بیماری دیسک کمر یکی از شایع‌ترین بیماری‌های ناحیه کمر است که ممکن است براثر دلایلی چون تنگی کانال، آسیب ورزشی، انجام کار سنگنین و… ایجاد شود. به منظور درمان دیسک کمر ابتدا سطح بیماری تشخیص داده‌ می‌شود و سپس روند درمانی آغاز می‌شود. در مراحل خفیف ممکن است با انجام برخی کارها ازقبیل دارو درمانی و فیزیوتراپی قادر به درمان باشیم اما هرچه سطح بیماری پیچیده‌تر باشد، مراحل درمان نیزر پیچیده تر میشود. یکی از درمان‌های امروزی تزریق دیسکوژل برای دیسک کمر است که می‌تواند تاثیر مناسبی برای درمان باشد. درادامه همراه ما باشید تا به طور دقیق درمورد تزریق دیسکوژل، موارد مصرف و مزایای آن صحبت کنیم.

دیسکوژل چیست؟

دیسکوژل ایمپلنتی است که از ترکیب الکل – سلولز و تنگستن ساخته شده است و به صورت ژل درآمده است. در واقع این ماده پس از تزریق در داخل دیسک به شکل پنبه ای یا زله ای درمی‌آید.

 به منظور تزریق از یک سوزن ریز استفاده می‌شود. باتوجه به منطقه‌ای که فتق دیسک در آن قرار گرفته‌است، می‌توان روش‌های مختلفی را برای تزریق در نظر گرفت. به عنوان مثال، در مواردی که دیسک در ستون فقرات گردنی ایجاد شده است، دیسکوژل از ناحیه قدامی جانبی تزریق می‌شود و برای انجام تزریق در  موارد قفسه سینه و کمر از ناحیه خلفی، تزریق صورت می‌گیرد. دیسکوژل ممکن است فشار داخل صفاقی را کم کند و حتی در طولانی مدت اندازه فتق دیسک را کاهش دهد. همچنین از اصلی ترین وظایف آن قرار گرفتن به عنوان یک مانع بین واسطه‌های ایجاد درد و ریشه‌های عصبی و همچنین سیستم عروقی است. دیسکوژل  ماده همچنین به عنوان ایمپلنت روی دیسک آسیب‌دیده، می‌تواند  اثرات حمایتی داشته باشد.

تزریق دیسکوژل  برای دیسک کمر چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام اینکار نیازمند بیهوشی عمومی نیستیم و تنها می‌توان با انجام بی‌حسی موضعی این اقدام صورت گیرد. میزان ماده تزریقی و محل تزریق توسط متخصص مغزو اعصاب تعیین می‌شود. این درمان تحت بیهوشی موضعی انجام می‌شود. تزریق از طریق سوزن‌های بسیار نازک و بدون نیاز به بازکردن کانال نخاعی به فضای دیسک بین مهره‌ای انجام می‌شود.برای آنکه محل تزریق دقیق انجام شود میتوانند ازتوموگرافی کامپیوتری استفاده کنند. تزریق دیسکوژل برای دیسک کمر، نهایتا بین یک الی دوساعت زمان میبرد. اما خود فرایند جراحی یا تزریق بین 20 الی 30 دقیقه دقیقه طول می‌کشد.پس از تزریق نیازی به بستری شدن نیست. همچنین ممکن است به فیزیوتراپی نیز نیازی نباشد.

چه مدت طول می‌کشد تا اثرات دیسکوژل آشکار شود؟

از آنجایی که شرایط جسمی افراد و میزان تحمل آن‌ها نسبت به درد متفاوت است، می‌تواند در افرادمختلف، متفاوت باشد. به طور مجموع می‌توان انتظار داشت بین سه تا شش هفته پس از گذشت از زمان تزریق، نتایج ظاهر شود و درد تسکین پیدا کند. دقت کنید که چند ساعت پس از تزریق نیز قادر خواهید بود تا فعالیت‌های روزانه خود را انجام دهید اما بهتر از انجام ورزش سنگین یا رانندگی طولانی مدت پرهیزکنید و کارهایی که ممکن است انجام آن به کمر فشار بیاورد را محدود کنید. بین سه الی شش هفته پس از تزریق می‌توانید نتایج کامل را ببینید و با خیال آسوده تری ورزش شدید یا موارد دیگر را از سر بگیرید.

آیا پوشیدن بریس و کمربندهای گردنی و کمر پس از تزریق ضروری است؟

معمولاً لازم نیست اما در بعضی موارد پزشک ممکن است آن را توصیه کند تا شرایط بیمار مناسب‌تر باشد و بهبود زودتر حاصل شود.

میزان موفقیت تزریق دیسکوژل چیست؟

مقالات زیادی در مجلات علمی مختلف منتشر شده است. تقریباً همه آن‌ها میزان موفقیت (خوب و بسیار خوب) بیش از 91.4 مورد را گزارش کردند. در مواردی که فتق دیسک با پیچیدگی شدید مانند تنگی کانال کمری همراه است، میزان موفقیت بین 82 تا 84 درصد است.

مزایای  تزریق دیسکوژل برای دیسک کمر

به طور کلی این روش به علت غیر تهاجمی بودنش به سنبت سایر روش‌ها بسیار مناسب‌تر است. برخی ازمزایای این روش عبارت‌اند از:

  • تزریق دیسکوژل یک روش سرپایی است و نیازی به بیهوشی ندارد در نتیجه عوارض بیهوشی وجود نخواهد داشت.
  • بیمار می‌تواند دو ساعت پس از تزریق راه برود و حتی در طی چند ساعت مرخص شود و فعالیت های روزانه خود را به کنترل در دست بگیرد.
  • درصورتی که پزشک صلاح بداند،امکان تزریق مجدد نیز وجود دارد.
  • عوارضی مانند واکنش‌های آلرژیک، عفونت، ایجاد اسکار و چسبندگی ندارد.
  • استفاده از آن در موارد بیماری‌های قلبی، ریوی و فشار خون بالا ،بدون مانع است.
  • درصورتی که نیاز به جراحی باشد، تزریق دیسکوژل هیچ مشکلی را ایجاد نخواهد کرد.
  • دیسکوژل باعث ایجاد اسکار پوستی نمی‌شود و هیچ زخمی در اثر آن به جود نمی آید.
  • احتمال عود فتق دیسک بعد از تزریق دیسکوژل بسیار کم است و دوام بالایی دارد.
  • جابجایی در محل تزریق نداد.

آیا دیسکوژل عوارض دارد؟

حتی اگر دیسکوژل به کانال نخاعی وارد شود باز هم نیازی به بیهوشی ندارد وهیچ عارضه ای ایجاد نخواهد کرد. دیسکوژل با توجه به مواد نوینی که در ساخت آن استفاده شده، هیچ آسیب یا تخریبی و واکنشی را برای دیسک ایجاد نمی‌کند و سازگار است. تا به امروز عوارضی درمورد تزریق دیسکوژل گزارش نشده است و یکی از ایمن‌ترین روش‌های درمان است.

هزینه تزریق دیسکوژل برای دیسک کمر چقدر است؟

به طور دقیق نمی‌توان گفت که تزریق دیسکوژل چقدر هزینه دارد . میزان هزینه تزریق با توجه به شدت وخامت، میزان دوز تزریقی،قیمت مواد، دستمزد پزشک و هزینه بیمارستان دارد. بهتر است قبل از اقدام به تزریق، تمامی سوالات خود را درمورد میزان هزینه و اینکه تحت پوشش بیمه قرار دارد یا خیر را، از پزشک خود جویا شوید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button