جراحی آندوسکوپی دیسک کمر یک روش جراحی است که برای برداشتن مواد فتق دیسک از قسمت تحتانی کمر، که بر روی عصب یا نخاع فشار می‌آورد، انجام می‌شود. هنگامی که این روش با استفاده از آندوسکوپ انجام می‌شود. آندوسکوپی کمری نامیده می‌شود. و یک روش کم تهاجمی در نظر گرفته می‌شود. زیرا فقط به یک برش کوچک نیاز دارد. علاوه بر این، آندوسکوپ (یک لوله فلزی کوچک با دوربین و نور در انتهای آن) دید مستقیم را از طریق تصاویر ویدئویی بزرگ‌نمایی شده و همچنین یک راه عبور برای ابزارهای جراحی فراهم می‌کند. بنابراین نیازی به برش ماهیچه‌های بیمار نیست. در نتیجه کم‌ترین آسیب به استخوان و بافت عضلانی، در اکثر افرادی که دیسککتومی آندوسکوپی کمری انجام می‌دهند، نسبت به افرادی که تحت عمل جراحی سنتی کمر قرار می‌گیرند، ترومای جراحی کمتر و دوره نقاهت کوتاه‌تری وجود دارد.

دیسک‌ها بالشتک‌هایی از غضروف و سایر بافت‌های اسفنجی هستند که بین تک تک استخوان‌های ستون فقرات قرار دارند. در اثر افزایش سن، ساییدگی و پارگی طبیعی یا آسیب، دیسک‌های کمر برآمدگی یا فتق (پارگی) وجود دارد. و به اعصاب مجاور فشار وارد می‌کنند و در نتیجه باعث درد، بی‌حسی یا ضعف در کمر، پاها یا باسن می‌شوند. هنگام تعیین علت دقیق کمردرد یا پا درد و تهیه یک برنامه درمانی، پزشک معاینه فیزیکی را برای بررسی عملکردها، قدرت عضلانی و حرکت انجام می‌دهد. در صورت مشکوک شدن به فشرده سازی عصب، آزمایش‌های تشخیصی که شامل سی تی اسکن، اسکن MRI و میلوگرام است را تجویز می‌کند. الکترومیوگرام و مطالعات هدایت عصبی برای کمک به تعیین محل آسیب عصبی انجام می‌شود.

جراحی اندوسکوپی دیسک کمر

بهترین کاندیدای جراحی آندوسکوپی دیسک کمر چه کسانی هستند؟

گاهی اوقات دیواره بیرونی یکی از دیسک‌های کمر با افزایش سن یا آسیب خشک و ضعیف می‌شوند. وقتی این اتفاق می‌افتد، قسمت نرم و داخلی دیسک بیرون می‌زند. به این حالت فتق یا برآمدگی دیسک گفته می‌شود. این دیسک برآمده می‌تواند بر روی نخاع فشار بیاورد و علائمی مانند درد، سوزن سوزن شدن یا ضعف در بدن ایجاد کند. کاندیدهای جراحی آندوسکوپی دیسک کمر معمولاً دارای دیسک‌های بیرون زده یا برآمده هستند که باعث درد، ضعف یا بی حسی می‌شوند. و به روش‌های درمانی محافظه کارانه مانند ورزش، کشش، کورتیکواستروئیدها، داروهای ضد درد یا فیزیوتراپی پاسخ نداده‌اند. این روش همچنین گزینه‌ای برای به حداقل رساندن درد و ناراحتی در افرادی است که دیسک‌های پاره شده یا رادیکولیت مزمن دارند. (دردی که به پایین پا می‌رسد). جراحی آندوسکوپی دیسک کمر اغلب برای درمان بیمارانی استفاده می‌شود که به‌تدریج بی‌حسی یا ضعف در پاهایشان بدتر می‌شود و یا مشکلات حرکتی جدی ناشی از وضعیت خود دارند.

در طول جراحی آندوسکپی دیسک کمر، جراح ارتوپد بخشی از دیسک آسیب دیده را خارج می‌کند. این به کاهش فشار روی نخاع کمک می‌کند و درد را تسکین می‌دهد.

چرا به جراحی آندوسکپی دیسک کمر نیاز داریم؟

اگر فتق دیسک در قسمت پایین کمر خود دارید که باعث ایجاد علائم درد می‌شود، به این جراحی نیاز دارید. علائم شامل ضعف، درد یا سوزن سوزن شدن در ناحیه پشت و در یکی از پاها است. آندوسکپی کمر را نمی‌توان برای درمان همه موارد کمردرد استفاده کرد. و همه افراد مبتلا به فتق دیسک نیازی به آندوسکپی کمر ندارند. اگر درمان‌های دیگری را امتحان کرده‌اید، اما هنوز علائم شدیدی دارید، پزشک جراحی آندوسکپی دیسک کمر را توصیه می‌کند. درمان‌های دیگری که ابتدا باید امتحان کنید شامل فیزیوتراپی و داروهای ضد التهابی است.

