انسان ستون فقرات شامل استخوانی جسم مهره‌ها با بخشی از غضروف هستند که توسط متصل مفاصل. دیسک‌های بین مهره‌ای به‌عنوان «بافر» بین بدن‌های تکی مهره‌ها عمل می‌کنند، این دیسک‌ها در کل ناحیه ستون فقرات، از گردن گرفته تا مهره‌های سینه‌ای تا مهره‌های کمری یافت می‌شوند. 

در سنین بالا، برآمدگی دیسک بین مهره‌ای شایع‌تر می‌شود. این امر از یک سو به دلیل فرایندهای پیری بدن و از سوی دیگر به دلیل کاهش تحرک و حرکت است. اکثر افراد در سنین 30 تا 45 سالگی دیسک بیرون‌زده دارند. درمان بیرون‌زدگی دیسک گردن (روش جراحی و غیر جراحی) بسته به علت آن متفاوت است. قبل از صحبت در مورد نحوه برخورد مؤثر با بیرون‌زدگی دیسک، مهم است که توضیح دهیم دیسک بین مهره‌ای چگونه است و اجزای آن چیست. در میان یک‌مهره و مهره دیگر، ساختارهای نرمی وجود دارد که عملکردهای بسیار مهمی دارند و بدون آنها، حرکت فرد تقریباً غیرممکن است.

درمان بیروز زدگی دیسک گردن

آناتومی دیسک بین مهره‌ای

یک بخش محیطی (حلقه فیبری) به شکل عدسی دو محدب که در سطح بدنه‌های مهره‌های مختلف قرار می‌گیرد. این حلقه توسط توالی از دسته‌های فیبری متحدالمرکز تشکیل شده است که یک محفظه غیر قابل انبساط برای جزء داخلی آن تشکیل می‌دهد.

بخش مرکزی (Nucleus pulposus) به شکل یک توپ ژلاتینی که محتوای آن عمدتاً آب (88٪) است و در داخل حلقه فیبری قرار دارد، توجه به این نکته ضروری است که این جزء نه عصب‌بندی می‌شود و نه عروقی.

وقتی در مورد آناتومی دیسک صحبت می‌کنیم، ذکر اجزای استخوانی و عصبی نیز مهم است که ارتباط نزدیکی با مشکلات دیسک مانند بیرون‌زدگی دارد.

در واقع، دیسکی که هسته پالپوزوس را احاطه کرده است در سطح بدنه مهره قرار دارد، یعنی یک جزء استخوانی استوانه‌ای‌شکل که باتوجه‌به محل تغییر می‌کند (در سطح کمر حجم بیشتری نسبت به گردن رحم مربوطه دارد).

بیرون‌زدگی دیسک چیست؟

اگر دیسک بین مهره‌ای عملکردهای مهمی را انجام دهد، مشکلی که در آن ایجاد می‌شود موقعیت‌های کاملاً جدی مانند بیرون‌زدگی دیسک را ایجاد می‌کند. در واقع بیرون‌زدگی دیسک حالتی است که با پوسته شدن و ضعیف شدن حلقۀ فیبری مشخص می‌شود که ظرفیت بالش را از دست می‌دهد. این به طور منطقی یک‌بار و توزیع نیرو تغییریافته ایجاد می‌کند که همچنین منجر به کاهش فضای بین یک‌مهره و مهره دیگر می‌شود. اگرچه حرکت کامل به نظر می‌رسد، روابط مشترک بین مهره‌های مختلف به‌تدریج تغییر می‌کند و منجر به شرایط آرتریت یا تشکیل استئوفیت ها می‌شود .

تشخیص بیرون‌زدگی دیسک

قبل از اینکه در صورت مشکوک بودن به بیرون‌زدگی دیسک چه بررسی‌های رادیولوژیکی انجام شود، خوب است مشخص کنید که اکثر افراد کاملاً بدون علامت دارای فتق یا بیرون‌زدگی دیسک هستند، اما در واقع همه آنها مشکلی ندارند و شاید در طول زندگی خود مشکل داشته باشند. هرگز با ستون فقرات مشکلی نخواهند داشت.

رادیولوژی

رزونانس مغناطیسی برآمدگی دیسک با وجود این فرض، مناسب‌ترین معاینه رادیولوژیکی برای نظارت بر وضعیت دیسک‌های بین مهره‌ای، معاینه رزونانس مغناطیسی است؛ این معاینه در مورد اثرات رادیواکتیو کاملاً بدون خطر است زیرا هیچ نوع تشعشع وجود ندارد. از طریق اسکن‌های مختلف می‌توان مشاهده کرد که آیا ضعیف شدن دیسک بین مهره‌ای و در صورت وجود فشار در سطح ریشه‌های عصبی وجود دارد یا خیر.

رادیوگرافی

درصورتی‌که پزشک به‌دقت بیشتری در تصویر رادیوگرافی نیاز داشته باشد، می‌تواند برای تشریح و مشاهده بافت‌های مختلف در بخش‌های کوچک، سی‌تی‌اسکن را نیز در نظر بگیرد و ایده کامل‌تری از وضعیت بیمار داشته باشد.

