شایع ترین علائم دیسک گردن : علائم دیسک گردن را بشناسید!

یکی از بیماری های شایع ستون فقرات بیماری هایی است که در دیسک‌ها اتفاق می افتد. بیرون زدگی دیسک گردن نیز یکی از این بیماری ها است . زمانی که ماده غضروفی شکل میان دیسک ها به دلیل ضربات سنگین و یا فشار زیادی که بر دیسک ها وارد می شود بیرون می زند سبب درد شدید از شانه تا بازو ها و انگشتان دست می شود ممکن است برخی از افراد این علائم را به دلیل شباهت زیاد با علائم حمله قلبی اشتباه بگیرند بنابراین لازم است افراد شایع ترین علائم دیسک گردن را بشناسند. 

شایع ترین علائم دیسک گردن

دیسک گردن 

ستون فقرات انسان ها شامل 7 مهره است که این 7 مهره سبب قرار گرفتن سر روی بدن می شوند و همچنین برای چرخاندن و به حرک درآوردن سر به افراد کمک می کنند. میان مهره های گردن دیسک هایی حلقه مانند وجود دارند که درون این دیسک ها مایع ژله ای مانند وجود.  دیسک ها و مایع ژله ای مانند درون آن ها سبب حرکت راحت تر مهره بر روی یکدیگر می شوند و در نهایت با حرکت مهره های بر روی یکدیگر سر و گردن انسان می توانند بچرخند و حرکت کنند. در صورتی که دیسک گردن دچار بیرون زدگی شود فشار زیادی را بر عصب نخاعی اطراف ستون فقرات وارد می کند و سبب تورم و التهاب آن ناحیه می شود و در نتیجه درد زیادی را به بیمار تحمیل می کند. 

شایع ترین علائم دیسک گردن

زمانی که دیسک بیرون زده سبب درد و رنج بیمار می شود به چند شکل علائم خود را بروز می دهد: 

درد گردن: معمولا عارضه بیرون زدگی دیسک با درد گردن خود را نشان می دهد. این درد به سمت پشت کشیده می شود و در ناحیه گردن و اطراف آن احساس می شود. 

انتشار درد در دست : شروع درد از شانه ها است . این درد می تواند به سمت بازو ها و نوک انگشتان کشیده شود همچنین این درد می تواند ابتدا دردی خفیف باشد اما با گذشت زمان تبدیل به یک درد شدید شود. 

سفتی عضلات گردن: درد و سفتی عضلات گردن یکی از علائم بروز دیسک گردن است که حین چرخاندن سر به یک طرف و چرخش ناگهانی این درد بروز می کند. 

سوزن سوزن شدن: احساس سوزن سوزن شدن و و گزگز در ناحیه شایع و نوک انگشتان دست یکی دیگر از شایع ترین علائم بروز دیسک گردن است.

درد در حالت سرفه یا عطسه : به این دلیل که در زمان سرفه و عطسه فشار زیادی بر مهره ها و دیسک ها وارد می شود بیرون زدگی دیسک باعث می شود فرد بیمار در زمان سرفه و عطسه احساس درد را تجربه کند. 

عوامل بیرون زدگی دیسک 

بیرون زدگی دیسک گردن عوامل مختلفی دارد که شناسایی دلیل اصلی فتق دیسک کار سختی است. در زیر برخی از عوامل بیرون زدگی دیسک گردن را ذکر کرده ایم :

سن: بالا رفتن سن سبب می شود دیواره بیرونی دیسک ها و عضلات اطراف آن ها تضعیف شود . ضعیف شدن دیواره خارجی دیسک ها سبب بیرون زدگی ماده ژله ای ذرون آن می شود. بنابراین بالا رفتن سن یکی از عوامل مهم در بروز فتق دیسک است. 

ژنتیک: اختلالات ژنتیکی و خوب نبودن جنس دیسک ها سبب می شود راحت تر دیواره دیسک ها تخریب شود و ماده درون آن دچار بیرون زدگی شود. 

اشیاء سنگین: بلند کردن و جابه جایی اشیاء سنگین ممکن است شغل برخی از افراد باشد که این رفتار سبب فشار بر روی مهره های گردن و بیرون زدگی دیسک گردن می شود. 

استعمال سیگار: مصرف سیگار و دخانیات سبب می شود عروق بدن کوچکتر و تنگ تر شوند و آنگاه غذارسانی و اکسیژن رسانی به دیسک ها قطع می شود و دیواره دیسک ها ضعیف و شکننده می شود. 

روش های جلوگیری از بروز فتق دیسک 

برای آن که ستون فقرات سالم و بدون نقصی داشته باشیم لازم است با رعایت برخی از نکات می توانیم سلامت ستون فقرات خود را تضمین کنیم. گرچه جنس مهره ها و دیسک های ستون فقرات در سالم بودن و دوری از بیماری های ستون فقرات موثر است برای مثال اگر در ژنتیک افراد دیسک هایی با دیواره نازک و غیر قوی ای وجود داشته باشد به راحتی فرد دچار بیماری بیرون زدگی دیسک می شود اما در صورتی که مراقبت هایی انجام شود می توان این روند را کند تر و یا از آن جلوگیری کرد. برخی از روش های جلوگیردی از درد گردن :

صاف نگه داشتن گردن

برای آنکه مهره های گردن و دیسک های میان آن ها سالم باشند لازم است هنگام انجام کار علی الخصوص مشاغلی که با نشستن های طولانی مدت سروکار دارند و همچنین در زمان راه رفتن و حرکت کردن گردن صاف نگه داشته شود. 

نحوه نشستن 

زمانی که به هر دلیلی نیاز به نشستن های طولانی مدت دارید توجه داشته باشید که از صندلی ای استفاده کنید که سفت و محک باشد و دچار فرورفتگی نشود. و در زمانی که از لوازم الکتریکی هوشمند از قبیل: تلفن های همراه،کامپیوتر،تب لت و هر نوع وسیله دیگر استفاده میکنید به نوع نشستن و شکل قرار گرفتن ستون فقرات خود توجه کنید. 

شغل

در صورتی که شغل شما به صورتی است که نیاز به پشت سیستم نشستن دارید. دقت کنید که کف پاها به زمین چسبیده باشد. شانه هایتان در موازات یکدیگر قرار گرفته باشند، دست ها و آرنج روی میز قرار داشته باشند و گردن صاف باشد. 

ورزش 

برای انجام فعالیت بدنی ورزش هایی را انتخاب کنید که روی گردن شما فشاری را وارد نکند. انجام فعالیت ها ببدنی برای انسان ها ضروری است اما فعالیت های بدنی باید به گونه ای باشد که به مهره های گردن و دیگر مهره های ستون فقرات آسیبی نرسد. 

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *