بعد از جراحی دیسک کمر احتمالاً با سؤالات زیادی از جمله مدت زمان استراحت بعد از عمل دیسک کمر مواجه خواهید شد. در این راهنما سعی کرده‌ایم تا به تمامی سئالات رایج شما درمورد مراقبت بعد از فتق دیسک، زمان شروع انواع فعالیت و مدت زمان استراحت بعد از عمل دیسک پاسخ دهیم. پس اگر به تازگی جراحی دیسک انجام داده‌اید، این بخش را با دقت مطالعه فرمایید.

جراحی دیسک کمر

مدت زمان استراحت بعد از عمل دیسک کمر

بیمار باید حداقل چهار هفته حرکت را محدود کند و در طی آن درمان توانبخشی را با هدف تسریع بهبودی و تسکین درد و همچنین ارتقای بهبود عملکردی آغاز کند. اجتناب از علائم مزمن و جلوگیری از عوارض و عود با توجه به وضعیت بدنی، حرکت و تغذیه مهم خواهد بود.

به همین دلیل، کادر پزشکی و متخصص تمام نشانه‌های مواجهه با بیمار را در چهار هفته اول پس از جراحی و دوره تثبیت بعدی در اختیار بیمار قرار می‌دهند. به طور معمول، یک فرد می‌تواند در طی یک ماه پس از جراحی به کار در مشاغل کم تحرک و غیر متحرک بازگردد.

با این حال، نمی‌توانیم دقیقاً به شما بگوییم که چقدر طول می‌کشد تا به زندگی عادی برگردید، زیرا از بیمار به بیمار دیگر متفاوت است.همچنین میتوانید برای تسریع در فرایند بهبودی ، از خدمات پرستار در خانه استفاده کنید . 

رفتار‌هایی که بعد از عمل دیسک باید داشته باشید

پس از عمل دیسک باید از حرکات خمشی و چرخشی بالاتنه خودداری شود. پس از عمل باید به روشی درستی بایستید، یعنی به پهلو دراز بکشید و کمر خود را صاف نگه دارید. در طول اقامت در بیمارستان باید توسط یک تیم فیزیوتراپی در مورد توالی حرکت صحیح آموزش داده شود.

در عصر یا روز بعد از عمل ممکن است برای مدت کوتاهی از خواب بیدار شوید، اما «پسندانه» و با حمایت کادر پرستاری. سپس می‌توانید مدت زمان بیدار شدن را در چند روز آینده افزایش دهید، اما همیشه می‌توانید در حالت دراز کشیدن پریود شوید. در اینجا همه چیز باید در حد اعتدال انجام شود، یعنی دراز کشیدن، نشستن، ‌ایستادن و دویدن. به عنوان یک بیمار، وقتی بیش از حد زیاد شود، بهترین احساس را دارید. همچنین به یاد داشته باشید دیسک بین مهره‌ای مانند یک اسفنج است در حالت عمودی فشرده می‌شود و عرضه مواد مغذی کاهش می‌یابد، زمانی که دراز کشیده‌اید دوباره کاملاً مایع است و می‌تواند دوباره مواد مغذی را بهتر جذب کند.

راحت‌ترین و ملایم‌ترین حالت بعد از عمل این است که به پشت دراز بکشید و پا‌های خود را احتمالاً کمی بالا و خم کنید. باید از وضعیت مستعد اجتناب شود. موقعیت جانبی نیز امکان‌پذیر است. در روز‌های بعد از عمل نیز می‌توان سر تخت را کمی بالا برد.

دوره بهبودی بعد از جراحی دیسک کمر

چه زمانی می‌توانم بعد از جراحی دیسک کمر دوش بگیرم؟

دوش گرفتن در روز بعد از عمل امکان‌پذیر است اما فقط با گچ مخصوص دوش. دوش گرفتن همیشه بهتر از حمام کردن است. این گچ‌های دوش برای جلوگیری از عفونت، زخم تازه جراحی را با یک لایه نازک می‌پوشانند.

در خانه نیز پس از هر بار دوش گرفتن باید گچ را تعویض کرد اما پس از آن گچ‌های معمولی به عنوان پوشش کافی است. حداکثر پس از بهبود زخم، تقریباً ۲-۳ هفته پس از عمل، دیگر نیازی به گچ نیست. با ترمیم بهینه زخم، گچ اغلب فقط در هفته اول مورد نیاز است.

بعد از عمل دیسک کمر چه دارویی دریافت خواهم کرد؟

پس از عمل، بیماران ما دارو‌های مسکن متناسب با نیاز خود را در بیمارستان دریافت می‌کنند تا امکان تحرک اولیه، یعنی بلند شدن و راه رفتن فراهم شود، زیرا درد زخم معمولاً هنوز وجود دارد.

پس از درمان بستری، دارو‌های اضافی برای بردن به منزل همراه با نامه ترخیص دریافت خواهید کرد. این باید تا اولین جلسه معاینه انجام شود، مشروط بر اینکه دارو به خوبی تحمل شود و عوارض جانبی نداشته باشد.

