سالانه حدود 180000 فتق دیسک تشخیص داده می‌شود. تعداد موارد گزارش نشده بسیار بیشتر است، زیرا هر حادثه‌ای به طور خودکار با درد شدید و در نتیجه مراجعه به پزشک همراه نیست. فتق دیسک ناراحت کننده است. اما دلیلی برای ترس نیست. اکثر موارد را می‌توان به خوبی به صورت محافظه کارانه درمان کرد. بیایید ابتدا با هم به بررسی علل و علائم احتمالی آن بپردازیم و سپس روی آنچه می‌تواند به شما کمک کند تمرکز کنیم.

عضله سازی پس از جراحی

علل و علائم فتق دیسک

فتق دیسک با پارگی لایه بیرونی دیسک واقع بین مهره‌ها و بخشی از محتویات ژلاتینی که به بافت اطراف فشار داده می‌شود مشخص می‌شود. اگر این توده ژلاتینی روی طناب عصبی مجاور فشار بیاورد، منجر به درد شدیدی می‌شود که اغلب توسط افراد مبتلا توصیف می‌شود. فتق دیسک یک اختلال مرتبط با سن و استرس است و بنابراین یک نشانه طبیعی از پیری است.

چه زمانی ورزش بعد از جراحی کمر بی خطر است؟

قبل از بازگشت به حالت عادی پس از جراحی دیسک کمر، لازم است که یک رویکرد متفکرانه، آهسته و پیوسته از تمرینات ورزشی داشته باشید. هر جراحی متفاوت است. هیچ جدول زمانی مشخصی در مورد اینکه چه زمانی برای شروع مجدد ورزش مناسب است وجود ندارد. با این حال، اغلب پزشکان توضیه می‌کنند که بعد از ۴تا ۶ هفته بیماران می‌توانند فعالیت ورزشی داشته باشند.

عضله سازی پس از جراحی

باتوجه به اهمیت فوق العاده ستون فقرات برای تحرک و فعالیت هر فرد، پیگیری درمان و مراقبت‌های پس از مداخله جراحی با هدف بازیابی کامل کلیه عملکردها در ناحیه ستون فقرات انجام می‌شود. ستون فقرات محور مرکزی بدن ما را تشکیل می‌دهند. ستون فقرات سالم به شکل منحنی S امکان حرکات و فعالیت‌ها را در جهات مختلف با تراز پایدار می‌دهد. با این حال، ستون فقرات به عنوان یک ساختار آناتومیک همگن به تنهایی به حالت ایستاده بدن کمک نمی‌کند. عملکرد خود را در تعامل پیچیده استخوان‌ها، رباط‌ها، تاندون‌ها، دیسک‌های بین مهره‌ای، اعصاب و ماهیچه‌ها انجام می‌دهد.

آناتومی ستون فقرات

24 مهره اساس ستون فقرات را تشکیل می‌دهند. ۷ عدد در ناحیه گردن، ۱۲ عدد در ناحیه سینه و ۵ عدد در ناحیه کمر قرار دارند. 10 مهره دیگر در ناحیه ساکروم و دنبالچه به هم متصل هستند. با این حال، ناحیه کمر تا سن 25 سالگی به یک بلوک استخوانی محکم و قوی تبدیل می‌شود. دیسک‌های بین مهره‌ای عناصر تشریحی خاصی هستند که بین بدنه‌های مهره‌ها قرار گرفته و آن‌ها را به شکل S دوتایی به هم متصل می‌کنند.

دیسک‌های بین مهره‌ای از نظر ساختاری انعطاف پذیر هستند، ساختارهایی از الیاف غضروفی تشکیل شده‌اند. ستون فقرات دارای 23 عدد است. هر دیسک بین مهره‌ای از دو قسمت تشکیل شده است. یک حلقه فیبری بیرونی یک هسته ژلاتینی داخلی را در بر می‌گیرد. بافت ژلاتینی هسته داخلی 80-85 درصد آب است. این آب توسط ساختارهای پروتئینی خاصی محدود شده است. نوعی بالشتک آب تشکیل می‌شود. این عملکرد هر دیسک را نشان می‌دهد. بالشتک‌ها یک پد فشار الاستیک را تشکیل می‌دهند و باعث تحرک ستون فقرات می‌شوند.