با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای جراحی کم تهاجمی در مقایسه با جراحی باز صحبت کنید. جراحی کم تهاجمی منجر به درد کمتر و بهبودی سریع‌تر می‌شود. اما همه مراکز جراحی نمی‌توانند از این روش استفاده کنند.

مزایای جراحی آندوسکوپی دیسک کمر

جراحی آندوسکوپی دیسک کمر دارای مزایای زیادی نسبت به جراحی سنتی کمر است. مزایای این روش کم تهاجمی عبارتند از:

 • زمان نقاهت کوتاه
 • برش کوچک و کمترین جای زخم
 • حداقل از دست دادن خون
 • حفظ تحرک ستون فقرات
 • استفاده از بی حسی موضعی
 • حداقل درد یا ناراحتی بعد از جراحی

آندوسکوپی دیسک کمر خطرات کمتری نسبت به جراحی سنتی ستون فقرات دارد و در نتیجه، بیماران سریع‌تر بهبود می‌یابند و سریع‌تر به فعالیت‌های روزمره بازمی‌گردند.

مزایای جراحی آندوسکوپی دیسک کمر

چگونه جراحی آندوسکوپی دیسک کمر انجام می‌شود؟

بیماران قبل از عمل با بیهوشی عمومی یا موضعی آرام بخش می‌شوند. یک برش کوچک در پشت آن‌ها ایجاد می‌شود تا به آندوسکوپ و سایر ابزارها اجازه دهد تا از داخل فضای دیسک عبور کنند. یک مانیتور ویدیویی تصاویر زنده و بزرگ شده ارسال شده از دوربین را روی آندوسکوپ نمایش می‌دهد. هنگامی که ابزارها در فضای دیسک قرار می‌گیرند، جراح قسمت آسیب دیده دیسک و همچنین هر ماده دیسکی را که به اعصاب فشار می‌آورد و علائم ایجاد می‌کند را برمی‌دارد. پس از تکمیل، آندوسکوپ برداشته می‌شود و برش بسته می‌شود. دیسککتومی آندوسکوپی کمر حدود 1 ساعت طول می‌کشد.

خطرات جراحی آندوسکوپی دیسک کمر

جراحی آندوسکوپی دیسک کمر یک روش ایمن و کم تهاجمی در نظر گرفته می‌شود. با این حال، مانند هر جراحی دیگری، خطراتی وجود دارد که عبارتند از:

 • خون ریزی بیش از حد
 • واکنش به بیهوشی
 • عفونت
 • آسیب عصبی
 • نشت مایع نخاعی

پس از جراحی، خطر عود فتق دیسک نیز وجود دارد. اگر تمام بافت دیسک به درستی در طول عمل برداشته نشود، فشار عصبی و علائم باقی می‌ماند.

بهبودی بعد از آندوسکوپی دیسک کمر

بیماران به طور کلی می‌توانند در روز عمل به خانه بازگردند. درد اولیه ناشی از جراحی با داروهای مسکن درمان می‌شود. به بیماران توصیه می‌شود تا چند هفته پس از عمل از خم شدن، بلند کردن یا چرخش بدن خودداری کنند. بهبودی اعصاب مدتی طول می‌کشد و بیماران کمی بی حسی و گزگز در پاها را تجربه می‌کنند. اکثر بیماران می‌توانند حدود 2 تا 4 هفته پس از عمل به سر کار بازگردند، با این حال کسانی که از نظر فیزیکی مشاغل سختی دارند می‌توانند برای بازگشت به کار بیشتر منتظر بمانند. پس از مرحله بهبودی، اکثر بیماران پس از انجام جراحی آندوسکوپی دیسک کمر، کاهش قابل توجهی در درد کمر و پا را تجربه می‌کنند.

کلام آخر

جراحی اندوسکوپی دیسک کمر یک جراحی کم تهاجمی است که امکان مشاهده مستقیم دیسک و اعصاب را فراهم می‌کند. این روش برای رفع فشار ریشه‌های عصبی آسیب دیده توسط دیسک‌های فشرده شده ستون فقرات استفاده می‌شود. معمولاً در بیماران مبتلا به فتق یا فشرده شدن دیسک کمر که تسکین درد آن‌ها با تزریق‌های مسکن برای کاهش درد یا درمان محافظه کارانه پیدا نکرده‌اند انجام داده می‌شود. بسیاری از بیمارانی که از سیاتیک رنج می‌برند، درد ارجاعی در پاها و یا کمر دارند کاندیدای این روش هستند. این روش همچنین می‌تواند به تسکین درد مرتبط با تنگی ستون فقرات و آرتریت کمر کمک کند.

اگر از کمردرد رنج می‌برید و در حال تحقیق در مورد جراحی کم تهاجمی ستون فقرات و همچنین جراحی لیزری ستون فقرات هستید، جراحی آندوسکوپی دیسک کمر راه حل مناسبی برای شما است. اغلب هزینه این روش توسط بیمه مراقبت‌های بهداشتی پوشش داده می‌شود.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button