اشعه ایکس

در این نوع مشکل، استفاده از یک اشعه ایکس ساده کاملاً مفید نیست، زیرا بافت‌های نرمی مانند دیسک‌ها در این بررسی قابل‌مشاهده نیستند. بااین‌حال، اگر اختلالاتی در سطح مهره‌ها مانند لغزش مهره‌ها وجود داشته باشد، سپس ممکن است انجام یک اشعه ایکس بارگذاری را در نظر بگیرید.

مناطق آسیب‌دیده

درک آن چقدر آسان بود، وقتی در مورد ستون فقرات صحبت می‌کنیم از بیرون‌زدگی دیسک صحبت می‌کنیم. اما در کدام مناطق بیشتر است؟

از نظر آماری، می‌توان محلی سازی برآمدگی‌های دیسک را بر اساس فرکانس به‌صورت زیر تقسیم کرد:

  • کمری
  • گردن
  • پشتی

بروز بیماری دیسک کمر را می‌توان به این صورت توضیح داد که مهره‌های کمر (با بدنه نسبی مهره‌ها) بزرگ‌تر از بقیه هستند و درهرصورت وظیفه حمایت از نواحی پوشاننده را دارند. علاوه بر این، برای بازی با اهرم‌ها، ناحیه کمر ناحیه‌ای است که بیشترین وزن و کشش در طی حرکات خم شدن بر روی آن تخلیه می‌شود: همان‌طور که در تصویر زیر نشان‌داده‌شده است، دیسک‌های بین مهره‌ای در حین حرکت خم شدن به سمت عقب رانده می‌شوند، بنابراین بیشتر هرچه بار باشد، خطر بیرون‌زدگی دیسک بیشتر است.

حرکات دیسک

ثانیاً ناحیه گردن ناحیه‌ای است که به دلیل ترکیب آن در معرض خطر بیماری دیسک نیز قرار دارد. یافتن این نوع ضایعه در بیماران جوان نیز غیرمعمول نیست: این امر اکنون به دلیل استفاده نادرست و طولانی‌مدت از وسایل الکترونیکی مانند به‌عنوان رایانه‌های شخصی و گوشی‌های هوشمند. در واقع بر خلاف ستون فقرات کمری، ستون فقرات گردنی دارای یک سری اجزا است که توانایی متعادل کردن نیروهای قدامی و خلفی را دارند، اما اگر سر برای ساعات زیادی در وضعیت قدامی قرار گیرد، نیروها با منجر به ایجاد اختلالاتی مانند فتق دهانه رحم، سرگیجه و درد می‌شود.

ستون فقرات قفسه سینه به‌ندرت در معرض برجستگی قرار می‌گیرد، زیرا در مقایسه با دو قسمت دیگر سفت ترین قسمت تنه است، همچنین به این دلیل که وظیفه اتصال دنده‌ها به جناغ را برای تشکیل قفسه سینه نیز بر عهده دارد.

تفاوت با فتق دیسک

تفاوت بین برآمدگی دیسک و فتق دیسک است که اغلب بسیار روشن است. ما می‌توانیم این شرایط را به‌عنوان بخشی از یک مشکل اما با یک‌لحظه متفاوت گروه‌بندی کنیم: وقتی دیسک بین مهره‌ای سالم است، حلقه فیبری و هسته پالپوس بین یک‌مهره و مهره دیگر در موقعیت بهینه قرار می‌گیرند (به یاد داشته باشید که دیسک‌ها به طور خودکار قرار می‌گیرند. تحت‌فشار اولیه).

وقتی به دلایلی که بعداً خواهیم دید دیسک شروع به آسیب می‌کند، جزء فیبری حلقه شروع به تغییر شکل و پوسته‌پوسته شدن می‌کند و در نتیجه روی یکی از اجزای آن ضعیف می‌شود.

در این مرحله هسته پالپوس هنوز در جای خود قرار دارد و همچنان عمل توزیع نیروها را انجام می‌دهد. در این مرحله، اگرچه قسمت مرکزی دیسک هنوز دست‌نخورده است، ممکن است فشار عصبی ناشی از آنولوس فیبروزوس وجود داشته باشد.

درصورت ادامه فشار؛

هنگامی که عواملی که باعث این تغییر شکل شده‌اند به اعمال این فشارها ادامه می‌دهند، ازآنجایی‌که دیسک ضعیف است، در حین حرکات، جزء ژلاتینی هسته تمایل به حرکت دارد و به سمت آن ناحیه پوسته‌پوسته حرکت می‌کند، بیرون‌آمده و به سمت ریشه عصبی می‌رود. در این مورد، ما در مورد فتق صحبت خواهیم کرد، یعنی دقیقاً مهاجرت هسته پالپوس به خارج از موقعیت فیزیولوژیکی و در نتیجه رفتن به سمت ناحیه ضعف (اغلب ایجاد فشار بر روی اعصاب).

سپس هنگامی که این فتق نه‌تنها از حلقه فیبری خارج می‌شود بلکه تمایل دارد به خارج از دیسک مهاجرت کند و کانال مدولاری را تحت‌تأثیر قرار دهد، در مورد فتق خارج شده صحبت خواهیم کرد. این وضعیت به‌طورکلی کاملاً جدی است زیرا هسته پالپوس حتی رباط طولی خلفی (ساختاری بسیار قوی که مهره‌های پشت را تثبیت می‌کند) آسیب‌دیده است و همچنین فشار مهمی بر ساختار نجیب نخاع ایجاد می‌کند.

علل بیرون زدگی دیسک

علل بیرون‌زدگی دیسک

با فرض اینکه هر فرد با یکدیگر متفاوت است، همان‌طور که نحوه ارتباط او با فضا و گرانشی که بر او وارد می‌کند، هنوز هم می‌توان شرایطی را که می‌تواند منجر به ضعیف شدن الیاف دیسک شود و ایجاد یک دیسک را شناسایی کرد. به طور خلاصه عوامل بروز دیسک گردن عبارت است از:

پیری:

با طول از سن متوسط مردم، بسیاری از مردم بیشتر مبتلا به مشکلات ستون فقرات‌اند به وجود آمده به نسبت گذشته. بااین‌حال، خوب است مشخص شود که در طول زندگی، نه‌تنها سایش، بلکه تضعیف ساختارهای داخلی بدن نیز از نظر فیزیولوژیکی است، زیرا این ساختارها ظرفیت بالش خود را از دست می‌دهند و به طور طبیعی تحلیل می‌روند.

گرانش به طور مداوم عمل می‌کند و ما، با ارتباط مداوم در فضا با این نیروی هدایت شده از بالابه‌پایین، از نظر فیزیولوژیکی در طول زندگی بدن ما تغییر می‌کند و تحت‌تأثیر این تأثیر قرار می‌گیرد، حتی با تغییر در دیسک بین مهره‌ای.

حالات بد:

احتمالاً امروزه اینها علت اصلی اختلال در ساختارهای نرم ستون فقرات هستند. حفظ موقعیت نادرست در مقابل مانیتور برای ساعت‌ها یا با خم شدن سر برای استفاده از تلفن هوشمند، تنش بسیار زیادی بر روی عضلات و مهره‌ها ایجاد می‌کند. در واقع، برخی از ماهیچه‌ها منقبض و غیر قابل انبساط می‌شوند، برخی دیگر ضعیف و کوتاه می‌شوند، بنابراین تغییر مهمی در موقعیت استخوان ایجاد می‌شود.

وضعیت بد:

همان‌طور که در تصویر نشان‌داده‌شده است، به‌عنوان‌مثال، استفاده از کامپیوتر در این شرایط با تطبیق بدن در طول جلسه کار، فشار مهمی بر دیسک‌های بین مهره‌ای وارد می‌کند که تحت‌فشار قدامی زیادی قرار می‌گیرند که با ضعیف شدن خلفی تخلیه می‌شود. دیسک‌ها و هسته پالپوزوس.

همین مفهوم زمانی اتفاق می‌افتد که شما زمان زیادی را (چه برای کار یا برای تفریح) با سر خمیده برای استفاده از دستگاه تلفن همراه خود می‌گذرانید. بیشتر و بیشتر در مطب من بیماران با سر کاملاً قدامی، یک دستگاه دهانه رحم با ناپدیدشدن کامل منحنی فیزیولوژیکی و با تنش و درد شدید در گردن مراجعه می‌کنند.

تروما:

البته حتی ضربه هم می‌تواند باعث ایجاد تغییر مهم در دیسک‌ها شود و همچنین بیرون‌زدگی دیسک را تعیین کند. بیایید فقط به استرس‌های مداومی که یک ستون در یک مرد از تمرین دروازه‌بان فوتبال لذت می‌برد فکر کنیم: سقوط مداوم می‌تواند یک استرس مکانیکی در فرد ایجاد کند و همچنین می‌تواند منجر به این نوع اختلال شود.

بااین‌حال، به طور منطقی، ترومای سقوط می‌تواند مضر باشد حتی زمانی که شرایط تغییر وضعیت و مشکلات حرکتی وجود دارد که به طور تصاعدی خطر ضعیف شدن دیسک را افزایش می‌دهد.

وزنه‌برداری:

ستون توسط طبیعت برای تحمل غیرعادی وزنه‌ها طراحی نشده است، زیرا آنها باید به بهترین شکل ممکن توزیع شوند. در واقع، ستون فقرات به‌خوبی با بلندکردن وزنه‌ها با بدن خمیده به جلو سازگار نمی‌شود: وزن بالاتنه تنش عظیمی را در ناحیه کمر با اغلب آسیب‌های دیسک دقیقاً ناشی از تکرار نادرست تلاش‌ها تخلیه می‌کند.

همان‌طور که در تصویر زیر نشان‌داده‌شده است، در واقع بلندکردن وزنه‌ها ازروی زمین باید با تلاش برای صاف نگه‌داشتن ستون فقرات و استفاده از اندام تحتانی برای بلند شدن انجام شود. همچنین حمل‌ونقل وزن باید همیشه روی هر دو بازو توزیع شود تا به ستون فقرات به طور مساوی فشار وارد شود و همچنین بدشکلی و ضایعات جانبی ایجاد نشود.

علل بیرون‌زدگی دیسک گردن چیست؟

شیوع بالای مشکل بیرون‌زدگی دیسک گردن با این واقعیت توضیح داده می‌شود که دلایل مسبب این اختلال بسیار زیاد است. آنها می‌توانند ماهیت آسیب‌زا داشته باشند، مانند ضربه شلاقی ناشی از برخورد از جلو در اتومبیل، همراه با وضعیت نادرست در نظر گرفته شده به مدت طولانی در طول زندگی روزمره یا کار، یا با فشارهای بیش از حد مهره‌ها در طول فعالیت‌ها یا تلاش‌های مکرر (بلندکردن وزنه).

بنابراین، ساختار وضعیتی برای تضمین سلامت ستون فقرات اساسی است، در واقع، هر چیزی که وضعیت بدن را تغییر دهد (مشکلات در حمایت از بریچ، سندرم TMJ یا حتی مشکلات گیرنده چشمی) می‌تواند به شکل‌گیری برآمدگی‌های گردنی کمک کند. اعمال فشارپیش از حد بر روی ستون فقرات گردنی با بلندکردن  وسیله سنگین آن هم با سرعت بالا و یا چرخاندن سر می‌تواند به‌سرعت به یک دیسک آمده منجر شود.به‌خصوص در افرادی که بافت همبند ضعیفی دارند.

استرس‌های نامناسب طولانی‌مدت، مانند ساعت‌ها نشستن جلوی کامپیوتر یا رانندگی طولانی، به‌عنوان‌مثال با رانندگان مسافت طولانی، اغلب منجر به این نوع بیماری می‌شود.

ورزش نکردن  نیز احتمال مورد ایجاد  دیسک بیرون‌زده و یا حتی یک فتق دیسک ستون فقرات گردن را افزایش میدهد. حرکت کم به این معنی است که دیسک‌های بین مهره‌ای دیگر با مواد مغذی کافی تأمین نمی‌شوند و بنابراین دیگر نمی‌توانند عملکرد خود را به طور مطلوب انجام دهند. ازآنجایی‌که اغلب منجر به عدم تحرک در سنین بالا می‌شود، افراد مسن بیشتر مستعد ابتلا به بیماری‌های دیسک بین مهره‌ای در نتیجه این و فرآیندهای پیری همراه هستند.

علائم بیرون‌زدگی دیسک گردن

گردن و کمردرد یکی از علائم اصلی برآمدگی دیسک در ستون فقرات گردنی است.علائم آن در ستون فقرات گردنی، علائم به میزان آمده، محل، و سرعت که در آن پیشرفت بیماری مربوط است.

اگر بیرون‌زدگی دیسک بین مهره‌ای به‌آرامی ایجاد شود، بیماری اغلب برای مدت طولانی بدون علائم ادامه می‌یابد. حتی اگر دیسک برآمده مستقیماً عصب را فشرده نکند، معمولاً برای مدت طولانی متوجه آن نمی‌شود.

بااین‌حال، اگر دیسک بین مهره‌ای برآمده به یکی از اعصاب نخاعی که مستقیماً در جلوی آن قرار دارد فشار بیاورد، اغلب باعث درد شدید می‌شود.

اگر دیسک بین مهره‌ای در ناحیه ستون فقرات گردنی برآمده شود، این درد در ناحیه گردن و قسمت بالای کمر ایجاد می‌شود. همچنین ممکن است درد به بازوها و پاها تابیده شود، زیرا اعصاب نخاعی به سمت بالا کشیده می‌شوند.

علاوه بر این، بی‌حسی یا احساس سوزن‌سوزن شدن می‌تواند در بازوها و انگشتان ایجاد شود. همچنین سردرد در ناحیه اکسیپوت یک علامت معمولی است.

علائم همزمان برآمدگی دیسک ممکن است سرگیجه و صدای زنگ در گوش باشد.

برآمدگی دیسک نیز می‌تواند منجر به علائم فلج شود. اگر ستون فقرات گردنی تحت‌تأثیر قرار گرفته باشد، بازوها و انگشتان دست را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند.

درد همراه با بیرون‌زدگی دیسک در ستون فقرات گردنی

اگر یک دیسک بین مهره‌ای در ناحیه ستون فقرات گردنی به سمت بیرون برآمده باشد، اثر بالشتکی و محافظتی دیسک‌های بین مهره‌ای دیگر در این نقطه از ستون فقرات تضمین نمی‌شود. یعنی قسمت‌هایی از استخوان‌های بدنه مهره‌های فوقانی و تحتانی هنگام حرکت به یکدیگر ساییده می‌شوند. این می‌تواند در ابتدا به درد خفیفی در ناحیه گردن و سپس درد شدید منجر شود.

اینکه علائم با دیسک بیرون‌زده رخ می‌دهد یا نه بستگی به‌سرعت پیشرفت بیماری و محل بیرون‌زدگی دارد.

اگر برآمدگی در طی چند هفته و چند ماه ایجاد شود، بیمار معمولاً دردی احساس نمی‌کند. بااین‌حال، اگر بیرون‌زدگی سریع‌تر ایجاد شود و اعصاب ستون فقرات را فشرده (منقبض) کند، این از طریق درد شدید قابل‌توجه است.

درد هم در ناحیه گردن و هم در قسمت بالای کمر رخ می‌دهد، اما می‌تواند به بازوها نیز سرایت کند. این به این دلیل است که اعصاب نخاعی تحت‌فشار از ناحیه ستون فقرات گردنی به سمت نوک انگشتان کشیده می‌شود. درد اغلب بسیار قوی توصیف می‌شود و به‌صورت کسل‌کننده، عمیق و گاهی سوزش احساس می‌شود. تغییرات خاصی در وضعیت سر و حرکات شانه می‌تواند باعث افزایش یا کاهش درد شود.

در ابتدا، این درد فقط در هنگام حرکت وجود دارد، اما بعداً درد می‌تواند در حالت استراحت نیز رخ دهد و شخصیت بسیار قوی داشته باشد. اگر فتق دیسک بسیار مشخص باشد، فرد مبتلا ممکن است در ناحیه بازو نیز بی حس شود. ازآنجایی‌که ناحیه گردن و سر با بسیاری از اتصالات عصبی پیچیده مرتبط است، درد در ناحیه گردن ناشی از بیرون‌زدگی دیسک بین مهره‌ای نیز می‌تواند به داخل سر تابیده شود که منجر به درد ناخوشایندی به‌خصوص در پشت سر می‌شود.

احساس سوزن‌سوزن شدن با برآمدگی دیسک

احساس سوزن‌سوزن شدن در بازوها و انگشتان نیز مشخصه برآمدگی دیسک در ستون فقرات گردنی است.

این اختلال حسی را می‌توان به تحریک مکانیکی رشته‌های عصبی نیز ردیابی کرد و اغلب توسط افرادی که تحت‌تأثیر قرار می‌گیرند به‌عنوان «سوزن و سوزن» توصیف می‌شود. به طور مشابه، بی‌حسی در بازوها و انگشتان زمانی که رشته‌های عصبی حسی به‌شدت فشرده شده باشند امکان‌پذیر است.

فلج شدن

یکی دیگر از علائم احتمالی برآمدگی دیسک می‌تواند نشانه‌های فلج باشد. در صورت برآمدگی در سطح ستون فقرات گردنی، بازوها و دست‌ها نیز تحت‌تأثیر قرار می‌گیرند، بنابراین ضعف عضلانی می‌تواند در اینجا رخ دهد.

درحالی‌که درد یک علامت نسبتاً نامشخص است، احساس سوزن‌سوزن شدن، بی‌حسی یا فلج در ناحیه بازوها نشان‌دهنده بیرون‌زدگی یا افتادگی دیسک بین مهره‌ای در ناحیه مهره‌های گردنی است. حداکثر در صورت مشاهده ضعف عضلانی، باید با پزشک مشورت شود، زیرا این ضعف عضلانی در موارد شدید می‌تواند بر عضلات تنفسی نیز تأثیر بگذارد. بااین‌حال، هنگامی که دیسک بین مهره‌ای بیرون‌زده است، ضعف در عضلات کمتر رایج است و بیشتر نشان‌دهنده فتق آشکار دیسک است.

تشخیص بیرون زدگی دیسک گردن

تشخیص

برآمدگی دیسک ستون فقرات گردن رحم را شناسایی و آن را متمایز از Bandscheibenvorfalll ستون فقرات گردن رحم تکنیک‌های تصویربرداری ترسیم باید استفاده شود. تمایز به دلیل رویکردهای درمانی متفاوت بسیار مهم است. درحالی‌که در مورد فتق دیسک ستون فقرات گردنی باید عمل جراحی در نظر گرفته شود، در صورت بیرون‌زدگی باید از این عمل جلوگیری شود.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی از ستون فقرات گردنی (MRI از ستون فقرات گردنی) یا توموگرافی کامپیوتری (CT ستون فقرات گردنی) باید انجام شود تا بتوان دیسک بین مهره‌ای را به‌وضوح دید. نه‌تنها استخوان‌ها را می‌توان در اینجا دید، بلکه ساختارهای دیگر، یعنی هسته و حلقه فیبری دیسک بین مهره‌ای را نیز می‌توان دید. به‌ویژه MRI ستون فقرات گردنی در تشخیص بسیار ارزشمند است.

درمان بیرون‌زدگی دیسک گردن

درمان بیرون‌زدگی دیسک مانند درمان فتق دیسک در ستون فقرات گردنی است.

اول‌ازهمه، درد حاد را باید با تجویز داروهای ضد درد سرکوب کرد. با پیشرفت بیماری، گرما و پمادهایی که عضلات را شل می‌کنند اغلب برای تسکین درد یافت می‌شوند. بااین‌حال، تنها درمان حالت دردناک حاد کافی نیست. یک درمان طولانی‌مدت برای بهبود برآمدگی دیسک و جلوگیری از عود باید جستجو شود. این را می‌توان از طریق ورزش منظم برای تقویت عضلات پشت و شکم به دست آورد. اگر ثبات خاصی در اینجا تضمین شود، فشار وارده بر دیسک‌های بین مهره‌ای را می‌توان کاهش داد.

ورزش

ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی نوردیک، پیاده‌روی و شنا برای این کار مناسب هستند. همچنین ژیمناستیک، یوگا و پیلاتس برای پیشگیری بسیار مناسب هستند. بازدیدکننده داشته است به طور منظم به سالن ورزش نیز کمک به تقویت عضلات و در طولانی‌مدت توصیه می‌شود. برای انجام این کار، فیزیوتراپی در ابتدا ضروری است، به‌موجب آن تمریناتی نیز آموخته می‌شود که باید به طور منظم در خانه انجام شوند. تا جایی که ممکن است باید از فعالیت‌هایی که بر ستون فقرات گردنی فشار وارد می‌کنند اجتناب شود.

اگر برای مدت طولانی پشت کامپیوتر می‌نشینید، باید به وضعیت سر و پشت خود توجه کنید و در صورت لزوم آنها را اصلاح کنید. همچنین از انجام فعالیت‌های بدنی سنگین و بلندکردن اجسام سنگین باید خودداری شود. درمان جراحی معمولاً انجام نمی‌شود، زیرا در بیشتر موارد تمرینات هدفمند برآمدگی را کاهش می‌دهند و بیمار بدون علامت است. بااین‌حال، اگر دیسک بین مهره‌ای به عصب فشار آورد و باعث درد یا محدودیت شدید شود، جراحی باید به‌عنوان یک درمان احتمالی در نظر گرفته شود.

تمرین برای دیسک بیرون‌زده

برآمدگی دیسک بین مهره‌ای که به‌عنوان بیرون‌زدگی دیسک بین مهره‌ای نیز شناخته می‌شود، ازیک‌طرف زمانی که ستون فقرات علائم ساییدگی و پارگی را نشان می‌دهد، اتفاق می‌افتد، اما همچنین در نتیجه استرس فیزیکی بیش از حد در یک دوره زمانی طولانی است. اگر دیسک بین مهره‌ای برآمده است، تمرین‌هایی وجود دارد که می‌تواند به تسکین علائم کمک کند و باید اطمینان حاصل شود که دیسک بین مهره‌ای بیش از این برآمده نمی‌شود.

یک ورزش ضروری، کشش است. در یک اتاق، باید روی نوک پا راه بروید و دستان خود را به سقف بکشید تا با انگشتانتان به سقف برسید. این حرکت باید به‌صورت پرانرژی و بالنده انجام شود و همیشه سعی کنید تا آنجا که ممکن است پیش بروید. در صورت بروز درد، اکستنشن باید کاهش یابد. مهم است که سرخود را روبه‌جلو نگه دارید و به سقف نگاه نکنید.

تمرین دیگری که باعث کشش می‌شود این است که به‌صورت افقی روی یک توپ لاستیکی دراز بکشید. بازوهای شما باید مانند یک فشار بر روی زمین باشد و توپ با بدن شما در سطح ران شما تماس داشته باشد. سپس باید بادقت به جلو و عقب حرکت کرد. این همچنین منجر به کشش ملایم بدنه مهره‌های ستون فقرات گردنی می‌شود.

علاوه بر تمرینات کششی، توجه نیز باید همیشه به پرداخت آموزش عضلات که اجرا گذشته ستون فقرات. همچنین تمرینات پیلاتس متعددی وجود دارد که هدف آنها تمرین عضلات پشت است.

با دیسک برآمده ورزش کنید

در صورت وجود دیسک برآمده در ستون فقرات گردنی، باید به حرکاتی که می‌توان انجام داد دقت کرد. ورزش‌هایی وجود دارند که برای فتق دیسک بسیار تسکین‌دهنده هستند و همچنین به طور پیشگیرانه تضمین می‌کنند که دیسک بیشتر از این نمی‌لغزد. ورزش‌هایی که کمی کشش دارند را می‌توان به‌راحتی انجام داد. این شامل شنای کرال پشت، پیاده‌روی نوردیک، اسکیت درون خطی و اسکی کراس کانتری است. ورزش‌هایی که شامل تغییرات سریع در حرکت نیستند نیز خوب هستند.

اما ورزش‌هایی نیز وجود دارد که در آنها خطر لیز خوردن بیشتر دیسک بین مهره‌ای وجود دارد. چرخش سریع و یا حرکات توقف تضمین می‌کند که نیروهای بزرگ روی دیسک بین مهره‌ای وارد می‌شوند و خطر بدتر شدن بیشتر یافته‌ها و شکایات وجود دارد. ورزشی که فشرده‌سازی ستون فقرات و یدک‌کش و یا پیچ‌وتاب آن در نتیجه بی‌ارزش باید اجتناب شود. این شامل بولینگ و اسکیتل، تنیس، تنیس روی میز، اسکواش، همه ورزش‌های با وزنه، بدمینتون، ژیمناستیک و وزنه‌برداری است.

روند بهبود

مدت‌زمان بیماری را نمی‌توان به این صورت کلی پیش‌بینی کرد. این بسیار به شرایط بیرونی بیمار بستگی دارد.

بسته به میزان ورزش، میزان محدودیت در فعالیت‌های ورزشی و نحوه انجام منظم تمرینات تجویز شده، بهبودی می‌تواند طولانی یا کوتاه شود. در بیشتر موارد، دیسک بیرون‌زده بدون حادثه است، اما زمان نسبتاً طولانی (سه تا شش ماه) طول می‌کشد. اگر درمان به‌موقع نباشد یا محدودیت‌های توصیه شده در نظر گرفته نشود، اشکال شدید ممکن است رخ دهد. این می‌تواند منجر به سفتی مزمن شانه شود که در طولانی‌مدت فشار بر دیسک‌های بین مهره‌ای در ستون فقرات گردنی افزایش می‌یابد.

علاوه بر این، اگر علائم بدون درمان ادامه یابد، دیسک بیرون‌زده می‌تواند به فتق دیسک تبدیل شود. در اینجا حلقه فیبری به طور کامل پاره شده و پیش‌آگهی در مقایسه با برآمدگی بدتر است، یعنی با یک دوره طولانی‌تر بیماری و احتمالاً همراه با عمل.

