تومور مغزی رشد غیر طبیعی سلول‌ها در بافت مغز است که می‌تواند خوش‌خیم یا بدخیم باشد. سیستم عصبی مرکزی بخشی از مغز است و از دو بخش مغز و نخاع تشکیل شده است. آنها با هم عملکردهای ارادی مانند راه رفتن، صحبت کردن و عملکردهای غیرارادی مانند تنفس، هضم و غیره را کنترل می‌کنند. سیستم عصبی مرکزی همچنین اساس کارکردهای حسی (بینایی، بویایی، لامسه، شنوایی و چشایی)، عواطف و تمام فعالیت‌های به اصطلاح عالی مانند حافظه و یادگیری است. مغز عضوی نرم و اسفنجی است که به سه قسمت مخ، مخچه و ساقه مغز تقسیم می‌شود. ما در این مقاله به بررسی علائم تومور مغزی بدخیم می‌پردازیم.

 علائم تومور مغزی بدخیم

آناتومی مغز

مغز بزرگ‌ترین قسمت است که به دو قسمت متقارن به نام نیمکره (راست و چپ) تقسیم می‌شود که هر کدام وظایف نیمه مخالف بدن را کنترل می‌کنند. هر نیمکره به چهار لوب سازماندهی شده است. پیشانی، جداری، پس‌سری و گیجگاهی که برای کارهای خاص استفاده می‌شود. سپس ساختارهای عمیقی مانند غده هیپوفیز، هیپوتالاموس، هیپوکامپ و آمیگدال وجود دارند که عملکردهای مختلف از جمله عملکردهای احساسی را کنترل می‌کنند. مخچه کوچکتر از مغز است و در زیر و خلف آن قرار دارد. مسئول تعادل و هماهنگی است، فعالیت‌های پیچیده‌ای مانند صحبت کردن و راه رفتن را کنترل می‌کند و به شکل‌گیری حافظه کمک می‌کند.

قسمت سوم مغز که ساقه مغز نام دارد، مغز را به نخاع متصل می‌کند و بسیاری از عملکردهای اساسی بدن مانند تنفس، حفظ دمای بدن و فشار خون را تنظیم می‌کند. طناب نخاعی از مجموعه‌ای از اعصاب، سلول‌ها و رشته‌های عصبی تشکیل شده است که از سر تا پایین کمر در کانال نخاعی امتداد دارند. وظیفه طناب نخاعی انتقال محرک‌ها از محیط به مغز و بالعکس پیام‌ها از مغز به اندام‌های مختلف است.

سیستم عصبی چیست؟

سیستم عصبی ظریف‌ترین و مهم‌ترین قسمت کل بدن انسان است و به همین دلیل توسط یک سری موانع محافظت می‌شود. CSF همچنین مواد مغذی را از خون به مغز می‌رساند و مواد زائد را با خود حمل می‌کند. سیستم عصبی مرکزی سال‌هاست که به دلیل وجود سد خونی مغزی و فقدان سیستم لنفاوی، به عنوان یک عضو دارای امتیاز ایمنی، جدا از بقیه بدن و با امکان دسترسی محدود توسط سلول‌های ایمنی در نظر گرفته می‌شود.

تومور مغزی بدخیم چقدر گسترده است؟

تومورهای سیستم عصبی مرکزی بسیار نادر هستند و حدود 1.6 درصد از کل سرطان‌ها را تشکیل می‌دهند. در عوض تومورهایی که در داخل مغز تشکیل می‌شوند، اما از سلول‌های متاستاتیک نواحی دیگر، مانند سینه، پوست و ریه منشأ می‌گیرند، بیشتر است. در این مورد توده تومور از سلول‌هایی تشکیل شده است که از سیستم عصبی منشا نمی‌گیرند، اما همچنان در عملکرد آن اختلال ایجاد می‌کنند.

علائم تومور مغزی بدخیم چیست؟

علائم تومور مغزی بدخیم عمدتاً به محل آن و اندازه توده بستگی دارد. از آنجایی که هر گروه از نورون‌ها در مغز وظیفه عملکرد خاصی را بر عهده دارند، همان عملکرد کم و بیش مختل می‌شود و در نتیجه علائم مختلفی ایجاد می‌شود. بسیاری از علائم احتمالاً توسط عوامل دیگری ایجاد می‌شوند. تومورهای مغزی می‌توانند فشار داخل جمجمه را افزایش دهند، زیرا خود تومور فضای زیادی را اشغال می‌کند یا به این دلیل که جریان مایع مغزی نخاعی را در اطراف مغز مسدود می‌کند. این افزایش فشار می‌تواند منجر به علائم عمومی مانند:

  • سردرد، اغلب زمانی که از خواب بیدار می‌شوید بدتر می‌شود.
  • حالت تهوع و استفراغ، اغلب در صبح یا بعد از تغییر وضعیت بدتر می‌شود (مانند حرکت از نشستن به ایستادن)
  • سردرگمی و تحریک پذیری
  • تاری یا دوبینی
  • تشنج، تکان دادن دست‌ها، بازوها یا پاها، یا می‌تواند کل بدن را تحت تاثیر قرار دهد.
  • از دست دادن هوشیاری

این علائم می‌توانند ناشی از بسیاری از شرایط باشند. تصور نکنید که تومور مغزی دارید فقط به این دلیل که برخی از علائم را دارید. برای مطمئن شدن می‌‌بایست به پزشک متخصص مراجعه کنید. اغلب اوقات، پزشکان نمی‌توانند تشخیص دهند که چه چیزی باعث تومور مغزی می‌شود. تنها چند عامل خطر شناخته شده برای تومورهای مغزی در بزرگسالان وجود دارد. قرار گرفتن در معرض تشعشع. کودکانی که به سرشان تشعشع می شود، در بزرگسالی بیشتر در معرض خطر ابتلا به تومور مغزی هستند. همچنین افراد بین 65 تا 79 سال بیشترین احتمال ابتلا به تومور مغزی را دارند.

 علائم تومور مغزی بدخیم

تشخیص علائم تومور مغزی بدخیم

برای تشخیص علائم تومور مغزی بدخیم، پزشک با پرسیدن سوالاتی در مورد علائم، سلامت کلی و سابقه سلامت خانوادگی شما معاینه را شروع می‌کند. سپس آنها یک معاینه فیزیکی، از جمله یک معاینه عصبی انجام می‌دهند. اگر دلیلی برای مشکوک بودن به تومور مغزی وجود داشته باشد، پزشک ممکن است یک یا چند آزمایش زیر را درخواست کند:

  • مطالعات تصویربرداری مانند سی تی اسکن یا MRI برای دیدن تصاویر دقیق از مغز
  • آنژیوگرافی یا MRA، که از رنگ و اشعه ایکس رگ‌های خونی در مغز برای جستجوی علائم تومور یا یک تومور استفاده می‌کند.
  • عروق خونی غیر طبیعی

همچنین ممکن است پزشک از شما بیوپسی بخواهد تا ببیند آیا تومور سرطانی است یا خیر. آنها یک نمونه بافت را از مغز شما برمی‌دارند. آنها ممکن است این کار را در طول جراحی برای برداشتن تومور انجام دهند یا می‌توانند یک سوزن را از طریق سوراخ کوچکی که در جمجمه شما ایجاد شده است وارد کنند. آنها نمونه را برای آزمایش به آزمایشگاه می‌فرستند.

درمان علائم تومور مغزی بدخیم

جراحی برای برداشتن تومور معمولاً اولین گزینه پس از تشخیص علائم تومور مغزی بدخیم است. اما برخی از تومورها به دلیل محل قرارگیری آنها در مغز نمی‌توانند با جراحی برداشته شوند. در این موارد، شیمی درمانی و پرتودرمانی ممکن است گزینه‌هایی برای از بین بردن و کوچک کردن تومور باشند. گاهی اوقات پس از جراحی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی باقی مانده، شیمی درمانی یا پرتودرمانی دریافت می‌کنید. پزشک شما ممکن است تومورهایی را که در عمق مغز یا در مناطقی که دسترسی به آنها دشوار است با گاما نایف تراپی، نوعی پرتودرمانی بسیار متمرکز، درمان کند. از آنجایی که درمان سرطان می تواند به بافت‌های سالم آسیب برساند، باید در مورد اثرات طولانی مدت احتمالی هر درمانی که استفاده می‌شود با پزشک خود صحبت کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button