آسیب نخاعی : عوارص و علائم و روش های درمان

رشته طناب نخاعی وظیفه انتقال پیام از مغز به بقیه اندام ها را دارد. و از پشت در قسمت کمر آغاز می شود و به سایر اندام ها کشیده می شود. از آنجایی که نخاع در میان ستون فقرات قرار دارد و دارای بافت نرمی است و این مهره ها از نخاع محافظت می کنند در صورتی که هر آسیبی به ستون فقرات و مهره های آن وارد شود می تواند سبب آسیب به بافت نخاع شود و آسیب نخاعی را ایجاد کند.

آسیب نخاعی

در صورتی که به نخاع آسیب وارد شود می تواند مشکلاتی از قبیل از دست دادن احساس و کارکرد در اندام ها شود و یا سبب فلج شدن فرد شود. عواملی مانند شکستگی و در رفتگی وترکیدن مهره های کمر، واردن شدن اثر چاقو و یا گلوله به نخاع و همچنین بیماری هایی نظیر سرطان، آرتروز،انواع عفونت ها و التهابات دیسک های کمر سبب آسیب نخاعی می شوند.

آسیب نخاعی انواع مختلفی دارد که بر اساس شدت آن ها دسته بندی می شوند. در صورتی که آسیب نخاعی در پایین سطح خود باشد می تواند اندام های تحتانی و پاها را درگر سازد. اما درصورتی که آسیب نخاعی در بالاترزین سطح خود اتفاق بیفتد می تواند در اندام هایی نظیر دست،بازو و بالاتر را نیز درگیر کند. و در صورتی که تمام آسیب نخاعی به طور کامل دچار آسیب دیدگی شود سبب می شود که تمامی حرکات و حس های بدن تحت تاثیر قرار بگیرند و یا از کار بی افتند .

در حوزه آسیب نخاعی سه بخش مشغول هستند در صورتی که آسیب نخاعی سبب فلج کامل شود یک فیزیوتراپ تلاش می کند عضلات باقی مانده را در بدن بیمار تقویت کند و به حرکت درآورد و یک توانبخش و یا روانشناس به بیمار این کمک را می رساند که در بخش های دیگر مهارتی خود فعالیت  کند و یا مهارت های دیگری بیاموزد و در ادامه زندگی خود از این مهارت ها استفاده کند و پیشرفت تکنولوژی نیز می تواند به این افراد کمک کند تا از ابزار ماشینی و الکترونیکی برای انجام کار های خود کمک بگیرند از جمله این وسایل : ربات ها و صندلی های چرخدار الکترونیکی هستند.

علائم و نشانه ها

توانایی بیماردر کنترل اندام های خود پس از آسیب نخاعی به دو عامل بستگی دارد: محل آسیب در نخاع و شدت آسیب نخاع.

صدمات نخاعی از هر نوع ممکن است منجر به یک یا چند مورد از علائم و نشانه های زیر شود:

 • از دست دادن حرکت و فلج شدن به طور ناگهانی
 • از دست دادن احساس ، از جمله توانایی احساس گرما ، سرما و لمس
 • از دست دادن کنترل روده یا مثانه
 • اسپاسم و ضعف عضلات
 • حساسیت جنسی و باروری
 • درد یا احساس سوزش شدید ناشی از آسیب به رشته های عصبی نخاع
 • مشکل در تنفس
 • کمردرد یا درد شدید در گردن
 • عدم هماهنگی یا فلج در هر قسمت از بدن
 • بی حسی ، سوزن سوزن شدن دست ها و پاها
 • مشکل در تعادل و راه رفتن
 • تنفس مختل شده پس از آسیب دیدگی

دلایل و علت ها

ضایعه آسیب نخاعی ممکن است ناشی از ضربه ناگهانی و آسیب زا به ستون فقرات شما باشد که باعث شکستگی ، جابجایی ، خرد یا فشرده شدن مهره های شما شود. همچنین ممکن است در اثر اصابت گلوله یا زخم چاقو رخ دهد که به نخاع شما نفوذ کرده و آن را قطع می کند.آسیب اضافی معمولاً در طی روزها یا هفته ها به دلیل خونریزی ، تورم ، التهاب و تجمع مایعات در نخاع و اطراف آن اتفاق می افتد.ضایعه نخاعی غیرترومایی ممکن است در اثر آرتروز ، سرطان ، التهاب ، عفونت یا تحلیل رفتن دیسک ستون فقرات باشد.

