کیفوز عبارت است از تشدید انحنای قسمت فوقانی پشت (ستون فقرات سینه‌ای). تعریف پزشکی “هایپرکیفوز” است. کیفوز بیش از حد می‌تواند مادرزادی باشد یا در طول زندگی ایجاد شود. شایع‌ترین علت ایجاد کیفوز  و قوز کمر فعالیت بدنی ضعیف و حفظ وضعیت بدنی نامناسب برای سال‌هاست. بااین‌حال، وضعیت‌های نادرست نیز می‌تواند ناشی از رشد ضعیف عضلات پشت، وضعیت اضافه‌وزن یا سال‌ها کار در حالت خمیده باشد.

در افراد مسن، کیفوز اغلب در نتیجه یک آسیب‌شناسی پوکی‌استخوان ایجاد می‌شود. در زمینه این آسیب‌شناسی، با افزایش سن، تراکم استخوان‌ها کاهش می‌یابد و متخلخل و مستعد شکستگی می‌شوند. به‌ویژه، بدن مهره‌ها می‌توانند از قبل با کاهش بار دچار شکستگی شوند. به طور دقیق، این یک فروپاشی واقعی بدنه‌های مهره است که منجر به کوتاه شدن و تغییر شکل ستون فقرات، با انحنای قابل‌مشاهده پشت می‌شود. صدمات ناشی از سقوط یا تصادف نیز می‌تواند علت کیفوز باشد.

قوز کمر یا کیفوز کمر

علائم کیفوز شدید، قوز پشت و درد

تغییر شکل برجسته قسمت بالایی بدن می‌تواند باعث بیماری‌های مختلفی شود. پیامد آن عدم امکان پذیرفتن وضعیت صحیح بدن در حالت نشسته و ایستاده برای افراد مبتلا با محدودیت جدی تحرک است. علاوه بر این، حالت خمیده مانع از عملکرد طبیعی اندام‌های داخلی می‌شود. افراد مبتلا ممکن است مشکلات تنفسی را تجربه کنند، زیرا ریه‌ها به دلیل کاهش حجم قفسه سینه دیگر قادر به انبساط کامل نیستند. تغییر در موقعیت اندام‌های شکمی نیز می‌تواند منجر به مشکلات گوارشی و اختلالات سیستم قلبی و گردش خون شود. بسته به میزان تغییر شکل ستون فقرات، افراد مبتلا مستعد ابتلا به کمردرد خفیف تا شدید هستند که می‌تواند به بازوها یا پاها سرایت کند.

علاوه بر این، افرادی که از کیفوز برجسته رنج می‌برند، اغلب اشکال بدتر شدن خلق‌وخوی خود را ایجاد می‌کنند، تا جایی که تصاویر واقعی افسردگی ناشی از بدتر شدن ظاهر بیرونی آنها را پیکربندی می‌کنند. به‌ویژه، در مواردی که کیفوز ناشی از شکستگی‌های مهره‌های با منشأ پوکی‌استخوان است، باید دراسرع‌وقت آن را درمان کرد، زیرا در این تصویر بالینی خطر شکستگی‌های بیشتر مهره‌ها و تشدید وضعیت افزایش می‌یابد.

گزینه‌های درمانی کیفوز

درمان کیفوز در ابتدا محافظه‌کارانه است. انجام تمرینات ژیمناستیک پزشکی به شما امکان می‌دهد ماهیچه‌های سینه و پشت را تقویت کرده و ستون فقرات را افزایش دهید. دومین عنصر اساسی در درمان کیفوز، تمرینات تنفسی است. هدف آنها افزایش حجم تنفسی و جلوگیری از پدیده تنگی نفس است. این استراتژی‌های درمانی توسط دستگاه‌های پشتیبانی ارتوپدی نیز پشتیبانی می‌شوند. برای مثال، اشکال شدید کیفوز با ارتز و بریس درمان می‌شود. استراتژی‌های حرکتی نیز برای افراد مبتلا به کیفوز باهدف کاهش تا حد امکان تأثیر آسیب‌شناسی بر زندگی حرفه‌ای و خصوصی موردمطالعه قرار می‌گیرد.

اگر درمان محافظه‌کارانه نتایج مطلوب را به همراه نداشته باشد، ممکن است برای جلوگیری از آسیب طولانی‌مدت به ستون فقرات و اعصاب، جراحی لازم باشد. بااین‌حال، مداخله در ستون فقرات همیشه با خطرات و عوارض جانبی همراه است و بنابراین این راه‌حل تنها در مواقع ضروری و زمانی که درمان‌های قبلی قادر به ایجاد هیچ‌گونه بهبودی پایدار نبوده استفاده می‌شود.

