کرانیکتومی، روشی که به عنوان برداشتن جمجه نیز شناخته می‌شود ، یک عمل جراحی است که شامل برداشتن بخش کم و بیش بزرگی از استخوان‌های جمجمه است. جراحی کرانیکتومی ساب دورال در سطح ساب دورال ، یعنی بین سخت شامه (غشایی که مغز و نخاع را احاطه کرده است) و غشای عنکبوتیه (لایه میانی سه پوشش،مننژهاو مرکزی) انجام می‌شود.

جراحی کرانیکتومی ساب دورال چیست؟

کرانیکتومی ساب دورال از طریق مسیر ساب دورال، یعنی بین دورا ماتر (غشایی که مغز و نخاع را احاطه کرده است) و غشای عنکبوتیه انجام می‌شود. این نوع درمان بیشتر به منظور رفع فشار برای درمان شرایط پاتولوژیک مختلف مانند خونریزی‌های ناشی از علل مختلف (سکته های هموراژیک، تروما، پارگی آنوریسم) و سایر بیماری‌ها مانند هیدروسفالی انجام می‌شود.

 جراحی کرانیکتومی ساب دورال چگونه انجام می‌شود؟

جراح باید جمجمه را به اندازه کافی باز کند تا به این هدف دست یابد. برداشتن جمجمه می‌تواند قطعی باشد و در نتیجه شامل برداشتن کامل بخشی از استخوان جمجمه یا موقتی باشد و بنابراین شامل باز کردن فلاپی است که توسط فلاپی از قسمت‌های نرم و استخوان تشکیل می‌شود که سپس در جای خود جایگزین می‌شود تا بسته شود.

جراحی کرانیکتومی ساب دورال

مزایا و معایب  جراحی کرانیکتومی ساب دورال چیست؟

این نوع جراحی ، بسیار ظریف و نسبتاً تهاجمی ، امکان درمان شرایط پاتولوژیکی را فراهم می‌کند که نمی‌توان آنها را غیر از این درمان کرد: زمانی که مداخله ضروری تشخیص داده شود، بنابراین، مزایای درمان بیشتر از مضرات آن است.

آیا جراحی کرانیکتومی ساب دورال یک روش دردناک وخطرناک است؟

مانند بسیاری از جراحی های دیگر که شامل مغز می‌شود، کرانیکتومی ساب دورال کاملا تهاجمی است و شامل یک دوره پس از عمل است که نیاز به نظارت مداوم پزشکی دارد و عاری از عوارض نیست، که برخی از آنها حتی می‌توانند بسیار جدی باشند.

چه کسانی می‌توانند تحت کرانیکتومی ساب دورال قرار گیرند؟

از آنجایی که این یک عمل جراحی است که امکان درمان شرایط پاتولوژیک را فراهم می‌کند که غیر از این قابل درمان نیستند، تمام مواردی که این نوع رویکرد برای آنها ضروری است، کاندیدای انجام کرانیکتومی ساب دورال هستند.
بیمارانی که ممکن است منع مصرفی برای انجام این نوع روش جراحی برای آنها وجود داشته باشد، افراد بسیار مسن ویا ضعیف و کسانی هستند که مشکلات مهم مرتبط با لخته شدن خون دارند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button