خود احساس کنید. حداقل 5 ثانیه در این حالت بمانید و بعد به حالت عادی برگردید و مراحل را حداقل 10 بار تکرار کنید. در ابتدا احساس ناراحتی خواهید کرد، اما با گذشت زمان، تسکین رضایت بخشی از درد را احساس خواهید کرد.

  • کشش گردن

تمرینات کششی و تقویتی در فتق دیسک گردن بسیار مفید است. ورزش اکستنشن گردن نیز در برابر فتق دیسک اهمیت بسزایی دارد و باعث افزایش تحرک و قدرت گردن می‌شود. وضعیت بدن را بهبود می‌بخشد و درد را تسکین می‌دهد. در فتق دیسک، تنش در ناحیه گردن ایجاد می‌شود و باعث درد می‌شود. تمرین اکستنشن گردن به تخلیه تنش از آن ناحیه کمک می‌کند و آرامش را برای ما فراهم می‌کند. اگر ورزش همراه با سایر درمان‌های محافظه کارانه و استفاده از داروها به وضعیت دیسک گردن فرد کمک نکند، جراحی ممکن است یک گزینه مناسب باشد. مانند جراحی جایگزینی دیسک تحلیل رفته با دیسک مصنوعی.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button