زمانی که نیاز به جراحی است

جراحی فتق دیسک گردن تنها در مواردی ضروری است که روش‌های محافظه کارانه با شکست مواجه شوند، همانطور که متخصص توضیح می‌دهد: «بسته به موقعیت فتق، جانبی یا میانی، از روش‌های جراحی متفاوتی استفاده می‌شود. این عمل شامل از بین بردن فشردگی ریشه یا نخاع و جلوگیری از پیشرفت علائم است.

روش های مختلف جراحی برای فتق دهانه رحم

دو گزینه جراحی که به طور موثر برای درمان و درمان فتق دهانه رحم استفاده می شود: دیسککتومی استاندارد (یا با فیوژن بین مهره ای) و لامینکتومی (دسترسی خلفی).

درمان جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و از روش هایی استفاده می شود که بسته به مورد می توانند به صورت قدامی، خلفی یا ترکیبی انجام شوند.اولین رویکردی که متخصص در مورد آن صحبت می کند، دیسککتومی استاندارد یا فیوژن بین مهره ای است: «این روش بیش از هر چیز در موارد فتق دیسک استفاده می شود و از طریق برشی در سطح گردن در حدود 4-5 سانتی متر انجام می شود.

با این روش، پس از جداسازی کاروتید و مجرای دوگانه مری- تراشه، می‌توان به صفحه مهره‌ای رسید که در آنجا مواد دیسک یا خارهای استخوانی معمولی آرتروز برداشته می‌شود.به این ترتیب امکان برداشتن فشار از نخاع و ریشه های عصبی وجود خواهد داشت. همچنین فضایی را برای معرفی قفس‌ها ( قفس‌های واقعی، ویرایش) ایجاد می‌کند که به شما امکان می‌دهد ستون فقرات را مجدداً تنظیم کنید.

در عوض، لامینکتومی (دسترسی خلفی) است: «این درمان جراحی برای موارد میلوپاتی اختصاص دارد و هدف از آن برداشتن فشار نخاع و سوراخ‌های اتصال، سوراخ‌های استخوانی است که از آن بیرون می‌آیند. هدف از این تکنیک برداشتن پشت مهره ها بدون آسیب رساندن به مفاصل فاست است، مناطقی که مهره ها با یکدیگر مفصل می شوند. این مانور باعث آزاد شدن دورا ماتر می شود که در اطراف نخاع و ریشه های عصبی قرار می گیرد که دیگر فشرده نمی شوند.

داروهای درمانی برای بیرون زدگی دیسک گردن

داروهای مورداستفاده

عموماً بیماران من وقتی با بیرون‌زدگی دیسک به مطب من مراجعه می‌کنند، اظهار می‌کنند که در مرحله حاد، داروهای مختلفی مصرف کرده‌اند اما گاهی اوقات مشکل را حل نکرده‌اند.

من این فرض را انجام می‌دهم زیرا اگر داروها قبل از هر چیز در یک تشخیص صحیح قرار گیرند، منطق خاص خود را دارند: همان‌طور که قبلاً گفتم، اکثر مردم دیسکوپاتی کاملاً بدون علامت دارند، بنابراین تشخیص دقیق و تا حد امکان صحیح ضروری است. ; اگر معلوم شود که تشخیص نادرست است یا اگر فرد به‌سادگی اجازه دهد با یافتن اشعه ایکس گیج شود، مداخله دارویی در مرحله حاد بی‌اثر خواهد بود.

همیشه خوب است به یاد داشته باشید که تجویز داروها و دوز نسبی باید پس از ارزیابی دقیق توسط پزشک متخصص نشان داده شود.

داروهای تزریقی همان‌طور که در طول فتق نیز اتفاق می‌افتد، بیمار تحت یک سری مراحل قرار می‌گیرد که در آن درد تغییر می‌کند و پس از یک دوره حداقل 15 روزه، پسرفت می‌کند یا نتایج کوچکی بر جای می‌گذارد. در مرحله حاد، پزشک معمولاً داروهای ضدالتهابی و شل‌کننده عضلانی را برای این نوع مشکل تجویز می‌کند که اغلب به‌صورت تزریقی است.

چرا از داروی ضد التهابی استفاده می‌کنیم؟

هدف این داروی ضدالتهابی کاهش فعالیت التهابی ایجاد شده در اطراف دیسکی است که دچار تغییر شده است و در سطح دردناکی نشان می‌دهد که مشکلی وجود دارد. علاوه بر این، از طریق این مرحله التهابی، سلول‌های ایمنی تمایل به مهاجرت به منطقه دارند و همچنین ادم را افزایش می‌دهند و در نتیجه باعث تحریک بیشتر ریشه عصبی می‌شوند.

به‌طورکلی پزشک می‌تواند انتخاب کند که از NSAID (داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی) یا کورتیزون (که عملکرد آن قوی‌تر است اما با عواقبی مانند تحریک‌پذیری، افزایش قند خون، اختلالات خواب و غیره) استفاده کند.

داروی شل کننده عضلات

داروی شل‌کننده عضلانی به‌جای آرامش و کاهش تون عضلانی عمل می‌کند. از نظر منطقی، این باید به‌عنوان یک عمل کلی در تمام قسمت های بدن درک شود و نه‌تنها در ناحیه‌ای که درد وجود دارد. در واقع، بدن در مرحله حاد این نوع مشکل، یک بلوک عضلانی مهم ایجاد می‌کند، زیرا به طور ذاتی تصمیم می‌گیرد منطقه را “مسدود” کند، بنابراین نه‌تنها سفتی کلاسیک در حرکات ایجاد می‌کند، بلکه باعث ایجاد درد شدید ناشی از کمبود عضله می‌شود. آرامش عملکرد داروی شل‌کننده عضلانی با این دیدگاه مطابقت دارد.

همچنین به یاد داشته باشید که هرگز در تجویز شل‌کننده عضلانی تجاوز نکنید زیرا استفاده بیش از حد می‌تواند منجر به اختلالات تنفسی حتی بسیار جدی شود (به یاد داشته باشید که دیافراگم یک عضله است).

چگونه با گردن درد بخوابیم؟

وقتی صحبت از رویکرد مشکلات کمر به میان می‌آید، خوب است که جنبه‌های متعددی را در مرحله ارزیابی کنیم: این به این دلیل است که فقط از طریق یک مرور کلی از بیمار می‌توان به طور مؤثر و با تمرینات هدفمند مداخله کرد.

به همین دلیل درمان‌های مختلفی برای این بیماری وجود دارد، اما خوب است که برخی از جنبه‌های اساسی را مشخص کنیم: فقط از طریق جراحی می‌توان به طور کامل بیرون‌زدگی دیسک را از بین برد. همان‌طور که قبلاً گفتم، اکثر افراد کاملاً بدون علامت دارای بیرون‌زدگی دیسک هستند، بنابراین کسانی که آن را دارند نیازی به احساس محدودیت یا احساس متفاوتی ندارند.

درمان محافظه‌کارانه از طریق فیزیوتراپی درمان اصلی برای این نوع بیماری است، زیرا تنها از طریق یک فرایند توان‌بخشی خاص می‌توان وضعیت سلامتی عالی را به بیمار بازگرداند، درد و مشکلات مربوط به آن را از بین برد.

چگونه با گردن درد بخوابیم

نکات مفید

اگر از طریق اسکن MRI تشخیص داده شد که بیرون‌زدگی دیسک برای شما تشخیص‌داده‌شده است، احتمالاً ایده خوبی است که نه‌تنها به یک متخصص برای حل مؤثر آن اعتماد کنید، بلکه تغییرات کوچکی در سبک زندگی ویا کار خود ایجاد کنید که شما را به این نوع سوق داده است.

اگر برای نوع کار خود مجبور هستید ساعت‌های زیادی را در مقابل میز بنشینید، خوب است راهبردهای برنده‌ای را برای پیشگیری و کاهش خطر سایر ناهنجاری‌ها اتخاذ کنید.

در محیط کار؛

در واقع، اولین توصیه برای کسانی که ساعات زیادی را جلوی کامپیوتر می‌گذرانند، استفاده از یک صندلی ارگونومیک مناسب است: این نیاز از این واقعیت ناشی می‌شود که ستون ما ساعت‌ها و ساعت‌ها در حالت فشرده باقی می‌ماند روی صندلی که باید دارای یک صندلی باشد. درجه خاصی از راحتی و ارگونومی.

به همین دلیل خرید یک صندلی اداری را توصیه می‌کنم که دارای ویژگی‌هایی باشد که برای من بسیار مهم است مانند: ارتفاع پشتی سر، تکیه‌گاه کمری که به ستون نگهداری صحیح کمک می‌کند و بازخورد می‌دهد، قابلیت خوابیدن.

هنگامی که مطمئن شدید که بیماری دیسک وجود دارد، خرید یک رول مک کنزی را کاملاً توصیه می‌کنم: این مفهوم توان‌بخشی عملکردی در کاهش مشکل دیسک و کاهش بیرون‌زدگی دیسک دارد. برای انجام این کار، ما همیشه توصیه می‌کنیم این نوع رول را به صندلی خود بچسبانید که به شما این امکان را می‌دهد که نه‌تنها حالت صحیح خود را حفظ کنید، بلکه نیروهای خم شدنی را که وضعیت شما را بدتر می‌کند، کاهش دهید.

وضعیت نشستن؛

علاوه بر این، یک نکته برای بهبود وضعیت و وضعیت پشت در طول ساعت‌هایی که در مقابل کامپیوتر سپری می‌کنید، می‌تواند نه‌تنها بزرگ کردن اندازه صفحه‌نمایش با زوم بیشتر (به‌طوری‌که مجبور نباشید اغلب به مانیتور نزدیک شوید و در نتیجه حفظ کنید گردن صاف است) اما همچنین از قراردادن صفحه‌نمایش در نقطه‌ای که مطابق با نیم‌تنه یا میز نیست خودداری کنید. اگرچه بسیار ساده است، اما این آینده‌نگری کوچک می‌تواند به مدیریت درد و مشکلات دیسک کمک زیادی کند.

اگر با وجود این اقدامات احتیاطی، لپ‌تاپ شما همیشه با نگاه شما در حالت غیر افقی قرار می‌گیرد، می‌توانید به فکر خرید یک تکیه‌گاه برای بالابردن صفحه‌نمایش و مانیتور نیز باشید تا وضعیتی ارگونومیک با گردن خود داشته باشید.

درصورتی‌که دیسک بیرون‌زدگی داشته باشید و مجبور به انجام کارهای سنگین با حرکت مداوم اجسام باشید، ممکن است برای ستون فقرات خود یک تکیه‌گاه داشته باشید تا ستون فقرات کمری خود را تثبیت کند و در حرکت به شما کمک کند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

instagram logo call button