مراقبت های پس از جراحی دیسک گردن

روش جراحی دیسک گردن برای درمان مشکلات و بیماری های بیرون زدگی دیسک انجام می شود . برای انجام این جراحی یک برش کوچکی پشت یا جلوی گردن ایجاد می شود . انواع روش های جراحی دیسک گردن دیسککتومی قدامی ، دیسککتومی خلفی و تعویض دیسک یا پروتز دیسک است . پس ازجراحی برای آنکه سلامتی بیمار به طور کامل باز گردد مراقبت هایی لازم است که به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد .مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن ضروری است .

مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن

طول درمان بهبودی زخم

مدت زمان بهبودی زخم در بیمارانی که جراحی دیسک گردن داشته اند معمولا تا 2 هفته طول میکشد که در این دو هفته لازم است دستورالعمل هایی توسط بیمار انجام شود. ممکن است مشکلات و بیماری هایی نظیر دیابت زمان بهبودی زخم را به تعویق بیندازند و یا سیگار کشیدن و استعمال دخانیات تاثیر مستقیمی و بر بهبود نیافتن زخم دارد. بنابراین رعایت این اصول بعد از جراحی الزامی است. اصولا جراحان از بخیه هایی جاذب استفاده می کنند اما ممکن است به هر دلیلی جراح از بخیه ای استفاده کند که جذب نمی شود بنابراین در این شرایط مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن ویژه تر می شود .

مراقبت از زخم پس از جراحی دیسک گردن

تا دو هفته پس از جراحی مراقبت از زخم از اهمیت زیادی برخوردار است نکته ای که روشن است این است که باید پانسمان زخم به طور مرتب تعویض گردد و کاملا استریلزه شود . برای تعویض پانسمان ابتدا پانسمان قبلی را باز کرده و به زخم بتادین بزنید بهتر است پس از آن زخم را با گاز استریل و سرم شست و شو پاک و تمیز کنید سپس با یک گاز استریل خشک روی زخم را بپوشانید . برای این کار می توان از پانسمان های ضد آب استفاده کنید تا به راحتی بیمار بتواند استحمام کند و زخم دچار عفونت نشود . در صورتی که برای بخیه از بخیه جاذب استفاده نشده باشد بیمار باید برای کشیدن بخیه های خود به پزشک معالج مراجعه کند .

چند نکته درباره بستن گردنبند طبی

نکته خیلی مهم در بستن گردنبند در صورتی که پزشک برای شما تجویز کرده است این است که گردنبند کاملا اندازه باشد زیرا:

1: در صورتی که گردنبند از گردن شما کوچک تر باشد سبب تعریق و در نهایت عفونت زخم جراحی می شود

2: در صورتی که گردنبند از گردن شما بزرگ تر باشد عموما استحکامی ندارد و برای نگه داشتن گردن شما به صورت صاف مناسب نیست و کمکی به جوش خوردن محل جراحی نمی کند.

3: در صورت که گردنبند اندازه مناسب گردن شما را داشته باشد ، می تواند به جوش خوردن سریعتر مهره ها کمک کند و حرکت گردن را کنترل کند تا درمان سریعتر اتفاق افتد .

چند نکته درباره بستن گردنبند طبی

استحمام پس از جراحی دیسگ گردن

استحمام بلافاصله یا چند روز پس از جراحی ممکن است سبب عفونت زخم شود بنابراین بهتر است تا ده روز پس از جراحی بیمار استحمام نکند و تا بعد از دو هفته که زخم توسط پزشک معالجه شد و از نظر پزشک زخم بهبود یافته بود بیمار می تواند با آسودگی استحمام کند.

مراقبت ها پس از جراحی دیسک گردن در فعالیت های روزانه

بیرون زدگی دیسک ممکن سبب آن شده باشد که شما از فعالیت های روزانه خود دور بمانید . به همین دلیل شما برای درمان جراحی را انتخاب نموده اید از آن جایی که بهبودی استخوان ها و زخم 4 تا 6 ماه زمان می برد نیازی به استراحت مطلق نیست و شما می توانید با رعایت اصول مراقبت های پس از جراحی دیسک گردن به فعالیت های روزانه خود ادامه دهید .  تا پزشک به شما اجازه نداده است رانندگی نکنید . فعالیت هایی مثل در دست گرفتن گوشی همراه برای ساعت های طولانی ، چرخاندن گردن به صورت مدام ، فشار آوردن به عضلات گردن ، استفاده از بالش نامناسب را  انجام ندهید تا بهبودی شما سریع تر اتفاق افتد .

چه کارهایی را پس از جراحی دیسک گردن نباید انجام داد ؟

 • به روی شکم نخوابید
 • برای بلند شدن از روی تخت به صورت ناگهانی بلند نشوید ابتدا به پهلو بچرخید سپس با کمک آویزان کردن پاها از تخت پایین بیاید
 • در صورتی که پزشک بنا به دلایلی به شما استراحت مطلق داده است آن را رعایت کنید و به عضلات خود فشار وارد نکنید.

نکات مهم در استراحت مطلق

 • رژیم غذایی نرم
 • پاها را به حرکت در آورید  از ماساژور استفاده کنید
 • ورزش های مناسب  دیسک گردن را انجام دهید
 • توجه کنید که به زخم بستر مبتلا نشوید
 • به پشت و یا به صورت دو پهلو بخوابید  

رابطه جنسی پس از جراحی دیسک گردن

بهتر است تا 30 روز پس از جراحی رابطه جنسی نداشته باشید زیرا ممکن است به محل جراحی و یا عضلات گردن فشار وارد شود .

داروهایی که پس از جراحی باید استفاده شود

داروهای ضد انعقاد  ، آنتی بیوتیک ها ، داروهای مولتی ویتامین ، دارو های تسکین دهنده ، دارو های ضد التهاب داروهایی هستند که پس از جراحی برای بیمار احتمالا تجویز می شوند تا زخم بیمار سریعتر بهبود یابد و پیوند استخوانی آن سریعتر انجام شود . در صورت تجویز دارو توسط پزشک، آن را به موقع مصرف نمایید.

سفرها و جا به جایی بیمار

روشن است که بیمار جراحی شده نباید برای ساعات طولانی روی صندلی خودرو برای مسافت های خیلی زیاد بنشیند . برای جا به جایی بیمارانی که جراحی دیسک گردن انجام داده اند هواپیما وسیله نقلیه بهتری است زیرا ساعت سفر را کمتر می کند و در صورتی که بیمار خسته شد می تواند چند قدمی در هواپیما حرکت کند . در صورتی که به هر دلیلی امکان سفر هوایی نبود بیمار می تواند با خودروی شخصی سفر کند به شرط آنکه  روی صندلی عقب خودرو دراز کشیده و هر 45 دقیقه توقف و استراحت داشته باشد .

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟

 در صورتی که سردرد های شدید ، تب بالا ، ترشح از زخم ، عدم کنترل روی ادرار و مدفوع ، خارش یا سوزش شدید در ناحیه زخم ، احساس درد در ناحیه دست دارید به پزشک مراجعه کنید .

 

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *