هر دیسک دارای یک حلقه فیبری بیرونی و یک هسته ژلاتینی داخلی است. حلقه فیبری بیرونی متشکل از غضروف فیبر و سلول‌های غضروفی منفرد است که توسط هاله‌ای از ماتریکس غضروف احاطه شده‌اند که بین دسته‌هایی از رشته‌های کلاژن قرار گرفته است. ساختار این غضروف فیبری مطابق با ساختار یک بافت همبند سفت با خواص مکانیکی مشابه است. هسته ژلاتینی داخلی هر دیسک بین مهره‌ای که تحت فشار زیاد است، نرم است. اگر ستون فقرات خم شود، می‌تواند به سمت کشیده حرکت کند. هنگامی که دیسک کمر آسیب می‌بیند، هسته ژلاتینی متورم می‌شود. حلقه فیبر بیرونی برای جلوگیری از این امر طراحی شده است.

رابطه جنسی یکی از عوامل مهم تعیین کننده کیفیت زندگی است و عواملی مانند رویکرد جراحی، عملکرد فیوژن، عملکرد عصبی و درد باقیمانده می‌تواند بر آن پس از جراحی ستون فقرات تأثیر بگذارد. هدف ما در این مقاله به بررسی سیستماتیک در مورد تأثیر جراحی ستون فقرات بر عملکرد جنسی می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

ارتباط جنسی بعد از عمل دیسک کمر

دیسک بین مهره‌ای چه وظیفه‌ای دارند؟

عملکرد دیسک‌های بین مهره‌ای جذب ضربه است. با محتوای آب 80 تا 85 درصد مانند یک بالشتک آب عمل می‌کنند و فشار را به طور یکنواخت بر روی آنها توزیع می‌کنند. آنها همچنین اجازه می‌دهند ستون فقرات در همه جهات خم شود.

دیسک بین مهره‌ای کجاست؟

بین هر دو مهره یک دیسک بین مهره‌ای وجود دارد. البته بین مهره اول و دوم گردنی هیچ دیسکی وجود ندارد.

دیسک بین مهره‌ای چه مشکلاتی می‌تواند ایجاد کند؟

به دلیل افزایش سن و از دست دادن آب، دیسک بین مهره‌ای تحلیل رفته و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. در نتیجه، ترک‌ها و همچنین انفجار حلقه فیبر خارجی یا هسته رخ می‌دهد. دیسک دیگر نمی‌تواند (به اندازه کافی) عملکرد خود را انجام دهد. تغییرات دژنراتیو همچنین می‌تواند باعث برآمدگی دیسک بین مهره‌ای یا حتی افتادن (پرولپس) شود. مناطقی که به ویژه در معرض این بیماری قرار دارند، ستون فقرات گردنی و کمری هستند. اگر فتق شدیدتر باشد، دیسک به طناب نخاعی یا اعصاب خارج شده از آن فشار می‌آورد. این می‌تواند علائمی مانند درد یا حتی علائم فلج را ایجاد کند.

جراحی فیوژن ستون فقرات

فیوژن ستون فقرات یک روش جراحی کم تهاجمی است که در آن یک دیسک دژنراتیو ستون فقرات به طور جزئی یا کامل از ستون فقرات برداشته می‌شود و به مهره‌های اطراف چسبانده می‌شود. این کار درد را تسکین می‌دهد، اعصاب نخاعی را آزاد می‌کند و درگیر می‌کند و ثبات بیشتری را برای ستون فقرات و کمر بیمار فراهم می‌کند.

فتق دیسک در کجا ممکن است رخ دهد؟

ستون فقرات انسان شامل 26 مهره و 23 دیسک بین مهره‌ای است. اعصاب نخاعی در کانال نخاعی ستون فقرات جریان دارند و به اعصاب سیستم عصبی محیطی در بازوها، پاها و اندام‌ها منشعب می‌شوند. بیشتر فتق دیسک‌ها (حدود 70 تا 80 درصد) در قسمت تحتانی کمر در ستون فقرات کمری رخ می‌دهد. به طور قابل توجهی (تقریباً 10 تا 25 درصد) بر ستون فقرات گردنی تأثیر می‌گذارد. فتق دیسک در ستون فقرات قفسه سینه بسیار نادر است (تقریباً یک تا دو درصد).

چگونه جراحی دیسک کمر می‌تواند بر رابطه جنسی تأثیر بگذارد؟!

بیمارانی که تحت عمل فیوژن ستون فقرات قرار می‌گیرند تا چند روز یا چند هفته پس از جراحی مقداری درد را در نزدیکی محل برش تجربه خواهند کرد. به طور کلی توصیه می‌شود که بیماران حداقل چند روز پس از عمل خود از رابطه جنسی خودداری کنند تا زمان کافی برای بهبود زخم‌های جراحی وجود داشته باشد. پس از بهبودی کامل برش‌ها و کاهش التهاب، بیماران می‌توانند به زندگی جنسی قبلی خود بازگردند.

زمان ارتباط جنسی بعد از عمل دیسک کمر

چه زمانی رابطه جنسی بعد از جراحی دیسک کمر مناسب است؟

بازه زمانی رابطه جنسی بستگی به نوع جراحی دارد. بسیار مهم است که با جراح خود در مورد اینکه چه زمانی رابطه جنسی برایتان بی خطر است صحبت کنید. دوران نقاهت پس از عمل جراحی بسیار مهم است. پس از جراحی، قسمت پشتتان احساس درد دارد، و احتمالا اسپاسم عضلانی داشته باشید و داروی ضد درد شما را خواب‌آلود کند. همچنین در ناحیه کشاله ران بی حسی داشته باشید زیرا بسیاری از اعصاب می‌توانند با جراحی و بیهوشی تحت تأثیر قرار گیرند. اگر هر یک از این مسائل برای شما مشکل ساز بود، برای کمک و درمان با جراح خود مشورت کنید.

همه این عوامل در تمایل به رابطه جنسی اختلال ایجاد می‌کند. علائمی که قبل از جراحی داشتید فوراً برطرف نمی‌شوند و از هفته‌ها تا ماه‌ها ادامه خواهند داشت. بازگشت به رابطه جنسی باید آهسته و تدریجی باشد تا به تجربه‌ای خوشایند تبدیل شود. مراقب باشید که کمر خود را بیش از حد خم نکنید یا نپیچانید. پس از بهبودی، رابطه جنسی راحت‌تر خواهد شد. منتظر ماندن در بازه زمانی توصیه شده توسط جراح برای داشتن رابطه جنسی پس از جراحی کمر دارای چندین مزیت است. از جمله؛ محل برش به اندازه کافی خوب ترمیم می‌شود بنابراین حساسیت کمتری به لمس خواهید داشت. اسپاسم عضلانی کمتری خواهید داشت. قوی‌تر خواهید بود و بهتر می‌توانید از پشت خود حمایت کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button