شرایط زیادی وجود دارد که می‌تواند منجر به فتق دیسک کمر شود. به عنوان مثال، وضعیت بدنی نامناسب، ضعف بدن و آسیب‌های مربوط به ورزش، تنها چند مورد از مواردی هستند که ممکن است به دیسک کمر آسیب وارد کند. دردی که تجربه می‌کنید ممکن است حاد یا مزمن باشد. درد حاد به این معنی است که مدت کوتاهی طول می‌کشد ولی معمولاً شدید است. درد مزمن به این معنی است که معمولاً سه ماه یا بیشتر طول می‌کشد و می‌تواند باعث درد مبهم یا شدید شود. دردی که تجربه می‌کنید معمولا ریشه در عضلات پشت یا استخوان‌های ستون فقرات دارد. برای بسیاری از افرادی که از فتق دیسک رنج می‌برند، جراحی دیسک کمر یک گزینه درمانی نادر است.

هرچند جراحی از دردِ قابل توجهی که اغلب همراه با این بیماری است، نمی‌کاهد. در حالی که تزریق استروئید اپیدورال یک گزینه درمانی استاندارد غیرجراحی است، اما نگرانی‌های ایمنی ایجاد می‌کند. خوشبختانه، درمان جدیدتر و محافظه کارانه فتق دیسک، تزریق اکسیژن-ازون است. اوزون تراپی دیسک، جایگزینی برای تزریق و جراحی ستون فقرات است.

مراقبت‌های بعد از اوزون تراپی دیسک

ازون درمانی برای فتق دیسک از زمانی که برای اولین بار در دهه 1980 معرفی شد در اروپا و آسیا مورد توجه قرار گرفت. تحقیقات کنونی در مورد ازون درمانی نشان می‌دهد که 65 تا 80 درصد بیماران پس از درمان علائم فتق دیسک را کاهش داده‌اند. علاوه بر این، بیماران عوارض کمی را با ازون درمانی تجربه می‌کنند. محققان ستون فقرات در حال بررسی دقیق‌تر پتانسیل درمانی ازون درمانی هستند و بسیاری دریافته‌اند که نتایجی مشابه نسبت به درمان‌های ثابت شده مانند تزریق استروئید اپیدورال و دیسککتومی جراحی دارد.

ازون تراپی چگونه انجام می‌شود؟

گاز ازون از طریق تزریق به فتق دیسک انجام داده می‌شود. یک سوزن گاز را مستقیماً به دیسک می‌رساند و حجم داخل دیسک را کاهش می‌دهد. این به دلیل اکسیداسیون پروتئوگلیکان‌ها است، که پروتئین‌هایی هستند که در مرکز ژل مانند دیسک (به نام هسته پالپوسوس) یافت می‌شوند. وقتی حجم دیسک فرد کاهش می‌یابد، فشار روی اعصاب نیز کاهش پیدا می‌کند. این به نوبه خود میزان درد دیسک فرد را کاهش می‌دهد.

فواید ازون تراپی چیست؟

علاوه بر زمان بهبودی کوتاه‌تر و میزان عوارض کمتر نسبت به جراحی، سایر مزایای تزریق ازون عبارتند از:

 • کم تهاجمی است.
 • این یک روش سرپایی است.
 • زمان کمی برای مدیریت لازم است.
 • هزینه آن بسیار کم‌تر از جراحی است.
 • این یک روش بدون درد است.

آیا درمان ازون تراپی برای همه مناسب است؟

در واقع، بسیاری از پزشکان و محققان نسبت به تزریق ازون تردید دارند زیرا درصد زیادی از بیماران مبتلا به فتق دیسک، خود به خود بهبود می‌یابند؛ بنابراین تشخیص اینکه آیا بیماران به دلیل تزریق در حال بهبودی هستند یا خیر، دشوار است. درمان ازون برای همه مناسب نیست. اگر فلج پاها، مثانه کنترل نشده، دیسک‌های کلسیفیه یا فشردگی طناب نخاعی دارید، جراحی گزینه بهتری است.

مراقبت‌های لازم بعد از ازون تراپی

اگر برای بهبود دیسک کمر خود از ازون تراپی استفاده کرده‌اید، باید به چند نکته جهت مراقبت پس از ازون تراپی توجه داشته باشید. در این قسمت نکات مربوطه را آورده‌ایم. این نکانت عبارتند از؛

 • بهتر است بعد از ازون تراپی، دو تا سه روز استراحت کنید و از انجام کارهای سنگین خودداری کنید. با رعایت این کار از بروز مشکل در روند بهبودی جلوگیری می‌کنید.
 • برای کاهش التهاب، بهتر است ۴۸ ساعت از کمپرس گرم و سپس کمپرس سرد استفاده کنید.
 • در رژیم غذایی خود برای دو هفته، روغن ماهی و مکمل‌های آن و همچنین پروتئین را بگنجانید. هرچه مصرف پروتئین را بالاتر ببرید، روند بهبودی خوبی خواهید داشت.
 • اگر در قسمت تزریق ازون احساس درد داشتید،می‌توانید برای کاهش درد و التهاب  از داروهای مسکن معمولی استفاده کنید. مصرف داروهای پیچیده تر فقط در صورتی که پزشکتان آن‌هارا تائید می‌کند ،مجاز است. از خوردن داروهایی از قبیل ایبوپروفن و آسپرین و داروهای ضد التهاب خودداری نمایید.

افراد بعد از حدود ۲ الی ۳ هفته پس از ازون تراپی، با رعایت مواردی که در بالا ذکر کردیم، می‌توانند فعالیت فیزیکی خود را داشته باشند.

نظرات کاربران

  سلام من اورون تزریق کردم قبل از عمل درد تو پای راستم داشتم الان بعد از گذشت دو روز از عمل هنوز درد را دارم تو پام آیا باید بیشتر صبر کنم یا تو روز های اولیه بعد عمل درد عادیه اوزون چند روز بعد تاثیر میزاره؟

  من هم دو بار انجام دادم به مرور درد کاهش پیدا میکنه و از بین میره فقط نباید بیشتر از یک کیلو چیزی جابجا کنید

  سلام وقت بخیر
  من پارسال شهریور اوزون تراپی کمر کردم تقریبا سه چهار ماه اول کمرم خوب ولی حالا درد کمر و بیشتر پاها را دارم .
  دوباره تکرار کنم .
  ۴۶ ساله هستم.

  سلام خدا قوت ،بنده پارسال چند نوبت دنبالچه ام رو ازون تراپی کردم بهبودی محسوسی نداشتم ،امروز دوباره بعد از یکسال به با درد سیاتیک وکمر دکتر رفتم و گفتند باید کمرم ازون تراپی بشه با وجود هزینه سنگین انجام دادم ،الان اومدم تو اینترنت توضیحات و فیلم ازون تراپی رو میبینم احساس میکنم آمپولی که به من زد اصلا ازون نبوده 😔 بیمار دکتر دیگه ای هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button