فتق دیسک چگونه ایجاد می‌شود و چقدر جدی است؟

انعطاف پذیری حلقه‌های فیبری بیرونی با افزایش سن کاهش می‌یابد. این روند از سن 40 سالگی شروع می‌شود. اضافه بار، وضعیت نامناسب و فعالیت عمدتاً بی تحرک نیز باعث فتق دیسک می‌شود.

در برخی موارد عوامل ارثی نیز نقش دارند. آن‌هایی که تحت تأثیر قرار گرفته‌اند، استعداد خاصی برای بیرون زدگی توده دیسک بین مهره‌ای دارند. بسیاری از افراد مبتلا نمی‌دانند که سوراخ‌هایی در حلقه‌های فیبر بیرونی داشته‌اند. اگر ماده‌ای که بیرون می‌آید به اعصاب یا سایر عناصر مهم فشار نیاورد، لزوماً درد ایجاد نمی‌شود.

بدنسازی بعد از عمل دیسک کمر

ورزش‌های توصیه شده بدنسازی بعد از جراحی دیسک کمر

بدنسازی بعد از جراحی کمر می‌تواند به بازیابی قدرت و انعطاف پذیری عمل کمک کند. قبل از انجام ورزش‌های بدنسازی، بهتر است با یک متخصص برای ایجاد یک برنامه تمرینی متناسب با نیازهای شما ملاقات کنید. متخصصان پزشکی اغلب تمرینات سبک‌تری را توصیه می کنند که احتمال کمتری ایجاد آسیب‌های اضافی را دارند. تمرینات کم ضربه که به تقویت تنه بدن و کشش همسترینگ کمک می‌کند نیز مفید هستند. این تمرینات شامل موارد زیر می‌شود:

شیب لگن خلفی

 تمرینی که باید در هنگام بهبود عضلات مرکزی مورد توجه قرار گیرد، شیب لگن خلفی است. این تمرین شامل تکان دادن آهسته لگن به عقب در حالی که دراز کشیده و هر دو زانو خم شده است. لطفا توجه داشته باشید این تمرین بهتر است تحت نظارت یک متخصص پزشکی انجام شود.

پیاده روی

زمانی که به یک برنامه ورزشی یا حتی فعالیت‌های منظم روزانه برمی‌گردید، پیاده روی یک تمرین عالی است که برای کمر مناسب است. به طور معمول، توصیه می‌شود با پیاده روی شروع کنید و روی زمین صاف و یکدست راه بروید.

کشش

انجام کشش‌های ملایم به افزایش انعطاف پذیری بعد از جراحی کمک می‌کند. حرکات کششی که عضلات همسترینگ و شکم را هدف قرار می‌دهند می‌توانند به آسان‌تر شدن حرکت کمک کنند. با این حال، احتیاط کنید و زیاد کشش ندهید، زیرا ممکن است روند بهبودی را به تاخیر بیندازد. تمرینات سبک اضافی که م یک متخصص پزشکی می‌تواند توصیه کند شامل شنا و دوچرخه سواری است.

 

کلام آخر

فعالیت‌های روزانه و ورزش‌های سنگین بدنسازی بعد از جراخی دیسک کمر نباید شامل بلند کردن اجسام سنگین، ددلیفت یا هر چیز دیگری باشد که باعث شود کمر شما را بیش از حد بپیچد یا خم کند. مهم‌تر از همه، به آنچه بدنتان به شما می‌گوید توجه کنید. اگر فعالیتی یا ورزشی که انجام می‌دهید سنگسن است و منجر به درد می‌شود بهتر است سریعا به پزشک مراجعه کنید.

نظرات کاربران

    سلام وقتتون بخیر باشه من ۱۸ سالمه بعد از ۴ ماه داخل باشگاه یک حرکت سنگین زدم و به مرور زمان داخل باشگاه بعد از دو هفته احساس دردم بیشتر شد . پیش دکتر رفتم و بهم گفت مشکل خیلی هاد و جدی ندارم مثل تنگی نخا و پارکی دیسک و حداقل بعد از ۳ ماه میتونم برگردم به ورزش ، این مقاله راجب بعد از عمل بود و میخواستم بدونم من با این شرایطم میتونم به خوبی قبل و مثل قدیم ورزش کنم ، ممنون میشم اگر جواب بدید این موضوع خیلی برام مهمه

    یکسال بعد از عمل دیسک کمر و تداوم درد ، متوجه شدم محل عمل فاقد عضله بوده و ترمیم عضله در این محل شکل نگرفته است ،راهکار پیشنهادی شما چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button