هر فردی که به دلیل فتق دیسک دچار درد مزمن شده است ، به خوبی می داند که این درد چقدر می تواند ناتوان کننده و ناراحت کننده باشد. دیسک کمر شایعترین علت سیاتیک ، یا درد پا در امتداد عصب سیاتیک است ، که 40 درصد از افراد را در طول زندگی خود تحت تأثیر قرار می دهد.
همراه با سیاتیک ، فتق دیسک کمر علائم دیگری ایجاد می کند که مشارکت در فعالیت ها و مسئولیت های روزمره را دشوار می کند. به عنوان مثال ، بیماری دیسک کمر همچنین می تواند باعث افتادگی پا (مشکل در بلند کردن پا) ، ضعف ، گزگز ، بی حسی و موارد دیگر شود. این علائم می تواند زندگی عادی و بدون درد را بسیار چالش برانگیز و حتی در برخی موارد غیرممکن سازد.
به همین دلیل پیشگیری از فتق دیسک به خصوص برای افراد در معرض خطر یا افرادی که قبلا آن را تجربه کرده اند ، حیاتی است. در این مقاله روش های جلوگیری از دیسک کمر را شرح خواهیم داد.

روش های جلوگیری از دیسک کمر

7 کاری که می توانید برای جلوگیری از فتق دیسک کمر انجام دهید.

اگرچه جلوگیری از ایجاد دیسک کمر همیشه امکان پذیر نیست ، اما اقدامات خاصی وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر رخ دادن این بیماری انجام دهید ، مانند:

1. تمرین وضعیت بدنی خوب

حفظ حالت خوب چه در حال قدم زدن ، ایستادن ، نشستن یا خوابیدن مهم است. وضعیت خوب بدن باعث حفظ صحت استخوانها و مفاصل می شود و از ساییدگی و پارگی بیش از حد که می تواند منجر به شرایط دردناک ستون فقرات مانند دیسک کمر یا فتق دیسک در سایر مناطق ستون فقرات شود، جلوگیری می کند. برای تمرین حالت بدنی، صاف بایستید، برای نسشتن پاها را صاف روی زمین بگذارید یا بلند کنید. روی یک تشک محکم به پشت یا پهلو بخوابید، نه روی شکم.

2. حفظ وزن سالم

حفظ وزن سالم ، هم برای سلامت عمومی شما و هم بعنوان اقداماتی برای جلوگیری از فتق دیسک مهم است. اضافه وزن باعث ایجاد فشار بیشتر بر روی دیسک های کمر در ستون فقرات می شود و خطر فتق را افزایش می دهد.
بعلاوه ، برخی از جراحان ستون فقرات ترجیح می دهند که جراحی دیسککتومی برای دیسک فتق را برای افرادی که شاخص توده بدنشان (BMI) زیر 40 است (که این مقدار آستانه چاقی شدید است) انجام دهند. این بدان دلیل است که ثابت شده است چاقی خطر ابتلا به عوارض بعد از عمل جراحی دیسک فتق را افزایش می دهد.

3. استفاده از فنون و روش های مناسب بلند کردن اجسام

استفاده از روش های مناسب بلندکردن، گام مهمی در پیشگیری از فتق دیسک است. هنگام بلند کردن اجسام سنگین ، همیشه از خم شدن کمر با زانوها صاف و همچنین بلند کردن هر چیز سنگین بالاتر از سطح کمر خودداری کنید. همچنین پیچ خوردن هنگام بلند کردن چیز سنگین می تواند کمر شما را آسیب پذیرتر و مستعد ابتلا به دیسک کمر کند.
برای بلند کردن اجسام، زانوها را خم کرده و پشت خود را صاف نگه دارید تا بتواند بدون فشار آوردن به ستون فقرات ، وزن را تحمل کند. بخاطر داشته باشید که این امر برای بلند کردن هر چیزی صدق می کند و نه فقط برای تمرین با وزنه.

جلوگیری از فتق دیسک کمر برای محافظت از ستون فقرات

4. ترک سیگار

سیگار، در افراد سیگاری به دلیل سرعت بخشیدن به تحلیل رفتن دیسک و بی ثباتی ستون فقرات ، خطر فتق دیسک را افزایش می دهند. سیگار کشیدن با اختلال در جریان خون و کاهش اکسیژن رسانی به دیسک های کمر مرتبط است ، که می تواند باعث انحطاط سریعتر از آنچه به طور طبیعی اتفاق می افتد ، شود. علاوه بر این، در افراد سیگاری که دچار فتق دیسک می شوند و به دنبال جراحی هستند ، احتمال ریسک نتیجه ضعیف  و عوارضی مانند نیاز به جراحی مجدد افزایش می یابد.

5. اغلب حرکات کشش داشته باشید

حرکات کششی اغلب به شما کمک می کند تا ماهیچه های شما دچار تنش نشوند، به خصوص پس از نشستن طولانی مدت. این امر به ویژه برای کسانی که سبک زندگی کم تحرکتری دارند و تمام روز برای کار پشت میز می نشینند بسیار مهم است. برنامه های کششی کم فشار مانند یوگا و پیلاتس یک روش عالی برای کشش در برنامه روزانه ، شل کردن عضلات و تلاش برای حفظ سلامت ستون فقرات کمر شماست.

6. فعال ماندن

حفظ یک سبک زندگی فعال نه تنها برای سلامت کلی شما ، بلکه برای پیشگیری از فتق دیسک بسیار عالی است. ورزش منظم ، عضلات را قوی و انعطاف پذیر نگه می دارد ، که به جلوگیری از آسیب و درد کمک می کند. با انجام فعالیت هوازی منظم فعال باشید تا این خطر را کاهش دهد. زیرا سبک زندگی بی تحرک و عضلات ضعیف باعث فتق دیسک های کمر می شوند.

7. قدرت هسته ای (Core) ( قدرت عضلات زیرین تنه)

مشارکت در ورزش برای بهبود قدرت هسته ای ، یا تقویت عضلات شکم ، اکستنسور پشت و عضلات چرخان ، می تواند خطر آسیب دیسک را کاهش دهد. هرچه هسته شما قوی تر باشد ، با فعالیتهای روزمره بار و فشار کمتری به دیسک ها وارد می شود و در نهایت خطر فتق دیسک را کاهش می دهد. فیزیوتراپیست شما می تواند یک برنامه ورزشی مناسب را به شما آموزش دهد.
برای جلوگیری از فتق دیسک ، ورزشکاران باید اقدامات احتیاطی بیشتری انجام دهند. زیرا به دلیل استرس ها و فشارهای مکرری که در بسیاری از ورزش ها به ستون فقرات کمر وارد می شود ، آنها اغلب در معرض خطر قرار دارند. برخی از اقدامات احتیاطی لازم برای کاهش خطر صدمه به ستون فقرات شامل گرم شدن و کشش قبل از انجام ورزش ، استفاده از تجهیزات مناسب و به طور کلی فراگرفتن سبک زندگی سالم است.

جلوگیری از فتق دیسک کمر برای محافظت از ستون فقرات

پیشگیری از فتق دیسک به ویژه با افزایش سن و قرار گیری در معرض خطر ابتلا به بیماری های ستون فقرات و تحلیل رفتن بسیار مهم است. شناخت عوامل خطرساز وانجام  اقداماتی جهت جلوگیری فعال از آنها روشی 100 درصدی نیست ، اما این کار می تواند احتمال فتق دیسک را تا حد زیادی کاهش دهد.
اگر شما با درد پا یا هر یک از علائم رایج دیسک کمر دست و پنجه نرم می کنید ، بهترین کار مشورت با یک متخصص برای تشخیص صحیح و بحث در مورد گزینه های درمان است. مسیرهای درمانی غیر جراحی محافظه کارانه اغلب شامل بسیاری از نکاتی است که در این مقاله به اشتراک گذاشته ایم.
به عنوان مثال ، ترک سیگار ، کشش و تحرک داشتن و فعال ماندن همچنان همه درمانهای غیر جراحی موثر برای کنترل درد پا به دلیل فتق دیسک است. در حال حاضر با دنبال کردن این نکات و انجام اقدامات پیشگیرانه برای محافظت از ستون فقرات در برابر آسیب ، اساسا می توانید شروع کنید و از فتق دیسک جلوگیری کنید تا اینکه بعدا برای درمان آن اقدام کنید.

نظرات کاربران

    سلام من۳۰سالمه رفتم دکتر وتشخیص دادن دیسک کمر درمرحله شروعش هست،اگه رعایت کنم طرزنشستن وبقیه نکات آیا درمان میشه کامل؟وکمربندطبی موثرهست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button