چگونه از کیفوز جلوگیری کنیم

علل اصلی هایپرکیفوز فعالیت بدنی ضعیف و وضعیت بدنی نامناسب است؛ بنابراین فعالیت بدنی منظم یکی از مهم‌ترین اقدامات پیشگیرانه است. در چهارچوب دوره‌های خاص، بیماران یاد می‌گیرند که چه در حین کار و چه در اوقات فراغت خود، وضعیت صحیح قرارگرفتن را داشته باشند. این دوره‌ها همچنین تکنیک‌های تنفسی خاصی را باهدف گسترش حجم تنفسی و تکنیک‌های آرام‌سازی نشان می‌دهند. با اتخاذ مداوم اقداماتی که قبلاً توضیح داده شد، می‌توان از تغییر شکل قسمت بالایی بدن و شروع کیفوز جلوگیری کرد.

 استفاده ارتز برای درمان کیفوز

اغلب در مورد انحنای ستون فقرات، شکستگی مهره‌ها یا پوکی‌استخوان، استفاده از ارتز یا بریس پشتی تجویز می‌شود.

ارتز تثبیت‌کننده دارای ساختار بدنی است که از ستون فقرات حمایت می‌کند و به حفظ وضعیت صحیح بالاتنه کمک می‌کند. یک آتل ادغام شده در قسمت پشتی حمایت مناسبی را فراهم می‌کند و از فرض وضعیت‌های نادرست جلوگیری می‌کند. ارتز از مواد سازگار با پوست ساخته شده و به‌راحتی روی آن قرار می‌گیرد. بسته‌شدن زیپ آن به شما این امکان را می‌دهد که آن را با حداکثر سهولت بپوشید و درآورید. از ستون فقرات بدون محدودیت آزادی حرکت پشتیبانی می‌کند؛ بنابراین راه‌حل بهینه برای جلوگیری از تشدید کیفوز است.

کدام ورزش برای کسانی که از کیفوز رنج می‌برند  نامناسب است؟

  • اگر عاشق باشگاه بدنسازی هستید اما از کیفوز رنج می‌برید، متأسفانه باید اتاق وزنه را ترک کنید، زیرا بلندکردن دمبل و هالتر با مشکلات ستون فقرات به‌خوبی پیش نمی‌رود.
  • کایاک سواری و قایقرانی نیز ورزش‌های چندان مناسبی نیستند، زیرا خطر بروز مشکل شما را افزایش می‌دهند. اگر عاشق آب هستید، می‌توانید شنا کنید، اما فقط به روش شنای کرال پشت، شنای آزاد و کرال سینه می‌تواند وضعیت شما را بدتر کند.
  • ورزش‌های تیمی مانند والیبال، فوتبال، بسکتبال نیز ممکن است مناسب نباشند، اگرچه کمتر از ورزش‌های ذکر شده در بالا بهتر هستند.

ورزهای مناسب کیفوز

اگر می‌خواهید فعالیتی را انجام دهید که برای بدن و سلامت ذهنی شما مفید باشد، بهتر است پیلاتس یا یوگا را امتحان کنید. هر دو فعالیت در واقع تمرینات متعددی دارند و برخی از آنها می‌تواند به‌ویژه برای کسانی که از کیفوز رنج می‌برند مناسب باشد. دقت داشته باشید که این تمرینات زیر نظر مربی انجام شود؛ چراکه انجام اشتباه حرکات می‌تواند به‌جای بهبود، وضعیت شما را بدتر کند؛ بنابراین ضروری است که در یک دوره ثبت‌نام کنید و قبل از شروع، مشکل خود را به مربی اطلاع دهید تا بتواند مناسب‌ترین تمرینات را به شما توصیه کند و مطلقاً تمریناتی را که می‌تواند کیفوز را بدتر کند، چه مادرزادی یا غیر مادرزادی، پیشنهاد نکند.

تمرینی که همیشه توصیه می‌شود، حتی اگر ورزش واقعی نباشد، حرکات کششی، یعنی افزایش طول عضله است. این یک نوشداروی واقعی است که تون عضلات را بهبود می‌بخشد و در عین حال عضلات شکم و پشت را تقویت می‌کند که به نوبه خود وضعیت شما را بهتر کنترل می‌کند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

instagram logo call button