گردن درد یک مشکل رایج است که بسیاری از بزرگسالان را در دوره‌ای از زندگی خود تحت تاثیر قرار می‌دهد. می‌تواند رانندگی و کار با کامپیوتر را دردناک یا حتی غیرممکن کند. درد ممکن است فقط گردن و شانه‌ها را درگیر کند، یا ممکن است به بازو بتابد. درد می‌تواند مبهم باشد یا مانند شوک الکتریکی به بازوی شما باشد. تعویض دیسک گردن یک روش جراحی جدید است که می‌تواند درد را تسکین دهد و در عین حال دامنه حرکتی گردن را حفظ کند. ما در این مقاله به بررسی هزینه عمل دیسک گردن پرداخته‌ایم. با ما تا آخر این مقاله همراه بمانید. 

هزینه عمل دیسک گردن

علت گردن درد چیست؟

ستون فقرات شما از دو جزء مهره‌ها و دیسک‌ها تشکیل شده است. مهره‌ها استخوان‌های ستون فقرات هستند و دیسک‌ها بالشتک‌های لاستیکی هستند که بین مهره‌ها قرار می‌گیرند. دیسک‌ها به عنوان ضربه‌گیر عمل می‌کنند و به ستون فقرات و گردن اجازه خم شدن و چرخش را می‌دهند. گردن از هفت مهره به نام مهره‌های گردنی و دیسک‌های مربوطه تشکیل شده است. برای برخی افراد، فشار عضلانی باعث درد گردن می‌شود. این فشار می‌تواند نتیجه وضعیت نامناسب، حمل یک کوله پشتی یا کیف سنگین، قرار دادن تلفن بین شانه و گردن، یا خوابیدن با بالشت‌هایی با ارتفاع کم یا زیاد باشد. گردن درد همچنین می‌تواند ناشی از تغییرات ساختاری در مهره‌های گردن یا دیسک‌ها باشد، از جمله:

اسپوندیلوز گردنی

این یک اصطلاح کلی است که برای توصیف ساییدگی و پارگی ناشی از افزایش سن که بر دیسک‌های ستون فقرات تأثیر می‌گذارد استفاده می‌شود. با کم آبی و کوچک شدن دیسک‌ها، علائم آرتروز، از جمله برآمدگی‌های استخوانی در امتداد لبه‌های استخوان‌ها که خار استخوانی نیز نامیده می‌شود، ایجاد می‌شود.

تنگی کانال نخاعی

این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که فضاهای ستون فقرات باریک می‌شود و به اعصابی که از ستون فقرات حرکت می‌کنند فشار وارد می‌کند.

فتق دیسک

فتق دیسک زمانی اتفاق می‌افتد که پارگی در لایه بیرونی سخت دیسک اجازه می‌دهد تا برخی از مواد دیسک داخلی به سمت بیرون منبسط شوند. دیسک‌های فتق نیز دیسک‌های پاره شده نامیده می‌شوند، اگرچه کل دیسک پاره نمی‌شود و نمی‌لغزد. اغلب، گردن درد به درمان‌های غیر جراحی مانند استراحت، تزریق استروئید، کشش و ماساژ پاسخ می‌دهد. اگر درد ادامه یابد، منجر به تغییرات عصبی مانند ضعف یا بی‌حسی شود، یا با یک مشکل ساختاری همراه باشد، ممکن است به جراحی نیاز باشد.

انواع جراحی دیسک گردن

در گذشته، رایج‌ترین انواع جراحی بر روی دیسک‌های گردن، فیوژن ستون فقرات و جراحی رفع فشار بود. در حین همجوشی ستون فقرات، یک ماده پیوندی اسپیسر دو یا چند مهره گردنی قرار می‌گیرد. در نهایت، مهره‌ها به مرور زمان با هم رشد می‌کنند یا به هم می‌پیوندند.

جراحی فیوژن و رفع فشار ستون فقرات اغلب با هم انجام می‌شود. در حالی که این روش‌ها بی خطر هستند و درد را تسکین می‌دهند، ستون فقرات را برای همیشه بی حرکت می‌کنند و نحوه حرکت گردن را تغییر می‌دهند. بیماران ممکن است دیگر نتوانند گردن خود را به طور کامل بچرخانند یا به شانه‌های خود نگاه کنند. علاوه بر این، همجوشی می‌تواند فشار بیشتری را بر روی مهره‌های بالا و پایین قسمت پایین وارد کند. این وضعیت می‌تواند میزان انحطاط را در آن نواحی از ستون فقرات شما افزایش دهد. این بیماری بخش مجاور نامیده می شود.

هزینه عمل دیسک گردن

تعویض دیسک گردن

سازمان غذا و دارو اخیراً جراحی تعویض دیسک گردن را به عنوان جایگزینی برای همجوشی ستون فقرات تایید کرده است. مانند جراحی تعویض زانو، دیسک مصنوعی امکان حرکت کامل یا تقریباً کامل بعد از جراحی را فراهم می‌کند. در طی تعویض دیسک گردن، جراح یک برش کوچک در کنار یا جلوی گردن شما ایجاد می‌کند. پس از اینکه سایر ساختارها به پهلو منتقل شدند، جراح می‌تواند به ستون فقرات شما دسترسی داشته باشد. دیسک فرسوده با دقت برداشته می‌شود و با یک دیسک مصنوعی بین دو مهره جایگزین می‌شود.

دیسک مصنوعی دارای دو صفحه فلزی است که به سقف و کف فضای دیسک متصل می‌شوند تا آن را در جای خود نگه دارند. تعویض دیسک در ستون فقرات گردنی ممکن است به تسکین درد بازوها و حفظ حرکت و انعطاف پذیری در گردن شما کمک کند. همچنین فشار روی مهره‌های باقیمانده شما را کاهش می‌دهد. اگر بیماری یا سندرم مفصل فاست دارید، نمی‌توانید عمل جراحی تعویض دیسک انجام دهید.

ریکاوری بعد از جراحی دیسک گردن

اگر دیسک گردن شما تعویض شود، یک شب در بیمارستان باید بمانید. فیزیوتراپی حدود شش هفته پس از جراحی آغاز خواهد شد. همچنین بلافاصله پس از انجام عمل، محدودیت‌هایی برای بلند کردن و رانندگی خواهید داشت. مهم است که برای بهبودی خود عجله نکنید، زیرا مهره‌ها و دیسک مصنوعی شما به زمان نیاز دارند تا بهبود یابند. اگر گردن درد دارید، با متخصص یا جراح مغز و اعصاب خود در مورد گزینه‌های درمانی که می‌تواند تفاوت ایجاد کند صحبت کنید.

هزینه عمل دیسک گردن چقدر است؟

هزینه‌های اصلی عمل دیسک گردن شامل موارد زیر است: حق الزحمه جراح، دستمزد متخصص بیهوشی، هزینه تجهیزات مورد استفاده در عمل و هزینه امکانات بیمارستان. بهتر است قبل از عمل در مورد این هزینه‌ها از جراح خود بپرسید. اگر بیمه درمانی شما بخشی از هزینه‌های جراحی شما را پوشش ندهد، هزینه‌هایی که باید برای جراح و دستیار جراح بپردازید به همراه هزینه بیهوشی و امکانات بیمارستانی می‌تواند بسیار زیاد باشد. با این حال، هزینه جراحی دیسک گردن می‌تواند در موارد مختلف بسیار متفاوت باشد. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که دلیل این تفاوت قیمت چیست؟

هزینه جراحی دیسک گردن در برخی شهرهای بزرگ و پرجمعیت بیشتر از شهرای کوچک است. یکی از دلایل تفاوت قیمت عمل دیسک گردن این است که جراحان در شهرهای بزرگ و پرجمعیت بیماران مبتلا به دیسک گردن بیش‌تری را عمل و درمان می‌کنند و تجربه بیشتری در این زمینه دارند، اما جراحانی که در شهرهای کم جمعیت کار می‌کنند تجربه کم‌تری دارند.

آیا می‌شود هزینه عمل جراحی دیسک گردن را در چند قسط پرداخت کرد؟

بسیاری از جراحان ستون فقرات این امکان را برای بیماران فراهم کرده‌اند که هزینه عمل دیسک را در اقساط مختلف بپردازند تا به آنها کمک کنند. این امر به ویژه در صورتی مفید است که شرکت بیمه درمانی هزینه‌های عمل را پوشش ندهد. اگر از جراح در مورد هزینه درمان خود سوال می‌کنید، امکان پرداخت هزینه در اقساط مختلف و شرایط آن را از او بپرسید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button