ستون فقرات شما ساختار اسکلتی است که از نخاع محافظت می‌کند. از قاعده جمجمه تا استخوان دنبالچه شما امتداد دارد و یک لوله انعطاف‌پذیر از دیسک‌ها و مهره‌ها است که به نخاع اجازه می‌دهد پیام‌ها را به نواحی مختلف بدن شما منتقل کند. جزئی‌ترین آسیب‌ها به ستون فقرات می‌تواند باعث رگ‌به‌رگ شدن یا کشیدگی شود، اما آسیب‌های بزرگ خطراتی از جمله فلج دائمی یا حتی مرگ را به همراه دارد. شایع‌ترین علت آسیب‌های شدید ستون فقرات، در نتیجه ضربه‌های شدید، مانند ضربه‌های ناشی از فعالیت‌های ورزشی است. هنگامی که ستون فقرات آسیب می‌بیند، سلامت و عملکرد کلی بدن شما به خطر می‌افتد. آسیب‌های رایج ستون فقرات عبارت‌اند از:

 • دررفتگی‌ها
 • شکستگی
 • پارگی یا فتق دیسک
 • رگ‌به‌رگ شدن و کشیدگی

بدترین ورزش برای آسیب‌های ستون فقرات

برخی از ورزش‌ها نسبت به سایر ورزش‌ها از نظر بدنی سخت‌تر هستند، به‌خصوص زمانی که صحبت از قدرت، انعطاف‌پذیری یا دوام ستون فقرات شما باشد. به‌عنوان‌مثال، ورزش‌های تماس نزدیک، با قراردادن بدن در موقعیت‌های استرس‌زا و بالقوه خطرناک، شما را در معرض خطر آسیب‌دیدگی ستون فقرات قرار می‌دهد.

به همین دلیل است که ورزشکاران حرفه‌ای مانند بازیکنان فوتبال اغلب در زمین آسیب می‌بینند و پس از بهبودی از آسیب‌های خود از بازی حذف می‌شوند. در زیر لیستی از بدترین ورزش‌ها برای آسیب‌های ستون فقرات آمده است:

 • شیرجه زدن
 • فوتبال
 • اسب‌سواری
 • راگبی
 • اسکی
 • اسنوبرد
 • کشتی

بهترین ورزش برای آسیب‌های ستون فقرات

آسیب نخاعی می‌تواند راه طولانی بهبودی داشته باشد، بنابراین مهم است که نه‌تنها سعی کنید از آسیب جلوگیری کنید، بلکه با مهربانی با بدن خود در هنگام بهبودی رفتار کنید. فعال ماندن با ورزش‌های مناسب ستون فقرات پس از آسیب نخاعی، بدن شما را سالم نگه می‌دارد و به شما امکان می‌دهد سطح ایمن فعالیت را حفظ کنید.

موارد زیر برخی از بهترین ورزش‌ها برای آسیب‌های ستون فقرات هستند که هم برای درمان آن‌ها و هم کمک به پیشگیری از آن‌ها درحالی‌که روی سلامتی خود تمرکز می‌کنید:

 • کراس‌فیت
 • ایروبیک
 • بسکتبال
 • گلف
 • دوچرخه‌سواری دستی
 • شناکردن
 • وزنه‌برداری
 • یوگا

شناکردن

ورزش در آب یک راه عالی برای فعال ماندن بدون تشدید کمر است. آب به‌خودی‌خود یک مقاومت طبیعی در برابر حرکات ماهیچه‌ای ارائه می‌دهد و شنا از بسیاری از عضلات مرکزی بدن بدون تأثیرات سخت دویدن یا ورزش‌های تماسی استفاده می‌کند. سعی کنید انواع سکته‌های مغزی را تمرین کنید تا از تشدید قسمت‌های کمر به دلیل حرکت‌های تکراری جلوگیری کنید. روی حرکاتی تمرکز کنید که نیازی به چرخش مفصل ران یا پشت ندارند.

