اگر به تازگی جراحی دیسک کمر یا فیوژن ستون فقرات انجام داده‌اید و قصد باردار شدن دارید احتمالاً چند سوال در این باره در ذهن خود دارید. از اینکه بدانید هیچ تفاوت مشخصی بین بارداری معمولی و باردار بودن پس از جراحی دیسک کمر وجود ندارد، خوشحال خواهید شد. اما احتمالا مهم‌ترین چالش برای شما این است که چه مدت بعد از عمل دیسک کمر میتوانید باردار شوید. ما در این مقاله به بررسی سوالات بارداری پس از جراحی دیسک کمر که ممکن است برای شما چالش برانگیز باشد پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

چه مدت بعد از عمل دیسک کمر میتوان باردار شد

جراحی دیسک

اگر درمان‌های محافظه کارانه برای فتق دیسک یا آسیب دیده دیگر کافی نباشد، از جراحی دیسک به عنوان یک گزینه درمانی استفاده می‌شود. اکنون روش‌های جراحی ساده‌تری برای این منظور در دسترس هستند. به عنوان مثال میکروسرجری یا آندوسکوپی. عمل باز پشت یا فیوژن ستون فقرات فقط در موارد استثنایی انجام می‌شود. دیسک‌های بین مهره‌ای از یک هسته نرم و داخلی و یک حلقه بیرونی مستحکم تشکیل شده‌اند. آنها به عنوان جاذب ضربه بین تک تک مهره‌های ستون فقرات عمل می‌کنند.

آیا در دوران بارداری کمردرد بیشتری خواهید داشت؟

فقط به این دلیل که تحت عمل جراحی دیسک کمر قرار گرفته‌اید، لزوماً به این معنی نیست که در دوران بارداری کمردرد بیشتری را تجربه خواهید کرد. با این حال، اگر همجوشی هنوز به طور کامل شکل نگرفته باشد، درد کمر شما می‌تواند افزایش یابد. در این صورت امکان دارد لازم باشد پس از زایمان فرزندتان، عمل جراحی فیوژن دوم را انجام دهید.

آیا بعد از جراحی دیسک کمر به جای زایمان طبیعی نیاز به سزارین است؟

سزارین به جای زایمان طبیعی شامل انجام عمل جراحی برای به دنیا آوردن نوزاد است. مطالعات نشان داده است که میزان سزارین در میان زنانی که تحت عمل دیسک کمر قرار گرفته‌اند در مقایسه با زنانی که این عمل را انجام نداده‌اند تفاوت چشمگیری ندارد. اگر پزشک زایمان کننده تشخیص دهد که زایمان طبیعی منجر به فشار بیش از حد بر ناحیه‌ای که در آن جراحی انجام شده است، می‌شود،‌ ممکن است سزارین را توصیه کند. با این حال، این از بیمار به بیمار دیگر متفاوت خواهد بود.

فتق دیسک در زنان باردار

گاهی اوقات فتق دیسک بدون علامت است. بدون محرک درد که رخ می‌دهد، معمولاً تشخیص داده نمی‌شود. با این حال، معمولاً با درد شدید و علائم کلاسیک همراه است. این شامل:

  • درد هنگام ایستادن و راه رفتن
  • مشکلات بلند شدن و نشستن
  • علائم فلج
  • درد اندام
  • بی حسی در اندام‌ها
  • همچنین بی اختیاری در مواقع اضطراری

اگر افراد مبتلا دچار فتق خفیف دیسک شوند، حمام آب گرم و فیزیوتراپی می‌تواند کمک کند. پزشکان سعی می‌کنند از جراحی در زنان در دوران بارداری خودداری کنند. زیرا جراحی نیاز به بیهوشی عمومی دارد. در موارد شدید، جراحی اجتناب ناپذیر است. سمت و موقعیت فتق دیسک در اینجا نقش تعیین کننده‌ای دارد.

چه زمان  بعد از جراحی دیسک کمر می‌توانم باردار شوم؟

فتق دیسک زمانی اتفاق می‌افتد که هسته نرم و ژلاتینی از حلقه فیبری بیرونی دیسک می‌شکند و به داخل کانال نخاعی می‌ریزد. درد معمولی زمانی رخ می‌دهد که توده ژله‌ای به اعصاب اطراف فشار می‌آورد و آنها را تحریک می‌کند. در مورد دیسک برآمده، حلقه فیبری بیرونی فقط تا حدی پاره می‌شود. در نتیجه غضروف دیگر نمی‌تواند دیسک بین مهره‌ای را به شکل اولیه خود نگه دارد، برآمده شده و به داخل کانال نخاعی بیرون زده است. در آنجا می‌تواند به اعصاب فشار وارد کند و باعث درد شود. اما هسته ژلاتینی آن بیرون نمی‌آید.

معمولاً فتق دیسک در افراد بین 30 تا 50 سال ایجاد می‌شود. با این حال، این بیماری می‌تواند در سنین پایین‌تر نیز ایجاد شود و افراد 18 یا 20 ساله را مبتلا کند. حتی نیازی نیست که اضافه وزن داشته باشید یا ورزش نکنید، که دو عامل اصلی خطر هستند. اگر قصد بارداری بعد از جراحی دیسک کمر دارید باید دپره نقاهت بعد از جراحی را طی کنید. بعد از سپری کردن دوره نقاهت باید مجددا مورد معاینه پزشک قرار بگیرید. با مشاوره با پزشک می‌توانید برای بارداری اقدام کنید.

عمل دیسک کمر چگونه انجام می‌شود؟

اینکه کدام روش جراحی استفاده می‌شود بستگی به محل فتق دیسک و شدت آن دارد. برای افتادگی‌های جزئی و اگر دیسک هنوز به طور معقولی دست نخورده باشد، پرولاپس را می‌توان با میکروجراحی یا آندوسکوپی خارج کرد و دیسک را ترمیم کرد. اگر دیسک بین مهره‌ای به شدت آسیب دیده باشد، می‌توان آن را با دیسک بین مهره‌ای مصنوعی جایگزین کرد. به عنوان آخرین گزینه درمانی، سفت شدن ستون فقرات (اسپوندیلودزیس) گاهی اجتناب ناپذیر است.

عوارض یا خطرات درمان جراحی دیسک کمر چیست؟

جراحی دیسک بین مهره‌ای کم خطر است و به طور کلی بدون عارضه پیش می‌رود. با این حال، مانند هر عمل جراحی، گاهی اوقات عفونت، آسیب عصبی، خونریزی ثانویه یا لخته شدن امکان دارد رخ دهد. در موارد نادر، پروتز دیسک می‌تواند باعث حرکت پروتز یا شکستگی بدنه مهره شود. هنگام سفت کردن ستون فقرات، پیچ‌ها گاهی اوقات می‌توانند قبل از اینکه مهره‌ها محکم به هم بچسبند شل شوند.

مراقبت بعد از جراحی دیسک کمر

پس از عمل، مرحله بهبودی از بیهوشی با نظارت انجام می‌شود. اگر همه چیز به حالت عادی پیش برود، می‌توانید 2 تا 3 روز پس از مداخلات آندوسکوپی و میکروسرجری بیمارستان را ترک کنید. در مورد پروتزهای دیسک بین مهره‌ای یا فیوژن ستون فقرات، مدت بستری در بیمارستان کمی بیشتر طول می‌کشد. در هر صورت، اجتناب از فعالیت بدنی سنگین و بلند کردن بار تا چند هفته پس از عمل بسیار مهم است. تقویت عضلات ضعیف شده کمر مهمترین پیش نیاز درمان موفقیت آمیز است. به همین دلیل، تمرینات هدفمند کمر و فیزیوتراپی از اوایل شروع می‌شود.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

instagram logo call button