تزریق دیسکوژل یکی از روش های درمانی مدرن برای درمان بیماری‌های بیرون زدگی دیسک است و می‌توان گفت یکی از روش های بسیار محبوب در درمان غیر حراجی دیسک به حساب می‌آید.در این روش درمانی از نوعی الکل تحت عنوان الکل اتیلیک استفاده می‌شود  که تزریق آن به داخل دسیک باعث ایجاد تغییراتی مولکولی درون دیسک می‌شود.

دیسکوژل چه نوع ماده ای است

دیسکوژل ماده ای بی خطر  بر پایه الکل است که از ترکیبات  الکل – سلولز و تنگستن ایجاد شده و به شکل ژل درآمد است. به بیان بهتر، بعد از تزریق در فضای داخل دیسک  حالیت پنبه ای وکمی سفت پیدا می‌کند.درگذشته از الکل مایع برای اسخت ترکیب دیسکوژل استفاده می‌شد که در این حالت خطر نشت الکل به داخل بافت‌های عصبی نخاع وجود داشت.به همین جهت امروزه از الکل در حالت ژله‌ای استفاده می‌شود.

تزریق دیسکوژل در چه مواردی استفاده می‌شود؟

در بیشتر موارد مبتلایان به فتق دیسک با استفاده از دارو یا فیزیوتراپی و درموارد حاد تر با اعمال جراحی درمان می‌شوند. روش درمانی تزریق دیسکوژل، روشی کم تهاجمی است که برای مبتلایان به فتق دیسک در نظر گرفته می‌‎شود. درصورتی که بیماری با استفاده از دارویا ماساژدرمانی، درمان نشود ویا بیمار کاندید مناسبی برای جراحی نباشد،از روش تزریق دیسکوژل استفاده می‌شود.

تزریق دیسکوژل

روش انجام تزریق دیسکوژل به چه صورت است؟

تزریق  دیسکوژل یک روش کم تهاجی اینترونشنال است که باعث کاهش سایز،دربخش بیرون زدگی دیسک می‌شود. در واقع با کم کردن بخشی از حجم داخل دیسک فضایی آزاد بیشتری را ایجاد می‌کنیم و همین امر منجر به آزاد شدن عصب های تحت فشار و کاهش بیرون زدگی می‌شود.
دراین روش بیمار به اتاق عمل منتقل می‌شود اما بدون بیهشوی وبا بی حسی موضعی فرآیند درمان پیش می‌رود.از آنجایی که در ترکیب دیسکوژل تنگسن وجود دارد،از  روش تصویر برداری فلوروسکپی استفاده می‌کنیم تا حرکت این مایع برای پزشک نمایان باشد.
در نتیجه این تزریق ابتدا بخش آبکی دیسک جمع می‌شود و برجستگی دیسک بهبود پیدا می‌کند سپس کانال نخاجی از فشار آزاد می‌شود.ازطرفی درصورتی که محتویات دیسک از طریق منافذ پاره شده وارد کانال نخاعی نشده باشد،منافذ پاره شده را هم می‌بندد که این امر باعث کاهش قابل توجهی ازشدت درد می‌شود.
چند ساعت بعد از عمل ،بیمار مرخص می‌شود و تاثیر این روش تا چند هفته معمولا بین سه الی شش بعد ازعمل خود را نشان خواهد داد.پس از آشکارسدن علائم بهبود بیمار می‌تواند با خیال آسوده به محل کار خود بازگردد.
به یاد داشته باشید در صورتی که جدار دیسک سالم باشد و هنوز پارگی رخ نداده باشد،تزریق دیسکوژل بهترین نتیجه را دربرخواهد داشت.

مزایای از تزریق دیسکوژل

مزایای از تزریق دیسکوژل چیست؟

  • این روش کم تهاجم بوده و بدون بیهوشی است و ریسک بسیار کمی را شامل می‌شود.
  • کاهش قابل توجه احتمال انجام روش های درمان دیگر در آیند مثل جراحی
  • درمان به صورت سرپایی است و نیاز به بستری بیمار نیست .
  • جای زخم ندارد.
  • میزان موفقیت بین 80 الی 90 درصد تخمین شده است که  به نسبت سایر روش‌های درمانی بسیار مطلوب است.
  • دوران نقاهت بسیار کوتاهی به نسبت روش های تهاجمی مثل جراحی دارد.
  • انجام این روش در افرادی که دچار بیماری‌هایی قلبی وریوی مثل فشار خون بالا هستند بلامانع است.

عوارض ناشی از تزریق دیسکوژل

نکته جالب توجه در این روش این است که طبق بسیاری از مقالات معتبر پزشکی، درمان از طریق تزریق دیسکوژل فاقد هرگونه عوارض جانبی است و شاید تنها موردی که بتوان نام برد،استفاده از بی حسی موضعی است که باعث می‌شود بیمار هوشیار باشد و درجریان روند کار قرار بگیرد.

 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

instagram logo call button