کمردرد می تواند پیچیده باشد و تشخیص و درمان آن دشوار باشد. انواع مختلفی از کمردرد و طیف وسیعی از درمان‌ها وجود دارد که ممکن است برای یک بیماری مفید باشد یا نباشد. کمردرد جز شایع ترین علت هایی است که افراد به پزشک مراجعه می‌کنند و یا از کار می‌افتند و علت اصلی ناتوانی در سراسر جهان است. 

کمردرد

کمردرد یک تجربه پیچیده و شخصی است

شدت و کنترل درد برای هر فرد بسیار متفاوت است. به عنوان مثال ، یک فرد مبتلا به فتق دیسک ممکن است درد زیادی را تجربه کند در حالی که شخص دیگری با همین شرایط به هیچ وجه علائمی ندارد. به طور مشابه، فشار عضلانی می‌تواند از خفیف تا ناتوان کننده باشد. در برخی شرایط ، کمردرد می‌تواند شدید و سپس فروکش کند، اما بعد از چند هفته یا چند ماه دوباره تشدید شود. 

علائم کمردرد

کمردرد می تواند از درد ماهیچه گرفته تا احساس تیرکشیدن، سوزش متغیر باشد. علاوه بر این، درد ممکن است به پای فرد انتشار باشد یا با خم شدن ، پیچ خوردن ، بلند کردن ، ایستادن یا راه رفتن بدتر شود.

علل کمردرد

کمردرد اغلب بدون دلیلی ایجاد می‌شود که پزشک می‌تواند با آزمایش یا مطالعه تصویربرداری تشخیص دهد. شرایطی که معمولاً با کمردرد ارتباط دارند عبارتند از:

کشیدگی ماهیچه یا رباط

بلند کردن وزنه‌های سنگین مکرر یا حرکت ناگهانی ناخوشایند می‌تواند ماهیچه های پشت و رباط های ستون فقرات را تحت فشار قرار دهد. اگر از نظر بدنی ضعیف هستید، فشار مداوم بر پشت می‌تواند باعث اسپاسم دردناک عضلات شود.

برآمدگی یا پارگی دیسک‌ها

دیسک ها به عنوان بالشتک بین استخوان ها (مهره ها) در ستون فقرات شما عمل می‌کنند. مواد نرم داخل دیسک می‌توانند برآمده یا پاره شده و بر روی یک عصب فشار بیاورند. با این حال‌، شما می‌توانید بدون درد کمر دچار برآمدگی یا پارگی دیسک شوید. بیماری دیسک اغلب به صورت تصادفی هنگامی که به دلایل دیگری اشعه ایکس ستون فقرات را انجام می‌دهید ، مشاهده می‌شود.

آرتروز

آرتروز می‌تواند کمر را درگیر کند. در برخی موارد، آرتریت در ستون فقرات می‌تواند منجر به تنگ شدن فضای اطراف نخاع شود، وضعیتی که تنگی نخاع نامیده می‌شود.

پوکی استخوان

اگر استخوان‌های شما متخلخل و شکننده شوند، مهره‌های ستون فقرات شما ممکن است دچار شکستگی‌های دردناک شوند.

جلوگیری از کمردرد

تشخیص علت اصلی درد ممکن است دشوار باشد!

معمولاً برای مغز دشوار است که بین آسیب یک ساختار نخاعی و دیگری در مجاورت آن تمایز قائل شود. به عنوان مثال ، فتق یا پارگی دیسک ممکن است به دلیل مجاورت نزدیک به مفصل ورم مفاصل شبیه باشد. در برخی موارد ، ریشه عصبی یکسان می تواند توسط ساختارهای مختلف ، مانند دیسک یا خار استخوان فشرده یا تحریک شود.
پزشک شما یک شرح حال کامل پزشکی می گیرد ، علائم شما را مورد بحث قرار می دهد و به منظور تشخیص دقیق علت کمردرد ، یک معاینه فیزیکی انجام می دهد. گاهی اوقات آزمایش های تشخیصی-مانند اشعه ایکس ، اسکن MRI یا تزریق های تشخیصی-هنگام تلاش برای تعیین یا تأیید علت زمینه ای درد مورد نیاز است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

بیشتر کمردردها با درمان خانگی و مراقبت از خود به تدریج بهبود می‌یابد، معمولاً طی چند هفته. در صورت بروز کمردرد با پزشک خود تماس بگیرید:

 • بعد از گذشت چند هفته ادامه دارد
 • شدید است و با استراحت بهبود نمی‌یابد
 • یک یا هر دو پا را گسترش می‌دهد، به خصوص اگر درد تا زیر زانو گسترش یابد
 • باعث ضعف، بی حسی یا سوزن سوزن شدن در یک یا هر دو پا می‌شود
 • با کاهش وزن بدون دلیل همراه است 

در موارد نادر، کمردرد می‌تواند نشانه یک مشکل جدی پزشکی باشد. در صورت بروز کمردرد به دنبال مراقبت فوری باشید:

 • باعث مشکلات جدید روده یا مثانه می‌شود
 • با تب همراه است 
 • بعد از افتادن، ضربه به کمر یا آسیب‌های دیگر رخ می‌دهد

عوامل خطر

هر کسی ممکن است دچار کمردرد شود ، حتی کودکان و نوجوانان. این عوامل ممکن است شما را در معرض خطر بیشتر کمردرد قرار دهد:

 • سن. کمردرد با افزایش سن ، از سن 30 یا 40 سالگی شایع تر است.
 • عدم ورزش. عضلات ضعیف و بلااستفاده در کمر و شکم ممکن است منجر به کمردرد شود.
 • اضافه وزن. وزن اضافی بدن فشار بیشتری را به کمر شما وارد می‌کند.
 • بیماری‌ها برخی از انواع آرتروز و سرطان می‌توانند به کمردرد کمک کنند.
 • بلند کردن نامناسب استفاده از پشت به جای پاها می تواند منجر به کمردرد شود.
 • شرایط روانی. به نظر می رسد افرادی که مستعد افسردگی و اضطراب هستند بیشتر در معرض ابتلا به کمردرد هستند.
 • سیگار کشیدن. افراد سیگاری بیشتر در معرض کمردرد قرار دارند. این ممکن است به این دلیل رخ دهد که سیگار باعث سرفه بیشتر می‌شود که می‌تواند منجر به فتق دیسک شود. سیگار کشیدن همچنین می‌تواند جریان خون در ستون فقرات را کاهش داده و خطر پوکی استخوان را افزایش دهد.

نحوه جلوگیری از کمردرد

با بهبود وضعیت جسمانی و ورزش کردن، می‌توانید از بروز کمردرد یا از عود آن جلوگیری کنید.

برای سالم و قوی نگه داشتن کمرتان:

 • ورزش کنید

فعالیت های هوازی منظم کم فشار-آنهایی که کمر شما را تحت فشار قرار نمی‌دهند-می‌تواند قدرت و استقامت کمر را افزایش داده و به ماهیچه‌های شما اجازه دهد عملکرد بهتری داشته باشند. پیاده‌روی و شنا انتخاب‌های خوبی هستند. با پزشک خود در مورد فعالیت هایی که ممکن است انجام دهید صحبت کنید.

 • ایجاد قدرت و انعطاف پذیری عضلات

انجام تمرینات عضلات شکم و پشت که باعث تقویت عضلات پشت شما می‌شود.

 • وزن سالم را حفظ کنید

اضافه وزن ماهیچه‌های پشت را تحت فشار قرار می‌دهد. اگر اضافه وزن دارید، کوتاه کردن آن می‌تواند از کمردرد جلوگیری کند.

 • ترک سیگار

سیگار کشیدن خطر کمردرد را افزایش می‌دهد. این خطر با تعداد سیگارهای کشیده شده در روز افزایش می‌یابد ، بنابراین ترک آن باید به کاهش این خطر کمک کند.

از حرکاتی که پشت شما را پیچانده یا فشار می دهد اجتناب کنید. از بدن خود به درستی استفاده کنید:

 • درست بایستید

موقعیت لگن خود را خنثی نگه دارید. اگر مجبورید به مدت طولانی بایستید، اصلاح نحوه ایستادن تان می‌تواند فشار را بر عضلات پشت را کاهش دهد.

 • درست بنشینید

پای خود را کاملا بر روی کف یا جا پایی قرار دهید. مچ پایتان باید در جلو و مقابل زانویتان باشد. یک فاصله کوچک بین پشت زانوها و جلوی صندلی خود نگه دارید. زانوها باید در ناحیه کمر یا زیر لگن قرار بگیرند. پشت صندلی خود را طوری تنظیم کنید تا از وسط تا انتهای کمرتان محافظت کند. شانه های خود را آرام کرده و ساعد خود را به موازات زمین نگه دارید. از نشستن در یک موقعیت برای مدت زمان طولانی باید خودداری کنید.

 • وسایل را درست بلند کنید

در صورت امکان از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید، اما اگر باید چیزی سنگین بلند کنید بهتر است از دیگران کمک بگیرید یا بار را در هنگام بلند کردن نزدیک بدن خود نگه دارید. 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button