فتق دیسک وضعیتی در ستون فقرات است که در آن هسته نرم (نوکلئوس پالپوزوس) از دیسک واقع بین دو مهره مجاور بیرون زده است. معمولاً درون یک حلقه محکم از الیاف (آنولوس فیبروزوس) قرار دارد که در هنگام فتق دیسک آسیب دیده یا ناپایدار است. در نتیجه، هسته از دیسک بین مهره‌ای بیرون زده یا حتی به حلقه نفوذ می‌کند. اگر قسمت‌های جدا شده از هسته ژلاتینی به داخل کانال نخاعی بلغزند، تشخیص فتق دیسک جدا شده است. اگر هسته از دیسک بین مهره‌ای بیرون بزند، این اغلب منجر به بیرون آمدن اعصاب بین مهره‌ها (اعصاب نخاعی) یا طناب نخاعی در کانال نخاعی می‌شود که تحت فشار قرار می‌گیرند. درد و اختلال در عملکرد نخاع رخ می‌دهد.

نشانه های دیسک کمر در پاها

فتق دیسک چیست و چگونه ایجاد می‌شود؟

هر یک از 23 دیسک بین مهره‌ای در بدن انسان به عنوان یک بافر بین بدنه‌های مهره‌ای عمل می‌کند. آنها به اصطلاح به عنوان فاصله دهنده عمل می‌کنند و ضربه‌ها را جذب می‌کنند. برای این منظور، دیسک بین مهره‌ای مجهز به یک هسته ژلاتینی (nucleus pulposus) است که توسط یک حلقه فیبری سخت (anulus fibrosus)‌ احاطه شده است. در حالی که هسته ژلاتینی دارای خواص بالشتکی است، وظیفه حلقه فیبری تثبیت موقعیت دیسک بین مهره‌ای است. اگر هسته ژلاتینی از طریق حلقه فیبری شکسته شود، پزشک از فتق دیسک صحبت می‌کند. این می‌تواند به طناب نخاعی با مجاری عصبی آن فشار وارد کند که در ستون فقرات جریان دارد.

از هر 10 مورد، 9 مورد شامل فتق دیسک در ستون فقرات کمری است که اصطلاحاً فتق دیسک کمری نامیده می‌شود. اگر انتقال از ستون فقرات کمری به ساکروم یا از قفسه سینه به ستون فقرات کمری تحت تأثیر قرار گیرد، پزشک همچنین از فتق دیسک کمری یا توراکولومبار صحبت می‌کند.

آناتومی فتق دیسک

در مورد فتق دیسک، دیسک لغزیده به اعصاب منشاء نخاع (اعصاب نخاعی) فشار می‌آورد و بنابراین می‌تواند علائم ایجاد کند. برآمدگی دیسک بین مهره‌ای باید از فتق دیسک تشخیص داده شود. در اینجا بافت دیسک بین مهره‌ای داخلی بدون پاره شدن حلقه فیبری دیسک بین مهره‌ای به سمت بیرون جا به جا می‌شود. با این وجود، علائمی مانند درد و اختلالات حسی می‌تواند رخ دهد. یک مثال شناخته شده کمر (لومباگو) است: این به معنای تیراندازی حاد، درد شدید در ناحیه کمر است.

چگونه فتق دیسک را تشخیص دهیم؟

فتق دیسک در درجه اول با درد و علائم عصبی تشخیص داده می‌شود. برای برخی از بیماران، فتق دیسک باعث علائمی مانند درد سوزش، سوزن سوزن شدن در بازوها یا پاها، بی حسی یا حتی فلج در اندام‌ها می‌شود. هر فتق دیسک علائم معمولی مانند درد یا فلج را ایجاد نمی‌کند.

نشانه دیسک کمر در پا چیست؟

علائم فتق دیسک هنگام اعمال فشار به ریشه عصبی به سطح ستون فقراتی که ریشه عصبی آسیب دیده در آن قرار دارد. در ستون فقرات گردنی، سینه‌ای یا کمری بستگی دارد. علائم فتق دیسک تقریباً همیشه از ستون فقرات کمری منشأ می‌گیرد، زیرا وزن بدن در اینجا فشار شدیدی بر مهره‌ها و دیسک‌های بین مهره‌ای وارد می‌کند. پزشکان از فتق دیسک کمر یا فتق دیسک LWS صحبت می‌کنند. علائم معمولاً از فتق دیسک بین مهره‌های چهارم و پنجم کمری (L4/L5) یا بین مهره پنجم کمری و اولین مهره دنبالچه‌ای (L5/S1)‌ بروز می‌کند. فشار روی ریشه‌های عصبی در ستون فقرات کمری باعث ایجاد درد شدید در ناحیه کمر می‌شود که گاهی اوقات به داخل پا (در امتداد ناحیه تغذیه ریشه عصبی آسیب دیده) تابش می‌کند. نقایص عصبی مانند اختلالات حسی (مانند احساس سوزن سوزن شدن، گزگز، بی حسی) و فلج در این ناحیه نیز دیده می‌شود.

نشانه های دیسک کمر در پاها

بخش‌های ستون فقرات

ستون فقرات از هفت مهره گردنی، دوازده مهره سینه‌ای، پنج مهره کمری، ساکروم و دنبالچه تشکیل شده است.

فتق دیسک در ستون فقرات گردنی

گاهی اوقات، فتق دیسک در مهره‌های گردنی رخ می‌دهد. در درجه اول دیسک بین مهره‌ای بین مهره‌های پنجم و ششم یا ششم و هفتم گردنی را درگیر می‌کند. پزشکان برای این کار از حروف اختصاری HWK 5/6 یا HWK 6/7 استفاده می‌کنند.

علائم فشار بر نخاع

طناب نخاعی از انتهای خلفی ساقه تا مهره اول یا دوم کمری گسترش می‌یابد. اگر دیسک بین مهره‌ای بر روی نخاع فشار بیاورد، درد شدید در پا یا بازو و اختلالات حسی (سوزن سوزن، بی حسی) اغلب رخ می‌دهد، مانند زمانی که ریشه‌های عصبی تحت فشار قرار می‌گیرند. افزایش ضعف در هر دو دست و پا نیز از پیامدهای احتمالی فتق دیسک است. سایر علائمی که نشان می‌دهد دیسک بین مهره‌ای مستقیماً بر روی نخاع فشار می‌آورد، اختلال در عملکرد عضلات اسفنکتر مثانه و روده است. آنها با بی‌حسی در ناحیه مقعد و تناسلی همراه هستند و به عنوان یک علامت اورژانسی در نظر گرفته می‌شوند  در این حالت بیمار باید بلافاصله در بیمارستان بستری شود.

تفاوت بین کمر درد و فتق دیسک چیست؟

بیشتر اوقات، دیسک بین مهره چهارم و پنجم کمری یا بین مهره پنجم کمری و دنبالچه تحت تأثیر قرار می‌گیرد. عصب سیاتیک نیز در این ناحیه جریان دارد. اگر فتق دیسک بر روی این عصب فشار بیاورد، کمردرد اغلب به باسن یا ساق پا می‌رسد. این کمردرد حاد و شدید «لومباگو» نیز نامیده می‌شود. این می‌تواند نشانه‌ای از فتق دیسک باشد، اما می‌تواند علل بی ضرر دیگری نیز داشته باشد. فقط در مورد فتق دیسک می‌تواند به اصطلاح علائم عصبی به طور همزمان رخ دهد. فلج در ناحیه عضلات پا نیز امکان پذیر است. به عنوان مثال، آنها می‌توانند منجر به این شوند که فرد مورد نظر دیگر نتواند روی انگشتان پا یا پاشنه پا بایستد.

کلام آخر

نشانه‌های دیسک کمر در پاها از جمله به این بستگی دارد که فتق دیسک در کجا قرار دارد و اینکه آیا به اعصاب فشار می‌آورد یا خیر. اگر هیچ اعصابی تحت فشار قرار نگیرد، حادثه می‌تواند بدون درد و بدون نقص عصبی ادامه یابد. بنابراین نیازی به درمان ندارد. فتق دیسک یک اتفاق رایج است. اگر بیش از یک هفته در ناحیه کمر درد شدیدی دارید که به پا یا بازوی شما نیز سرایت می‌کند، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

instagram logo call button