هنگامی که دیسک گردن دچار فتق می شود ، مواد نرم داخلی و پروتئین های التهابی آن شروع به نشت به لایه محافظ خارجی و احتمالا به ستون فقرات می کنند. دیسک فتق شده معمولا با التهاب یا فشرده سازی ریشه عصب مجاور ، دردی شدید یا شوک مانند در گردن و یا بازو ایجاد می کند. سایر ساختارهای مجاور مانند نخاع نیز ممکن است ملتهب و دردناک شوند. در ادامه علائم دیسک گردن را بطور کامل توضیح خواهیم داد.

علائم دیسک گردن

علل ایجاد دیسک گردن

دیسک ها به دلیل آسیب دیدگی و بلند کردن نامناسب ممکن است دچار برآمدگی یا فتق شوند یا خود به خود ایجاد شوند.
افزایش سن نقش مهمی دارد. هر چه پیرتر می شوید ، دیسک های شما خشک می شوند و سخت می شوند.
دیواره بیرونی فیبری سخت دیسک ممکن است ضعیف شود.
هسته ژل مانند ممکن است از طریق پارگی دیواره دیسک برجسته یا پاره شود و در هنگام لمس عصب باعث درد شود.
ژنتیک ، سیگار کشیدن و تعدادی از فعالیت های شغلی و تفریحی منجر به انحطاط اولیه دیسک می شود.

علائم دیسک گردن

علائم دیسک گردن بسته به محل فتق و پاسخ بدن به درد بسیار متفاوت است. بعضی اوقات ممکن است دچار اسپاسم عضلانی شوید (یعنی ماهیچه ها به طور غیرقابل کنترل سفت می شوند).
شما ممکن است برای اولین بار هنگام بیدار شدن متوجه درد شده باشید، بدون هیچ رویداد آسیب زایی که ممکن است باعث آسیب شود. برخی از بیماران با نگه داشتن بازو در موقعیت بالا در پشت سر خود تسکین می یابند زیرا این وضعیت فشار وارد بر عصب را کاهش می دهد.

علائم و نشانه های رایج دیسک گردنی

برخی از علائم و نشانه های رایج فتق دیسک گردنی شامل موارد زیر است:

گردن درد

این درد به طور معمول به سمت پشت یا کنار گردن احساس می شود. این می تواند از یک درد خفیف که هنگام لمس ایجاد حساسیت می کند تا یک درد شدید یا سوزش آور باشد.

درد رادیکولار

 این درد می تواند از طریق عصب تحت فشار در گردن به پایین از طریق شانه ، بازو ، دست و یا انگشتان منتشر شود. گاهی اوقات می تواند گرم یا شوک الکتریکی داشته باشد.

رادیکولوپاتی گردنی

عصب گیره یا التهاب ریشه عصب نیز ممکن است باعث بی حسی و یا ضعف در شانه ، بازو ، دست و یا انگشتان شود. درد رادیکولیک نیز ممکن است در بعضی موارد همراه با رادیکولوپاتی باشد.

علائم با موقعیت های خاص سر یا فعالیت ها بدتر می شوند. درد دیسک در طی فعالیت هایی مانند ورزش یا وزنه برداری سنگین می شود بدتر شود. برخی موقعیت های سر مانند چرخاندن سر به یک طرف یا خم شدن سر به جلو  نیز ممکن است درد را بدتر کند.

سفتی گردن

درد و التهاب ناشی از دیسک گردنی ممکن است حرکات خاص گردن را محدود کرده و دامنه حرکت را کاهش دهد.

الگوهای خاص درد و نقایص عصبی تا حد زیادی توسط محل دیسک تعیین می شود.

علائم و نشانه های دیسک گردن توسط ریشه عصبی

ستون فقرات گردن شامل 7 مهره است که روی هم چیده شده اند و دارای برچسب C1 تا C7 هستند. دیسک های بین مهره ای بین اجسام مهره ای مجاور قرار دارند. به عنوان مثال ، دیسک C5-C6 بین مهره های C5 و C6 قرار دارد. اگر دیسک C5-C6 دچار فتق شود ، می تواند ریشه عصب C6 را فشرده کند. علائم و نشانه های ناشی از فتق دیسک گردنی بسته به اینکه چه ریشه عصبی فشرده شود ، متفاوت است. مثلا:

C4-C5  ( ریشه عصبی  C5) :

درد ، سوزن سوزن شدن و یا بی حسی ممکن است به شانه تابیده شود. ضعف ممکن است در شانه (عضله دلتوئید) و سایر عضلات نیز احساس شود.

C5-C6  ( ریشه عصبی  C6) :

 درد ، سوزن سوزن شدن و یا بی حسی ممکن است در سمت انگشت شست دست احساس شود. ضعف ممکن است در عضلات دوسر بازو (عضلات جلوی بازوها) و عضلات بازکننده مچ دست در بازوها نیز احساس شود. دیسک C5-C6 یکی از رایج ترین موارد برای فتق است.

چه وقت دیسک گردن جدی است؟

C6-C7  ( ریشه عصبی C7 ) :

درد ، سوزن سوزن شدن ویا بی حسی ممکن است به انگشت دست و میانی تابانده شود. همچنین ممکن است ضعف در عضلات سه سر (عضلات پشت بازو) ، بازکننده های انگشت و سایر عضلات احساس شود. دیسک C6-C7 معمولا بیشترین احتمال فتق در ستون فقرات گردنی را دارد.

C7-T1  ( ریشه عصبی C8 ) :

 درد ، سوزن سوزن شدن و / یا بی حسی ممکن است در بازو بازو و قسمت صورتی رنگ دست احساس شود. ضعف ممکن است در خم کننده های انگشت (دستگیره) و سایر عضلات نیز وجود داشته باشد.

اینها الگوی درد معمول مرتبط با دیسک گردن است ، اما مطلق نیستند. بعضی از افراد  متفاوت از دیگران عصب کشی شده اند و بنابراین درد بازو و سایر علائم آنها متفاوت خواهد بود.

علائم و نشانه های کمتر رایج دیسک فتق گردنی

اگر نخاع توسط دیسک گردن که دچار فتق  شده، فشرده یا ملتهب شود ، علائم و نشانه ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • درد ، گزگز ، بی حسی یا ضعف در هر دو دست و یا هر دو پا
  • مشکلات مربوط به هماهنگی یا راه رفتن
  • مشکل در کنترل مثانه و یا روده

هر یک از این علائم یا نشانه ها نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

چه وقت دیسک گردن جدی است؟

به ندرت علائم و نشانه های دیسک گردن به تدریج بدتر می شود تا اینکه در نهایت به خودی خود تثبیت و برطرف شود.

اما در مواردی که :

  • ریشه عصب گردن  تحت فشار قرارگیرد یا ملتهب شود، ممکن است احساس سوزن سوزن شدن ، بی حسی و یا ضعف در بازو شود.
  • یا اگر نخاع توسط دیسک گردن فشرده یا ملتهب شود که مشکلات مربوط به راه رفتن ، هماهنگی و یا کاهش کنترل مثانه یا روده وجود دارد

بایستی فورا به پزشک مراجعه کرد؛ تا از بدتر شدن یا دائمی شدن آنها جلوگیری شود. در صورت عدم درمان به موقع مشکلات می تواند جدی تر و غیرقابل درمان شود. پس نشانه ها را جدی بگیرید و  با درمان به موقع از مشکلات جدی تر پیشگیری نمایید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button