چه زمانی می‌توانم بعد از جراحی دیسک کمر دوباره ورزش را شروع کنم؟

آهسته دویدن یا پیاده روی طولانی ۲ تا ۳ هفته پس از عمل امکان‌پذیر است. با این حال، مهم است که از فعالیت‌ها و حرکاتی که می‌تواند منجر به رگ به رگ شدن و فشرده شدن ستون فقرات شود، اجتناب کنید، مانند پیاده روی طولانی / دویدن طولانی یا تجهیزات ورزشی مانند پرس‌شانه. بعد از حدود ۳ ماه معمولاً می‌توانید دوباره به طور کامل ورزش کنید.

از هفته سوم می‌توان ورزش‌های سبک زیر را دوباره شروع کرد:

  • پیاده روی، دویدن سبک
  • تمرین تناسب اندام بدون تمرین تنه پویا
  • دوچرخه سواری در سطح زمین

تقریباً از ماه سوم، هر ورزشی که ممکن است قبلاً انجام داده باشید، مانند تنیس یا گلف، باید دوباره امکان‌پذیر باشد. تمرین تناسب اندام دویدن سبک بدون تمرین تنه پویا دوچرخه سواری در سطح زمین با فیزیوتراپ و مربی خود در مرکز تناسب اندام در این مورد صحبت کنید ورزش‌های استقامتی را می‌توان از هفته ششم مجدداً امتحان کرد، بسته به وضعیت فعلی و علائم باقی مانده.

آیا بخیه‌ها نیاز به کشیدن دارند؟

در بیماران ما، زخم با یک نخ خود حل شونده (جذب) داخل جلدی بسته شده و بخیه می‌شود. نیازی به کشیدن نخ نیست. بررسی منظم زخم توسط پزشک مفید و ضروری است.

در چند روز اول بعد از عمل دیسک کمر از چه چیز‌هایی پرهیز کنم؟

در چند روز اول پس از عمل، از هرگونه فشار یک طرفه قابل تصور اجتناب کنید و مطمئن شوید که هر از گاهی قبل از شروع درد، وضعیت خود را تغییر دهید.

فیزیوتراپی سرپایی یا درمان پیگیری بستری (AHB)؟

بسته به عمل، وضعیت هر بیمار و به عنوان مثال، وجود نقایص عصبی (مثلاً ضعف عضله)، باید تصمیم فردی در مورد اینکه کدام درمان بعدی مناسب است، گرفته شود. این به عنوان درمان بعدی امکان‌پذیر است، یعنی چند روز پس از درمان بیمارستانی، توانبخشی تأخیری یا فیزیوتراپی سرپایی. فیزیوتراپی سرپایی را می‌توان پس از حدود ۲ هفته شروع کرد.

بعد از جراحی دیسک کمر چقدر می‌توانم وزنه بلند کنم؟

پس از عمل در ابتدا نباید بار سنگینی برداشته شود. اگر این کار را می‌کنید، پس همیشه از روی ران خود و نه از حالت خمیده. در ۶-۸ هفته اول، از بار‌های بیش از ۵ کیلوگرم باید اجتناب شود. ترمیم داخلی همیشه بیشتر از بهبود ظاهری قابل مشاهده در ناحیه جراحی طول می‌کشد.

در مورد فعالیت‌های روزمره بعد از عمل دیسک کمر چطور؟

از حرکات شدید، به ویژه حرکات چرخشی، باید اجتناب شود. در غیر این صورت، می‌توانید بدون ترس فعالیت‌های روزمره خانه را انجام دهید.

چه زمانی می‌توانم بعد از جراحی دیسک کمر رانندگی کنم؟

رانندگی به عنوان مسافر بلافاصله پس از عمل امکان‌پذیر است. با این حال، از مسافت‌های طولانی‌تر با دوره‌های طولانی نشستن باید اجتناب شود. برای بلند شدن و حرکت به طور مکرر استراحت کنید. فقط بعد از ۱۴ روز باید دوباره رانندگی با ماشین خود را شروع کنید.

زمان بازگشت به کار بعد از جراحی دیسک کمر چه موقع است؟

البته این به شدت به علائم و عمل مربوطه بستگی دارد. علاوه بر این، البته در مورد نوع فعالیت نیز، یعنی آیا نشستن طولانی مدت یا انجام کار‌های سنگین بدنی ضروری است. ادغام مجدد نیز می‌تواند اتفاق بیفتد که در آن ساعات کار به تدریج افزایش می‌یابد برای افرادی که در محل کار زیاد می‌نشینند، مهم است که بار‌ها و بار‌ها بلند شوند تا فشار وارده بر ستون فقرات کاهش یابد.

نظرات کاربران

    سلام آقای دکتر

    مادرم عمل فمور پای راست انجام داده ۵ ماه پیش حالا وقتی دراز میکشه درد از باسن میزنه به ایتخوان ران و تا ساق پیش میره ولی حالت سوزن سورن نداره … زمانیکه روی تخت کمرش رو بلند میکنه دردش خیلی کمتر میشه تو حالت درازکش دردش زیاده … دکترش گفتند که از عمل فمور نیست دیسکاش زده بیرون حالا بنظر شما عصب داره تحریک میشه ؟ عمل لازمه یا با فیزیوتراپی و آنتی بیوتیک در دراز مدت درست میشه … بیمار خانم ۶۷ سالست

    بنده 45 روز پیش جراحی دیسک پاره شده کردم نیم ساعت که راه میریم عصبی میشم واذیت میشم مردم را گمراه نکنید جراحی دیسک 3 ماه استراحت میخواد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button