جراحی لیزر دیسک بین مهره‌ای با میکرو لیزر که به‌عنوان رفع فشار دیسک لیزری از راه پوست (PLDD) نیز شناخته می‌شود، جایگزینی برای جراحی دیسک بین مهره‌ای است که مزایای زیادی را به بیمار ارائه می‌دهد. مراقبت‌های بعد از عمل لیزری دیسک کمر پروسه سختی نیست و به راحتی می‌توانید دوران نقاهت را پشت سر بگذارید.

مراقبت های بعد از عمل لیزری دیسک کمر

درمان فتق دیسک با میکرو لیزر چگونه انجام می‌شود؟

این درمان (به‌عنوان‌مثال ستون فقرات کمری) به‌صورت حداقل تهاجمی و تحت کنترل تصویری توموگرافی کامپیوتری (CT) در پنج مرحله کاری زیر انجام می‌شود:

  • سوراخ کردن دیسک آسیب‌دیده تحت بی‌حسی موضعی
  • تزریق ماده حاجب به دیسک بین مهره‌ای (دیسکو گرافی)
  • درمان درد موضعی در هسته دیسک بین مهره‌ای (درد درمانی داخل دیسکی)
  • رفع فشار ریشه‌های عصبی در کانال نخاعی (کانال نخاعی) و کانال خروجی عصب (نوروفورامن)
  • برداشتن بافت دیسکی که فضا را اشغال می‌کند

مزایا و خطرات

کاهش ارتفاع وحشتناک دیسک بین مهره‌ای پس از مداخله جراحی با جراحی لیزری با حداقل تهاجم و سرپایی رخ نمی‌دهد. به همین ترتیب، ایجاد بافت اسکار تحریک نمی‌شود و از خطر بیهوشی عمومی اجتناب می‌شود. در 60 دقیقه، درمان تقریباً دوبرابر بیشتر از لیزردرمانی دیسک بین مهره‌ای در یک متخصص ارتوپد طول می‌کشد. بااین‌حال، این به دلیل استفاده از یک توموگرافی کامپیوتری (CT) است که تصویربرداری بلادرنگ را امکان‌پذیر می‌کند. باتوجه‌به دید دیسک بین مهره‌ای و ساختارهای عصبی، خطر آسیب تا حد زیادی کاهش می‌یابد. با کمک CT، رادیولوژیست می‌تواند واکنش دیسک بین مهره‌ای به انرژی لیزر را بادقت دقیق و تحت کنترل زمان واقعی دنبال کند. این بدان معنی است که انرژی لیزر موردنیاز را می‌توان به طور دقیق و جداگانه دوز کرد.

موفقیت و توانبخشی

میزان موفقیت جراحی لیزر در مطب من بیش از 85 درصد در 20 سال کار سرپایی من است. همچنین باید بر مدت نسبتاً کوتاه توانبخشی تأکید کرد: پس از حدود چهار هفته، معمولاً می‌توان فعالیت بدنی سبک را دنبال کرد.

مراقبت‌های بعد از عمل لیزری دیسک کمر

بعد از درمان

پس از درمان فتق دیسک در ناحیه HSW، استفاده از گردنبند ضروری نیست. پس از درمان در ناحیه ستون فقرات کمری، یک کرست پلاستیکی راحت و جداگانه برای چهار تا شش هفته اول دریافت خواهید کرد. این امر در هنگام نشستن و در حین حرکات خاص پشتیبانی می‌کند.

دوهفته پس از عمل، می‌توانید یک فیزیوتراپی هماهنگ را شروع کنید. تمرکز در اینجا باید بر عضله‌سازی ایزومتریک و همچنین تمرینات نگهداری و حرکت باشد. ما به‌طورکلی توصیه می‌کنیم درمان آموزشی پزشکی با استفاده از دستگاه‌ها زودتر از چهار هفته پس از انجام عمل انجام شود.

توانایی کار

کار اداری و کارهای فیزیکی سبک بعد از یک تا دوهفته دوباره امکان‌پذیر است. از انجام کارهایی که از نظر فیزیکی نیاز دارند باید برای حدود چهار هفته اجتناب شود و فقط پس ازسرگیری به‌آرامی افزایش یابد. به‌عنوان بخشی از درمان بعدی، پزشکان ما بهینه‌سازی محل کار خود را ازنقطه‌نظر ارگونومیک توصیه می‌کنند. خوشحال می‌شویم در این مورد به شما مشاوره دهیم.

توانایی ورزشی در مراقبت‌های بعد از عمل لیزری دیسک کمر

پس از انجام درمان‌های فیزیوتراپی و اقدامات تقویتی عضلات بالاتنه و پشت تحت‌نظر پزشک، شنا و دوچرخه‌سواری را می‌توان پس از سه هفته مجدداً شروع کرد – دوچرخه‌سواری با بالاتنه تاحدامکان عمودی – دویدن روی زمین نرم حداکثر پس از چهار هفته. بسته به‌شدت و الگوی استرس، تمام ورزش‌های دیگر فقط باید بعد از هفته پنجم انجام شود و به‌تدریج افزایش یابد. در برخی موارد، پس از لیزردرمانی دیسک‌های بین مهره‌ای، توصیه می‌کنیم در چهار هفته اول در طول روز از یک بریج بادیس متناسب با فردی استفاده کنید. شما باید این را بپوشید، مخصوصاً زمانی که برای مدت طولانی نشسته‌اید و ایستاده‌اید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button