در صورت لزوم، از ماسک و اسنورکل شنا استفاده کنید تا چرخش لازم برای نفس کشیدن بین سکته‌ها را کاهش دهید. اگر با شنا به‌عنوان یک ورزش مداوم نسبتاً تازه‌کار هستید، ممکن است با آب‌درمانی شروع کنید تا به بدن خود کمک کنید تا با مقاومت و شناوری آب سازگار شود. همچنین، کار با یک مربی شنا را در نظر بگیرید که می‌تواند به شما در بهبود سکته مغزی کمک کند و بدن شما را در حالت مناسب در هنگام شنا حفظ کند.

یوگای کم تأثیر

یوگا به طور طبیعی به انعطاف‌پذیری و هم‌ترازی مناسب کمک می‌کند و مقاومت و کشش را با تنفس سیستماتیک ترکیب می‌کند. برخی از سبک‌ها و ژست‌های یوگا برای مبتلایان به کمردرد بهتر از سایرین هستند، بنابراین روی سبک‌های ملایم‌تر تمرکز کنید یا در کلاس‌های کم‌تأثیر شرکت کنید. در کلاس اول، از معرفی خود به مربی نترسید و او را در مورد آسیب‌دیدگی خودآگاه کنید. یک معلم یوگا خوب شما را در سرتاسر کلاس در ذهن نگه می‌دارد و برای ژست‌های خاص تغییراتی را ارائه می‌کند.

پیاده‌روی

پیاده‌روی می‌تواند یک ورزش فوق‌العاده برای مبتلایان به کمردرد باشد، به‌خصوص با کفش‌های مناسب و سطوح راه‌رفتن. حتی یک رژیم پیاده‌روی کم تأثیر می‌تواند انعطاف‌پذیری و تقویت ماهیچه‌ها را، هم در پاها و هم در قسمت مرکزی بدن شما، تقویت کند، درحالی‌که پیاده‌روی شدیدتر می‌تواند سیستم قلبی عروقی سالم را تقویت کند.

بااین‌حال، یک کلمه احتیاط: راه‌رفتن به روش اشتباه می‌تواند با واردکردن فشار بی رویه به ستون فقرات باعث تشدید کمردرد شود، بنابراین در نزدیک شدن به این تمرین مراقب باشید. یک کفش پیاده‌روی با بالشتک زیاد و تکیه‌گاه قوس و پاشنه انتخاب کنید. از راه‌رفتن بر روی بتن یا پیاده‌رو برای مدت طولانی خودداری کنید، به‌خصوص اگر در اثر آن درد دارید. در عوض، به دنبال مسیرهای پیاده‌روی آماده یا حتی مسیرهای خاکی باشید.

چگونه بدن خود را از آسیب در طول فعالیت های ورزشی ایمن نگه دارید!

اگر می‌دانید که قرار است به طور فعال در یک ورزش شرکت کنید، چه آن ورزش معمولاً ایمن یا خطرناک برای آسیب‌دیدگی باشد، اقدامات احتیاطی را انجام دهید تا خود را از آسیب دورنگه دارید. حتی در آرامش‌بخش‌ترین ورزش‌ها، مانند یوگا یا گلف، وقتی بیش از حد به بدن فشار می‌آورید یا بیش از حد به آن فشار می‌آورید، می‌توانید استرس داشته باشید.

ستون فقرات خود را با ملایمت با خود، دانستن محدودیت‌های خود و درنظرگرفتن موقعیت خود ایمن نگه دارید. اگر قرار است یک ورزش سخت فیزیکی یا با تماس نزدیک انجام دهید، لباس‌های محافظ بپوشید و قوانین پایه‌ای را وضع کنید تا خود و همه افراد درگیر را از آسیب در امان نگه دارید. در صورت آسیب، به‌سرعت واکنش نشان دهید تا درمان موردنیاز خود را دریافت کنید.

نظرات کاربران

  سلام
  من دوسالی هست دیسک کمر دارم
  هفت ماهی هست ورزش تی ار ایکس می رفتم الان دوباره کمر درد دارم و ام ار ای دادم گفتن پارگی دیسک دارم الان استراحت مطلق هستم چون دکتر گفتن فعلا برای جراحی زوده.آیا بعد از بهبودی میتونم ورزش رو ادامه بدم؟یا رشته ورزشیم رو تغییر بدم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

instagram logo call button