آیا یوگا برای دیسک کمر مفید است؟ برای پاسخ به این سؤال در ادامه همراه ما باشید. همان‌طور که می‌دانید در ستون فقرات ما 32-34 مهره وجود دارد. این  ستون یک زنجیره است و دارای یک پیکربندی است که به لطف آن خاصیت ارتجاعی آن حفظ می‌شود. آناتومی انسان به‌گونه‌ای است که به دلیل غضروف، مهره‌ها انعطاف‌پذیر می‌مانند. این به دلیل این واقعیت است که بین آنها دیسک‌های بین مهره‌ای نرم وجود دارد که به لطف آنها عناصر حمایت‌کننده قادر به چرخش و ایجاد بالشتک در هنگام راه‌رفتن و دویدن هستند.

زمانی که یکی از دیسک‌ها به‌صورت جانبی جابه‌جا می‌شود، در چنین مواردی برآمدگی‌های بین مهره‌ای و فتق وجود دارد. اغلب، آنها در ستون فقرات کمری ظاهر می‌شوند .

دیسک لیز خورده

فتق دیسک بین مهره‌ای یک بیماری بسیار ناخوشایند است که در دوره‌های تشدید علائم ناخوشایند زیادی ایجاد می‌کند و اصلی‌ترین آن کمردرد است. با فتق دیسک بین مهره‌ای، طناب نخاعی بیرون‌زده که منجر به چرای اعصاب نخاعی و در نتیجه درد شدید می‌شود.

انواع فتق بین مهره‌ای

این بیماری با ام‌آرآی تشخیص داده می‌شود. بسته به اینکه فتق در کجا قرار دارد، بیمار احساسات متفاوتی را تجربه می‌کند. فتق‌ها به شرح زیر است:

  • فتق ستون فقرات گردنی
  • فتق قفسه سینه
  • فتق ستون فقرات کمری

معمولاً کانون درد (فتق) در قسمت تحتانی ستون فقرات قرار دارد و روی پاها ایجاد می‌شود. علاوه بر این، فتق‌ها اغلب در ستون فقرات گردنی یافت می‌شوند، جایی که درد می‌تواند به بازو منتقل شود. اگر فردی سرفه کند یا بخندد، علائم دردناک معمولاً بدتر می‌شود.

یوگا برای دیسک کمر

پزشکان نقش بسیار زیادی در درمان این بیماری دارند.

یوگا به‌خوبی به فتق ستون فقرات کمری کمک می‌کند. ورزش باید منظم باشد و منجر به تنش در عضلات پشت نشود. وظیفه اصلی چنین فعالیت بدنی حذف تون بیش از حد بافت عضلانی است.

آیا ورزش با فتق ارزش دارد؟

برای حفظ تنه عضلانی پشت و تن بدن، بسیاری از دختران ترجیح می‌دهند به تمرینات فیزیوتراپی بپردازند. یوگا با فتق ستون فقرات لومبوساکرال نیز امکان‌پذیر است. این ورزش بر اساس تمرینات ایستا – آساناها – است و به همین دلیل به کمر آسیبی نمی‌رساند.

اما شایان‌ذکر است که یوگا با فتق ستون فقرات دارای ویژگی‌هایی است. به‌عنوان‌مثال، انجام تمرینات جداگانه برای “گرد کردن پشت” ممکن نیست. اما یک مجموعه تقویت‌کننده سلامت برای خم کردن ستون فقرات بسیار مفید است، به تقویت قسمت پایین آن کمک می‌کند.

آسانا

برخلاف تمرینات فوق، یک کمپلکس اثبات شده وجود دارد که به طور قابل‌توجهی تنش را در قسمت پایین کمر کاهش می‌دهد. یوگا با فتق ستون فقرات درد را تسکین می‌دهد و با رویکردی شایسته مزایای قابل‌توجهی را به همراه خواهد داشت.

برخی از آساناهای اساسی در زیر آورده شده است. چنین تمریناتی معمولاً شامل ثبات، راحتی و بدنی آرام برای مدت معینی است.

تمرینات مفید یوگا برای دیسک کمر

همان‌طور که قبلاً متوجه شدیم، یوگا با فتق ستون فقرات لومبوساکرال یک داروی عالی است. چندین آسانا را در نظر بگیرید که به تسکین درد و تقویت ستون فقرات کمک می‌کند.

تمرین پل یوگا برای دیسک کمر

 این یک تمرین عالی برای ستون فقرات است که تنش را از ناحیه گردن و قفسه سینه کاهش می‌دهد. اثر تقویتی و صاف کنندگی در ناحیه کمر دارد. انجام این آسانا به خلاص شدن از شر میگرن که اغلب همراه با پوکی‌استخوان است کمک می‌کند. در واقع، یوگا با فتق ستون فقرات کمری نجاتی برای مبتلایان به این بیماری است.

روش اجرا: وضعیت شروع باید در حالت خوابیده به پشت و پاها در زانو خم شده باشد. پاها باید محکم روی زمین فشار داده شوند. باسن را به‌آرامی جدا کنید و آنها را بالا بیاورید. سر، گردن، شانه‌ها و پاها روی زمین فشرده می‌شوند. اگر کشش خوبی دارید و دردی ندارید، سعی کنید انگشتان خود را زیر کمر خود بچرخانید؛ بنابراین، کشش اضافی از ستون فقرات برداشته می‌شود.