فاکتور های ابتلا به آسیب نخاعی

عوامل دیگری هستند که خطر ابتلا به آسیب نخاعی را افزایش می دهند. درادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد:

جنسیت : معمولا مردان بیشتر در معرض آسیب نخاعی قرار می گیرند.

سن : آسیب دیدگی نخاع و یا تصادفات و رفتار های خشونت آمیز در افراد بالا 46 سال بیشتر دیده می شود. بنابراین در صورتی که در سنین 16 تا 30 سال هستید احتمال ایجاد این عارضه در شما کمتر است.

فعالیت های نامناسب: انجام برخی از ورزش های نامناسب ممکن است سبب آسیب نخاعی شود.

تصادفات : تصافادت و ضربه های سنگین به ستون فقرات و مهره های کمر سبب آسیب نخاعی می شود.

اختلالات مفصلی استخوانی : آرتروز و یا پوکی استخوان و آسیب های جزئی در استخوان ها می تواند سبب ببروز عارضه آسیب نخاعی شود.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کنیم؟

هر کسی که ضربه قابل توجهی به سر یا گردن خود وارد کند ، نیاز به معاینات فوری پزشکی برای احتمال آسیب نخاعی دارد.آسیب جدی ستون فقرات همیشه بلافاصله مشخص نیست. اگر تشخیص داده نشود ، ممکن است آسیب شدیدتری ایجاد شود.بی حسی یا فلج ممکن است بلافاصله اتفاق بیفتد یا به تدریج در اثر خونریزی یا تورم در نخاع یا اطراف آن رخ دهد.زمان بین آسیب و درمان می تواند در تعیین میزان و شدت عوارض و میزان احتمالی بهبودی پیش بینی شده بسیار حیاتی باشد.

عوارض آسیب نخاعی

ابتلای به آسیب نخاعی ممکن است عوارضی را به همراه دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

 • ممکن است فرد مجبور شود تا آخر عمر از ویلچر استفاده کند
 • ایجاد درد های شدید و نوروپاتی
 • مشکلات تنفسی
 • ضعف عضلانی
 • زخم بستر، در صورتی که بیمار هیچگونه فعالیت بدنی ای نداشته باشد.
 • تغییر شکل استخوان ها به دلیل نشستن های طولانی
 • عفونت مجاری ادراری
 • افسردگی و اختلالات روانی

روش های درمان

در صورتی که بیمار با علائم اولیه آسیب نخاعی مواجه شد باید فورا به پزشک متخصص مراجعه کند زیرا آسیب دیدگی نخاع ممکن است عوارض طولانی مدتی از قبیل: فلج شدن و از دست دادن حس در اندام های حرکتی شود بنابراین درمان سریع این عارض بسیار مهم است.

درمان های غیر جراحی

حفظ فشار خون در محدوده تایید شده،نظارت بر مشکلات قلبی و عروقی ،درمان به موقع عفونت ها،ورزش ها و فعالیت هایی که ستون فقرات را در تراز خودش نگه میدارد،مراقبت از ریه ها و تنفس سالم به بیمار کمک می کنند که سلامتی خود را بازیابند.

جراحی

در صورتیی طناب نخاعی توسط یک فتق و دیسک تحت فشار قرار بگیرد جراح فورا تصمیم به جراحی میگیرد و اقدامات آمادگی بیمار برای جراحی انجام می شود. در صورت درمان با روش های غیر جراحی ممکن است در آیند سبب تشدید درد شوند و در آن هنگام جراحی بهترین راه درمان است.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *