عمل جراحی میکروسکوپیک برای فتق دیسک انجام می‌شود. نخاع بخشی از سیستم عصبی مرکزی است. به دلیل تراکم اعصاب مهم، ناحیه اطراف ستون فقرات به‌ویژه در معرض عوارض احتمالی مرتبط با جراحی باز ستون فقرات است. نتایج جراحی ستون فقرات باز همیشه موفقیت آمیز نیست و اغلب کاهش قابل توجهی در کمردرد وجود ندارد. یکی از دلایل نتایج ناموفق، تشکیل بافت اسکار است که باعث تحریک در ستون فقرات می‌شود. عدم وجود ضربه و آسیب بافتی (غیر قابل اجتناب در جراحی ستون فقرات باز) مزیت اصلی جراحی کم تهاجمی ستون فقرات است. بسیاری از جراحی‌های ستون فقرات با استفاده از ابزارهای میکروسکوپی و آندوسکوپی تحت کنترل دستگاه اشعه ایکس یا توموگرافی انجام می‌شود که باعث کاهش عوارض بعد از عمل می‌شود. برای مداخلات آندوسکوپی یک برش کوچک به طول کمتر از 1 سانتی‌متر کافی است. کنترل بینایی از طریق آندوسکوپ انجام می‌شود. در ادامه به معرفی روش میکرودیسککتومی که یک روش بسیار کارآمد در جراحی میکروسکوپیک است، می‌پردازیم.

جراحی میکروسکوپیک میکرودیسککتومی

میکرودیسککتومی چیست؟

میکرودیسککتومی کمری عملی است که شامل استفاده از میکروسکوپ جراحی و تکنیک‌های میکروسرجری برای دسترسی و درمان ستون فقرات کمری است. با ارائه بزرگنمایی و روشنایی، میکروسکوپ امکان تشریح محدود را فراهم می‌کند. فقط آن قسمت از فتق دیسک که یک یا چند ریشه عصبی را فشار می‌دهد، برداشته می‌شود. واژه دیسککتومی از دوکلمه لاتین discus (شی مسطح، مدور یا صفحه) و ectomy (حذف) گرفته شده است.

این یک عمل جراحی مغز و اعصاب است که هدف از آن برداشتن فشار فتق دیسک بر روی مایع مغزی نخاعی و ریشه‌های عصبی کانال نخاعی است. در عین حال، آسیب در ناحیه عضله و ساختارهای استخوانی به حداقل می‌رسد.

مزایای جراحی میکروسکوپیک به روش میکرودیسککتومی چیست؟

 • در حین عمل برش کوچکی روی بدن بیمار ایجاد می‌شود که اندازه آن از دو  سانتی‌متر بیشتر نمی‌شود.
 • بیهوشی اپیدورال به‌عنوان بیهوشی استفاده می‌شود، یعنی بیهوشی عمومی نیست و بدن سریع‌تر و بدون درد بهبود می‌یابد.
 • مدت‌زمان عمل فقط حدود 15 دقیقه است.
 • مدت بستری از یک روز
 • بلافاصله پس از عمل، بیمار می‌تواند بلند شود و آزادانه حرکت کند.
 • احتمال کمی برای برجای‌گذاشتن جای زخم زشت.

باتوجه‌به اینکه این روش با استفاده از تکنیک باز انجام می‌شود، پزشک می‌تواند فتق را با هراندازه ای در هر قسمتی از ستون فقرات که باشد، بردارد.

جراحی میکروسکوپیک چرا انجام می‌شود

چه کسی به جراحی نیاز دارد؟

اگر آسیب‌شناسی منجر به نقض جدی کیفیت زندگی شده باشد، این عمل ضروری است:

 •  اندازه بزرگ فتق (برای ستون فقرات گردنی 6 میلی‌متر یا بیشتر است)
 •  فتق در مرحله جداسازی (باید فوری برطرف شود)
 •  ازدست‌دادن قدرت عضلانی بازو (یک‌طرفه شایع‌تر است)
 •  تنگی کانال نخاعی در این قسمت.
 •  آسیب به ریشه‌های نخاعی.
 •  نارسایی حاد جریان خون به مغز ناشی از فشردگی فتق عروق و شریان‌های گردنی.
 •  عدم پویایی مثبت پس از 6-12 هفته درمان پیچیده با روش‌های محافظه‌کارانه.

نیازی به ترس از برداشتن وجود ندارد، انواع مدرن جراحی پیشنهاد تهاجمی است که برای بیمار ملایم است و به ساختارهای داخل و پاراورتبرال بسیار صحیح است. این اثر ضربه‌ای بر سازه‌های مجاور ندارد که بعداً امکان انتقال دوره بهبودی پس از عمل را به‌راحتی و با سرعت تسریع می‌کند.

جراحی میکروسکوپیک چرا انجام می‌شود؟

فشار وارده بر یک یا چند ریشه عصبی توسط فتق دیسک ممکن است این ساختارهای عصبی را تحریک کرده و باعث شود موارد زیر را تجربه کنید:

 • پادرد ناتوان‌کننده
 • ضعف و یا بی‌حسی در پاها 
 • بی‌اختیاری روده و مثانه

بیمارانی که در اثر فشار دادن عصب از این علائم رنج می‌برند، کاندیدای بالقوه این عمل هستند.

میکرودیسککتومی کمری چگونه انجام می‌شود؟

میکرودیسککتومی کمری به صورت زیر قابل انجام است: 

برش؛

این عمل با درازکشیدن روی شکم انجام می‌شود. از آنجایی که عمل از طریق میکروسکوپ مشاهده می‌شود، این روش فقط به یک برش کوچک نیاز دارد. جراح شما یک برش در قسمت پایین کمر شما ایجاد می‌کند. سپس از طریق این برش، ابزار میکروسرجری وارد می‌شود.

حذف؛

در میکرودیسککتومی کمری هنگامی که عصب تحت‌فشار قرار گرفته است، می‌توان میزان فشار روی عصب را تعیین کرد. جراح شما با استفاده از تکنیک‌های میکرو جراحی، بخش فتق دیسک و همچنین هر قطعه دیسکی را که از دیسک جدا شده است، برمی‌دارد. مقدار تلاش موردنیاز برای تکمیل میکرودیسککتومی تا حدی به‌اندازه فتق دیسک، تعداد قطعات موجود و مشکل ارائه شده در یافتن و برداشتن این قطعات بستگی دارد.

بستن زخم؛

این عمل زمانی تکمیل می‌شود که جراح شما برش را ببندد و پانسمان کند.

بهبود؛

جراح شما یک برنامه ریکاوری ورزشی خاص بعد از عمل خواهد داشت تا به شما کمک کند در اسرع وقت به زندگی عادی بازگردید. مدت‌زمانی که باید در بیمارستان بمانید به این طرح درمانی بستگی دارد. شما معمولاً در همان روز پس از جراحی در بیمارستان بیدار می‌شوید و راه می‌روید. میکرودیسککتومی کمری معمولاً به‌صورت سرپایی و بدون اقامت یک‌شبه در بیمارستان انجام می‌شود.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button