ژست “سگ روبه‌بالا”آسانا زیر تنش و درد در ناحیه کمر را کاهش می‌دهد.

روش اجرا: برای درنظرگرفتن موقعیت شروع، باید روی شکم دراز بکشید، کف دست‌هایتان را روی زمین و زیر شانه‌ها نزدیک سینه‌تان قرار دهید. لازم است بالاتنه را به طور یکنواخت بالا بیاورید و 5-10 ثانیه در این حالت بمانید.

روی شکم دراز بکشید، کف دست‌ها را در دو طرف قفسه سینه روی زمین بگذارید و به‌آرامی بالاتنه خود را بالا بیاورید. برای مدت کوتاهی در این حالت و در قسمت پایین کمر بمانید.

این ژست قادر است ستون فقرات را پس از یک روز سخت در حالت نشسته در جای خود قرار دهد. این یک راه عالی برای درمان فتق دیسک است.

ژست کودک یوگا برای دیسک کمر

این یک وضعیت طبیعی و ساده برای صاف کردن و شل کردن ستون فقرات است. با آن باید مجموعه ورزشی پزشکی خود را شروع و به پایان برسانید.

روش اجرا: نشستن باسن روی ساق پا و پاشنه پا. بازوهای خود را دراز کنید و کیف را روی زمین پایین بیاورید. سعی کنید قفسه سینه و شکم خود را پایین نگه دارید. پیشانی خود را به زمین لمس کنید. معده باید به سمت باسن بیفتد. می‌توانید چند دقیقه در این حالت بمانید. نکته اصلی این است که به خواب نروید، اما درعین‌حال سعی کنید تاحدامکان استراحت کنید. باید عمیق نفس بکشی.

توصیه‌های متخصصان در مورد یوگا برای دیسک کمر

امروزه بیرون‌زدگی و فتق یکی از بیماری‌های رایج است. جای تعجب نیست که امروزه دقیقاً سرعت زندگی است که باعث ایجاد مشکلاتی در ناحیه کمر می‌شود. یوگا با فتق ستون فقرات و پیلاتس به نوبه خود بهترین دوستان انسان مدرن شده‌اند.

دانستن و درک این نکته مهم است که تمرینات بر اساس مرحله بیماری (مرحله بهبودی یا حاد) انتخاب می‌شوند. برای اینکه درس‌ها واقعاً مفید باشند، بیمار باید دانش علمی در آناتومی را کمی عمیق‌تر کند. برای انتخاب مجموعه تمرینات مناسب، باید ایده‌ای در مورد اینکه فتق چیست، چگونه به نظر می‌رسد و کجاست، داشته باشید. در غیر این صورت، می‌توانید مجموعه اشتباهی را انتخاب کنید و وضعیت خود را بدتر کنید.

به‌عنوان‌مثال،

اگر فتق بین مهره‌ای به سمت چپ بیرون‌زده باشد، به‌هیچ‌وجه نمی‌توان سمت چپ را فشار داد (پیچ و کج) و سمت راست را کشید، برعکس به تسکین درد کمک می‌کند. با استفاده از MRI ​​می‌توانید متوجه شوید که فتق به کدام سمت می‌رود. به‌سختی می‌توان چنین مشکلی را به‌تنهایی تعیین کرد، برای این کار به کمک یک متخصص نیاز خواهید داشت و همچنین پزشک می‌تواند توصیه کند که کدام تمایلات را نمی‌توان انجام داد و کدام مطلوب است.

در طول تشدید بیماری، پزشکان اغلب استراحت در بستر را تجویز می‌کنند. بااین‌حال، لازم است حتی در این دوره سخت سعی کنید برخی از تمرینات را انجام دهید (برای استراحت، کشش ستون فقرات، نفس کشیدن). این حرکات به شروع بهبودی کمک می‌کند.

در این دوره باید یک کرست عضلانی تشکیل داد که به پیشرفت فتق کمک کند و همچنین به لطف فیزیوتراپی و یوگا امکان بهبودی کامل وجود دارد.

اما برای موفقیت باید قوانین زیر را رعایت کنید:

  1. منظم بودن تمرین (3-4 بار در هفته، اما بیشتر).
  2. تمرینات باید توسط متخصص انتخاب شود.
  3. یادگیری تنفس صحیح هنگام انجام درمان پیچیده مهم است.
  4. تمامی تمرینات بدون مشکل انجام می‌شود.
  5. در طول درس باید تمرکز کامل روی بدن شما و کاری که انجام می‌دهید باشد.

مهم است که به یاد داشته باشید!

وقتی پرسیده می‌شود، آیا می‌توان یوگا را با فتق ستون فقرات انجام داد، پاسخ صریح است: بله و حتی ضروری است. اما باید به‌خاطر داشت که تغییر شکل دیسک یک بیماری بسیار جدی است و هر قدمی که برای درمان فتق برمی‌دارید باید با پزشک خود در میان گذاشته شود.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

instagram logo call button