چه زمانی دیسک گردن نیاز به جراحی دارد؟

جراحی فتق دیسک گردن ممکن است برای علائم شدید موثر باشد.
هفت استخوان گردن مهره‌های ستون فقرات گردنی را تشکیل می‌دهند. این قسمت از ستون فقرات از وزن سر حمایت می‌کند و به شانه‌ها و بدن متصل می‌شود. گردن درد دلایل متعددی دارد و ممکن است با آسیب یا انحطاط دیسک‌های گردن همراه باشد و باعث تشدید درد به سمت پایین بازو شود. اگر شما یا یکی از عزیزانتان گردن درد و یا درد بازو، بی حسی یا ضعف را تجربه می‌کنید، درمان جراحی مانند جراحی دیسک گردن ممکن است برای شرایط شما مناسب باشد. در این مقاله بررسی می کنیم که چه زمانی دیسک گردن نیاز به جراحی دارد؟

چه زمانی دیسک گردن نیاز به جراحی دارد؟

دیسک گردن چیست؟

فتق دیسک گردن که به دیسک گردن معروف است، شرایطی است که در آن دیسک بین مهره ای پاره شده است،در این شرایط مرکز هسته دیسک از لبه بیرونی دیسک بیرون آمده و به داخل کانال نخاعی گسترش می‌یابد و ریشه‌های عصب نخاعی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اعصاب تحت فشار و آسیب دیده ممکن است نتیجه تغییرات دژنراتیو ستون فقرات یا آسیب باشد. هنگامی‌که دیسک ضعیف می‌شود، انعطاف پذیری خود را از دست می‌دهد. دیسک‌ها کوچک می‌شوند و فاصله بین مهره‌ها باریک می‌شود.

علائم بیمار دارای دیسک گردن

بیمارانی که به دنبال تسکین درد گردن و کمر هستند باید توسط یکی از متخصصان ستون فقرات در شهر خود ارزیابی دریافت کنند. تاریخچه و ارزیابی فیزیکی به منظور تعیین منشأ دقیق درد، پیگیری پیشرفت وضعیت شما و تعیین فرصت‌های شما برای انواع مختلف روش‌های درمانی کمک می‌کند. برخی از علائم فتق دیسک گردن عبارتند از:

 • درد عضلانی از گردن تا شانه
 • درد یا سوزش، سوزشی که بر بازو، شانه‌ها یا گردن ضربه می‌زند.
 • ضعف در یک بازو
 • سوزن سوزن شدن، سوزن سوزن شدن یا بی حسی در یک بازو
 • از دست دادن تعادل یا اسهال خونی

گزینه‌های درمان

هنگامی‌که در مورد درمان درد ناشی از فتق دیسک گردن با پزشک مشورت شد، باید تلاش جدی برای انجام دستورالعمل‌های پزشک انجام دهید. رعایت دستورالعمل‌ها و شیوه نامه‌های درمانی توسط بیمار کلید بهبود است. زیرا 80 درصد از بیماران می‌توانند علائم و وضعیت خود را به طور موثردرمان کرده و بهبود دهند. راه حل‌های رایج برای رفع فتق دیسک گردن شامل موارد زیر است:

 • اصلاح فعالیت با کند کردن فعالیت‌ها، انجام حرکات کنترل شده در هنگام خم شدن یا بلند کردن اشیاء و وسایل، اجتناب از نشستن طولانی مدت، شامل ورزش‌های سبک مانند راه رفتن، اصلاح وضعیت ایستادن، نشستن و بلند کردن
 • تمرینات گردن برای تقویت عضلات اطراف ستون فقرات
 • استراحت
 • داروهای ضد التهاب
 • استفاده از پک یخ چندین بار در روز
 • استفاده از حرارت ملایم به دنبال هر گونه اسپاسم عضلانی باقی مانده
 • فیزیوتراپی
 • جراحی

چه وقت بیماری دیسک گردن جدی می شود؟

اگر بیماری دیسک گردن تا حد فشرده شدن ریشه عصبی یا نخاع برای مدت زمان طولانی ، مانند ماه ها یا سال ها پیشرفت کند ، ممکن است آسیب دائمی ایجاد شود. هرگونه علائم سوزن سوزن شدن ، ضعف و یا بی حسی در بازو یا مشکلات عصبی مانند مشکل در هماهنگی ، راه رفتن یا عملکردهای بدن باید فوراً توسط پزشک متخصص بررسی شود.

چگونه جراحی می تواند به بهبود بیماری دیسک گردن کمک کند؟

چه زمانی دیسک گردن نیاز به جراحی دارد؟

درد ناشی از عصب‌های گردنی آسیب دیده یا فشرده شده توسط مهره‌ها و دیسک‌های بین مهره ای در گردن و ستون فقرات ممکن است با درمان غیر جراحی برطرف شود.
اگر علایم بیماری دیسک گردن با وجود امتحان چندین گزینه درمانی 6 ماه طول بکشد ، جراحی ممکن است به عنوان یک گزینه مطرح شود. در مواردی که سوزن سوزن شدن ، بی حسی ، ضعف و یا مشکلات مربوط به هماهنگی در حال تشدید یا بدتر شدن است ، ممکن است جراحی خیلی زودتر از ماه های انتظار برنامه ریزی شود.

چندین روش جراحی شامل دیسککتومی ‌و فیوژن سرویکس قدامی ‌و جایگزینی دیسک گردن وجود دارد که پزشک ممکن است بسته به علائم موجود، محل ریشه عصبی درگیر و سابقه کلی سلامت و سابقه پزشکی بیمار برای درمان به بیمار توصیه کند. بیمارانی که نیاز به مداخله جراحی دارند ممکن است موارد زیر را تجربه کنند:

 • از دست دادن قابل توجه عملکرد
 • وجود قطعه ای از دیسک که در کانال نخاعی قرار گرفته و بر عصب فشار می‌آورد.
 • تشدید علائم
 • درد شدید یا ناتوان کننده

درمان جراحی فتق دیسک گردن نیاز به بیهوشی عمومی‌دارد. زمان بهبودی به طور متوسط ​​بین دو تا شش هفته طول می‌کشد.

چگونه جراحی می تواند به بهبود بیماری دیسک گردن کمک کند؟

با پیشرفت بیماری دیسک گردن ، خرابی دیسک ها و مفاصل وجهی (فاست) باعث می شود ستون فقرات از ثبات کمتری برخوردار شود. این بی ثباتی می تواند باعث فشرده شدن و علامت دار شدن ریشه عصبی و یا نخاع شود. به این ترتیب ، دو هدف اصلی جراحی برای بیماری دیسک گردن عبارتند از:

 • هرگونه فشردگی عصب را برطرف کند. اگر دیسک یا ساختار دیگری به ریشه عصبی یا نخاع فشار می آورد و علائم ایجاد می کند ، هر گونه جراحی برای از بین بردن این علائم باید علت فشرده سازی را برطرف کند.
 • ستون فقرات را تثبیت کند. پس از برداشتن دیسک یا ساختار دیگری که باعث فشردگی عصب یا نخاع می شود ، معمولاً باید بی ثباتی در ستون فقرات برطرف شود.

دو مورد از جراحی های رایج برای رفع دیسک های گردن، دیسککتومی قدامی گردن با فیوژن (ACDF) و جایگزینی دیسک مصنوعی (ADR) است. این جراحی ها برای تسکین علائم مربوط به ریشه عصبی فشرده مانند درد ، سوزن سوزن شدن ، بی حسی و یا ضعف که در بازو یا دست منتشر می شود ، میزان موفقیت نسبتاً بالایی دارند. با این حال ، این جراحی ها کمتر احتمال دارد درد گردن را که ارتباطی با فشرده سازی عصب یا نخاع ندارد ، تسکین دهد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *