هر گونه رشد غیرطبیعی سلول ها در مغز یا در کنار بافت مغز کودکان دیده می‌شود تومور مغزی کودکان می‌گویند. تومورهای مغزی کودکان دارای انواع متعددی است که برخی از این تومورهای بدخیم و سرطانی و برخی دیگر خوش خیم و غیرسرطانی هستند. درمان تومور مغزی در کودکان به نوع ، اندازه و محل تومور بستگی دارد. در این راستا علائمی که کودک تجربه خواهد کرد بنا به نوع، اندازه، محل قرارگیری و سرعت رشد تومور می‌تواند متفاوت باشد. برخی از شایع ترین علائم شایع تومور مغزی کودکان عبارتند از:

 • سردرد (که با گذشت زمان شدیدتر و تعداد دفعات آن بیشتر می‌شود)
 • پر بودن ملاج نونهالان در بین استخوان‌های جمجمه آنها
 • ضعف عضلانی یا کاهش حس‌ها در یک دست یا یک پا
 • ضعف ماهیچه‌ها یا افتادگی یک طرف از صورت
 • تهوع یا استفراغ، بدون دلیل مشخص
 • تشنج بدون هرگونه سابقه قبلی
 • دشواری در حفظ تعادل
 • منگی یا خشونت بی‌دلیل
 • مشکلات حافظه و یادگیری
 • تغییر رفتار یا شخصیت
 • احساس فشار در سر
 • اختلال در بینایی 
 • اختلال در راه رفتن
 • حرکات غیرطبیعی چشم
 • اختلال در صحبت کردن
 • مشکلات بلع غذا
 • بی‌اشتهایی
 • اختلالات شنوایی
تشخیص تومور مغزی در کودکان

تشخیص تومور مغزی در کودکان 

در صورت مشکوک بودن فرزند شما به تومور مغزی، پزشک ممکن است چندین آزمایش و روش را برای کمک به تشخیص و تعیین گزینه‌های درمانی توصیه کند.

معاینه عصبی

این معاینه ممکن است شامل موارد دیگر ، بررسی بینایی ، شنوایی ، تعادل ، هماهنگی ، قدرت و رفلکس های فرزند شما باشد. ایجاد مشکل در برخی مناطق ممکن است سرنخ هایی در مورد قسمتی از مغز که ممکن است تحت تأثیر تومور مغزی قرار گیرد ، ارائه دهد.

آزمایشات تصویربرداری

آزمایشات تصویربرداری به تعیین محل و اندازه تومور مغزی کمک می‌کند. تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) اغلب انجام می‌شود. ممکن است همراه با MRI تخصصی مانند MRI عملکردی یا طیف سنجی رزونانس مغناطیسی استفاده شود. سایر آزمایشات تصویربرداری شامل توموگرافی کامپیوتری (CT) و توموگرافی گسیل پوزیترون (PET) است.

بیوپسی

برداشتن نمونه ای از بافت برای آزمایش ممکن است به عنوان بخشی از عمل جراحی برای برداشتن تومور مغزی انجام شود. یا اگر دسترسی به تومور مغزی دشوار است یا در ناحیه ای حساس که ممکن است در اثر جراحی وسیع آسیب ببیند، ممکن است بیوپسی سوزنی استریوتاکتیک انجام شود. جراح مغز و اعصاب کودکان یک سوراخ کوچک در جمجمه ایجاد می‌کند ، یک سوزن نازک را از طریق سوراخ وارد کرده و بافت را با استفاده از سوزن خارج می‌کند. نمونه بیوپسی در آزمایشگاه تجزیه و تحلیل می‌شود تا انواع سلول‌ها و میزان تهاجمی آنها مشخص شود.
تشخیص پزشکی دقیق علاوه بر تجزیه و تحلیل بیوپسی سنتی‌، بافت تومور نیز می‌تواند برای جهش های ژنتیکی و اساس مولکولی تومور مورد آزمایش قرار گیرد. سپس درمان دارویی هدفمند می‌تواند متناسب با نیازهای فرد تجویز شود.
آزمایش هایی برای بررسی اینکه آیا سرطان گسترش یافته است یا خیر. اگر مشکوک هستید که ممکن است تومور مغزی کودک سرطانی باشد و از ناحیه دیگری از بدن به مغز گسترش یافته است ، پزشک ممکن است آزمایشات و روش هایی را برای تعیین محل شروع سرطان توصیه کند.

درمان تومور مغزی در کودکان

درمان تومور مغزی در کودکان

درمان تومور مغزی کودکان بستگی به نوع ، اندازه و محل تومور و همچنین سن و سلامت کلی فرزند شما دارد.

عمل جراحی

اگر تومور مغزی در مکانی قرار داشته باشد که برای انجام عمل قابل دسترسی باشد، جراح مغز و اعصاب کودکان کودک شما تلاش می کند تا آنجا که ممکن است بیشتر تومور مغزی را با عمل جراحی از بین ببرد.
در برخی موارد ، تومورها کوچک هستند و به راحتی می‌توان آنها را از بافت مغز جدا کرد ، که این امر امکان برداشتن کامل جراحی را ممکن می‌سازد. در موارد دیگر ، تومورها را نمی‌توان از بافت اطراف جدا کرد یا در نزدیکی نواحی حساس مغز قرار دارند و این عمل جراحی را خطرناک می‌کند. در این شرایط جراح مغز و اعصاب کودکان تا آنجا که ممکن است تومور را برمی‌دارد.
حتی برداشتن قسمتی از تومور مغزی می‌تواند به کاهش علائم و نشانه ها کمک کند. جراحی برای برداشتن تومور مغزی کودکان خطراتی مانند عفونت و خونریزی را در پی دارد. خطرات دیگر ممکن است به قسمتی از مغز فرزند شما بستگی داشته باشد که تومور در آن قرار دارد. به عنوان مثال، جراحی روی تومور نزدیک اعصاب متصل به چشم ممکن است خطر از دست دادن بینایی را به همراه داشته باشد.

پرتودرمانی سنتی

پرتودرمانی از پرتوهای پرانرژی مانند اشعه ایکس یا پروتون برای از بین بردن سلول‌های تومور استفاده می‌کند. پرتودرمانی می‌تواند از دستگاهی در خارج از بدن (تابش پرتو خارجی) انجام شود ، یا در موارد بسیار نادر ، اشعه می‌تواند در داخل بدن نزدیک به تومور مغز قرار گیرد (براکی تراپی).

تابش پرتو خارجی می تواند فقط بر ناحیه ای از مغز فرزند شما که تومور در آن قرار دارد متمرکز شود ، یا می‌تواند بر روی کل مغز اعمال شود (تابش کل مغز). اشعه کل مغز اغلب برای درمان سرطانی که از قسمت های دیگر بدن به مغز سرایت کرده است استفاده می شود.

عوارض جانبی پرتودرمانی

عوارض جانبی بستگی به نوع و دوز پرتویی دارد که کودک دریافت می‌کند شامل.:

 • سردرد
 • شامل خستگی
 • تحریک پوست سر
 • ریزش موی موقت
 • گاهی حالت تهوع و استفراغ  که داروهای ضد تهوع می‌توانند به کنترل این علائم کمک کنند.

پرتو درمانی

پرتودرمانی دوزهای هدفمندتری از تابش را به تومورهای مغزی می‌تاباند و قرار گرفتن در معرض اشعه در برابر بافت سالم مجاور را به حداقل می‌رساند. به نظر می‌رسد این امر عوارض جانبی کوتاه مدت و بلند مدت را کاهش داده و احتمال ابتلا به سرطان‌های جدید را کاهش می‌دهد. پرتو درمانی به ویژه برای کودکان مبتلا به انواع خاصی از تومورهای مغزی مفید است زیرا مغز کودک هنوز در حال رشد است و به ویژه در برابر اثرات دوزهای کم و متوسط ​​اشعه نیز حساس است.

توانبخشی پس از درمان

جراحی رادیویی

جراحی رادیو استریوتاکتیک از پرتوهای متعدد تشعشعی یک شکل بسیار متمرکز از درمان پرتویی برای از بین بردن سلول های تومور در یک منطقه بسیار کوچک استفاده می‌کند. هر پرتو تشعشعی چندان قوی نیست، اما نقطه‌ای که همه پرتوها به هم می‌رسند – در تومور مغز – دوز بسیار زیادی از اشعه را برای از بین بردن سلول های تومور دریافت می‌کند. جراحی رادیویی معمولاً در یک روش درمانی انجام می‌شود و در بیشتر موارد کودک می تواند همان روز به خانه برود.

شیمی درمانی

شیمی درمانی از داروها برای از بین بردن سلول‌های توموری استفاده می‌کند. اگرچه این داروها را می‌توان به صورت قرص به صورت خوراکی مصرف کرد، اما در کودکان مبتلا به تومور مغزی کودکان ، داروها معمولاً به داخل وریدی تزریق می‌شوند. بسیاری از داروهای شیمی درمانی در دسترس هستند و گزینه ها بستگی به نوع سرطان دارد.
عوارض جانبی شیمی درمانی بستگی به نوع و دوز داروها دارد. عوارض جانبی کلی شیمی درمانی شامل تهوع ، استفراغ ، ریزش موی موقت و کاهش تولید سلول های خونی (سرکوب میلوس) است.

درمان دارویی هدفمند

درمان‌های دارویی هدفمند بر ناهنجاری‌های خاص موجود در سلول‌های سرطانی تمرکز می‌کنند. با جلوگیری از این ناهنجاری ها ، درمان دارویی هدفمند می‌تواند باعث مرگ سلول‌های سرطانی شود. به عنوان مثال، یکی از داروهای هدفمند که برای درمان نوعی سرطان مغز به نام گلیومای درجه پایین استفاده می‌شود، بواسیزوماب (آواستین) است. این دارو که از طریق وریدی تجویز می‌شود ، تشکیل عروق خونی جدید را متوقف کرده، خونرسانی به تومور را قطع کرده و سلول‌های تومور را از بین می‌برد.
در صورت شناسایی هدف مولکولی در تومور‌، در حال حاضر از داروهایی مانند dabrafenib ، vemurafenib ، trametinib ، everolimus و داروهای مختلف دیگر برای درمان تومورهای مغزی استفاده می‌شود.
با درک بهتر مبنای مولکولی تشکیل تومور ، چندین آزمایش بالینی با استفاده از درمان دارویی هدفمند در حال انجام است.

توانبخشی پس از درمان

از آنجا که تومورهای مغزی می‌توانند در قسمت‌هایی از مغز ایجاد شوند که مهارت‌های حرکتی‌، گفتار ، بینایی و تفکر را کنترل می‌کنند ، توانبخشی ممکن است بخشی ضروری از بهبودی باشد. ممکن است پزشک شما را به خدماتی ارجاع دهد که می‌تواند به فرزند شما کمک کند ، مانند:

 • فیزیوتراپی برای کمک به کودک شما مهارت های حرکتی یا قدرت عضلانی از دست رفته را بازیابی کند
 • کاردرمانی برای کمک به کودک شما برای بازگشت به انجام فعالیت های روزانه 
 • اگر کودک شما در صحبت کردن مشکل دارد ، گفتار درمانی انجام دهید
 • در صورت نیاز کودک به سن مدرسه برای کمک به مقابله با تغییرات حافظه و تفکر پس از تومور مغزی ، آموزش دهید

آزمایشات بالینی

بسته به نوع و تهاجمی بودن تومور و شانس بهبودی برای فرزند خود ، از پزشک بپرسید که آیا فرزند شما واجد شرایط شرکت در کارآزمایی بالینی است یا خیر.

منبع

نظرات کاربران

  علت تمام این توضیحات و درمان ها در خصوص کودکان علتش فقط بیسوادی و مطالعه نکردن دکتر های مغز و اعصاب جراح مغز و اعصاب میباشد نمیدونم چی چی الفاظ را به کار ببرم وقتی که میفهمم کاملاً داری دروغ میگی به مردم درمان سرطان و تومور های مغزی برای کودکان جراحی نیست شیمی درمانی نیست شیمی درمانی هیچ کمکی به بیمار نمی‌کند چرا از تصویربرداری ۳بعدی استفاده نمی کنید چرا در حین عمل جراحی از پروتون درمانی استفاده نمیکنید چرا از داروهای نانو تراپی استفاده نمیکنید علائم شیمی درمانی امیدوارم سر عزیزات بیاد همین فقط عفونت ریه عفونت گلو دهان و و هزار مرز دیگه امیدوارم که خودت شیمی‌درمانی بشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button